Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Klíšťata jsou na vrcholu aktivity, kampaň nabádá k očkování dospělých

  • 52
Letos počasí klíšťatům přeje. Roztoči jsou nyní na vrcholu aktivity. Až do neděle je riziko napadení klíštětem vysoké, podle meteorologů platí desátý stupeň aktivity z deseti. Odborníci apelují, aby se nechali očkovat i dospělí, u nichž má encefalitida závažnější průběh. Očkovaný je proti ní jen každý desátý dospělý Čech.

Vlhké a teplé počasí nadmíru přeje roztočům, kteří mohou způsobit vážné onemocnění borreliózou či encefalitidou. Zatímco proti první nemoci očkování neexistuje, proti té druhé se dá spolehlivě bránit. Proočkovanost Čechů je přitom malá. Odborníci odhadují, že naočkovaných dětí je jen třetina a vakcinaci podstoupil pouze každý desátý dospělý.

"Stát nemá přímé mechanismy, jak sledovat proočkování vakcínou proti klíšťové encefalitidě, protože je to dobrovolné. Situaci sledujeme na základě prodeje vakcín a dodávek vakcín od farmaceutických firem do regionů. Podle průměrné proočkovanosti z loňska je proočkovanost lidí v Česku 16 procent, je to však průřez celou společností s tím, že u dětí budou čísla vyšší," uvedl šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

 Mapa vychází z údajů soukromé laboratoře, která vyšetří ročně zhruba 800 klíšťat
Mapa vychází z údajů soukromé laboratoře, která vyšetří ročně zhruba 800 klíšťat

Mapa vychází z údajů soukromé laboratoře, která vyšetří ročně zhruba 800 klíšťat

Největší, zhruba třicetiprocentní, proočkovanost je podle odborníků v jižních Čechách.

Vakcíny v České republice zajišťují dvě společnosti - Baxter a Novartis. Podle Ivety Soudné z Baxteru jsou české děti proočkovány z třiceti procent. "Zatímco proočkovanost u dětí je zhruba 30 procent, tak u dospělých je to stále pouhých 10 až 12 procent," interpretovala průzkum společnosti GfK Soudná. Dodala, že u dospělých a starších lidí je průběh encefalitidy mnohem horší.

Delší léčba, více komplikací

"Klíšťová encefalitida je závažné onemocnění. A je fakt, že čím je člověk starší, tím nemoc může probíhat hůře, protože se přidává více komplikací. U dospělých se vyskytuje více obrn končetin. Děti mají spíše obrny lícního nervu, které se dají upravit, zatímco u dospělých jsou to především obrny rukou, ale i jiných částí těla. Může docházet k postižení sluchu, což je u dětí méně časté," informovala primářka infekčního oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Infoplakát ministerstva zdravotnictví Buď bez klíšťat

Očkování dětí, ale i dospělých, je podle ní velice důležité. "Především pak u lidí, kteří hodně jezdí do přírody nebo tráví čas na chatách a chalupách. Nedá se totiž říci, že některá lokalita v Česku je zcela bezpečná. Někde je výskyt infikovaných klíšťat samozřejmě nižší, ale člověk nemůže spoléhat, že stoprocentně na žádné nenarazí," upozornila lékařka.

S komplikovanými případy po napadení klíštětem se setkává v sezóně denně, proto vakcínu doporučuje i lidem, na které klíšťata tolik nejdou nebo kteří jezdí pravidelně do infikovaných oblastí a myslí si, že jsou dostatečně "promořeni". "Není tomu tak. Ta promořenost je i tam velice nízká. Takže to, že onemocníme po napadení infikovaným klíštětem je víceméně věc náhody," dodala Roháčová.

Mediální kampaň nabádá k očkování

Největší dodavatel vakcín proti klíšťové encefalitidě u nás, firma Baxter, proto už v únoru zahájila velkou informační kampaň. Cílí na matky s dětmi a chce přimět dospělé, aby vedle dětí nechali očkovat i sebe. "Kampaní chceme přimět dospělou populaci, aby se nechala naočkovat, protože klíšťová encefalitida může mít právě pro ně závažné následky," doplnila Soudná.

Jak na klíště

Povědomí o tom, jak v přírodě chránit před klíštětem a jak postupovat při jeho přisátí, zvyšuje i ministerstvo zdravotnictví. Od Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí převzalo a přeložilo kreslený plakát, který má na problematiku upozornit. Lékařů, ale třeba i školám, jej dává volně k dispozici. Stáhnout si jej mohou na stránkách ministerstva.
"Infikovaná klíšťata dnes najdeme po celé české republice, v současnosti navíc putují do stále vyšších nadmořských výšek - mimo nebezpečí tedy nejsou ani obyvatelé podhorských a horských oblastí," upozornil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Rozsáhlá mediální masáž začala už v únoru v televizi, tisku, na bilboardech i internetu. Cílí především na rodiny s dětmi a na všechny, kteří pracují nebo tráví svůj volný čas venku. Kampaň pokračuje až do léta, aby si lidé uvědomili, že i v létě se mohou nechat naočkovat.

"Význam má očkování i v pozdních jarních měsících. Dnes už neplatí, že očkování má cenu jen v zimě, očkuje se celoročně. Očkování nemůže zhoršit průběh případné nemoci po nakažení, jak se traduje. Lidé navíc mohou zvolit takzvanou rychlejší variantu očkování, která je aplikována po čtrnácti dnech a jsou tak rychleji chráněni," dodal vakcinolog Prymula.

Lidé na kampaň podle Soudné slyší a o očkování se začali více zajímat. "Od lékařů a z očkovacích center máme informace, že se po vakcíně ptají a očkování zvažují," dodala Soudná. Přesná čísla však společnost ještě nemá.

Na Bulovce přitom každoročně končí desítky případů s vážnými komplikacemi. "Loni jsme ošetřovali pacienta, který měl ochrnuté všechny končetiny, taková léčba pak vyžaduje měsíce rehabilitace. Byl tu i pacient, který trpěl poměrně významnými závratěmi, takže nemůže řídit auto. Potom je spousta pacientů, kteří mají v uvozovkách menší příznaky, ty jsou však dlouhodobější - nemohou se soustředit na práci, špatně spí, dostávají záchvaty pláče a depresí," vyjmenovala primářka Roháčová.

24. června 2008


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue