Bárta vzdal kandidaturu na předsedu Věcí veřejných, podpořil Johna

  • 287
Exministr dopravy Vít Bárta se rozhodl odstoupit ze souboje o předsedu Věcí veřejných. "Můj čas ještě nenastal. Nyní se strana musí sjednotit za Radkem Johnem," zdůvodnil své rozhodnutí. Zůstali tak čtyři zájemci o post předsedy strany - John, Karolína Peake, Michal Babák a Dagmar Navrátilová.

To, že bude při volbě předsedy strany podporovat Johna a nepůjde proti němu, oznámil Bárta v den, kdy John nabídl demisi na post vicepremiéra pro boj s korupcí, protože necítí dostatečnou podporu.

"Z Radka Johna si nikdo nebude dělat legraci. Jasně ukazuje, že mu nejde o žádná koryta," prohlásil Bárta označovaný za faktického lídra VV. Stranu prakticky řídí, i když není jejím předsedou. To, že nebude kandidovat na předsedu, má tak spíše symbolický význam.

Získají VV ve vládě jiné křeslo, například spravedlnost?

Věci veřejné teď podle Bárty musí ukázat, že to myslí vážně v boji s korupcí. Podle něj chtějí VV ve vládě zůstat. Demise, kterou ohlásil John, není podle Bárty jen formou nátlaku na premiéra, aby nakonec kývl na to, že si John do svého týmu vicepremiéra smí vzít Michala Moroze, Libora Michálka a další spolupracovníky, o které stojí.

Nečas dal totiž opakovaně najevo, že nástup bývalého náměstka na vnitru Michala Moroze na Úřad vlády do Johnova týmu nepřipustí.

"Nejde nám o ministerské posty. Jde nám v první řadě o to, aby zůstala zachována vláda a zároveň jsme nastartovali diskusi o řešení korupce. Od premiéra Nečase chceme jasné personální a programové garance v otázce boje s korupcí," řekl v Událostech a komentářích ČT o rezignaci Johna Bárta.

Podle informací iDNES.cz se ovšem VV budou snažit získat jiné křeslo ve vládě, kde by strana mohla demonstrovat, že jí jde o boj proti korupci - ve hře by tak bylo především ministerstvo spravedlnosti, které teď řídí Jiří Pospíšil z ODS. Na tento resort by VV mohly chtít posadit Johna či šéfku svého klubu Karolínu Peake.

Věci veřejné chtějí také prosadit zákaz anonymních akcií na majitele. Podle Bárty jsou požadavky strany v oblasti boje proti korupce klíčové pro to, aby strana zvedla ruku v červnovém hlasování o důvěře Nečasově vládě.

Věci veřejné budou požadovat zejména odchod Fuksy

Věci veřejné trvají na změnách ve vládě i na pozicích, které spravují koaliční partneři. Nejvíce podle informací iDNES.cz Věcem veřejným vadí ministr zemědělství Ivan Fuksa z ODS - kvůli hospodaření ve státních lesích.

Již dříve VV řekly, že by z vlády měl odejít ministr obrany Alexandr Vondra z ODS, který čelí kritice kvůli kauze ProMoPro, předraženému technickému zajištění českého předsednictví v Evropské unii. Kriticky VV pohlížejí i na ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09, který podle nich zneužívá finančně-analytický útvar ministerstva proti politickým protivníkům.

"Sestavení vlády je na premiérovi, nikoli na předsedovi jedné z koaličních stran. Odvolání ministrů by zbrzdilo reformní proces," reagoval na požadavky Věcí veřejných předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue