Přípravy na festival vrcholí, filmový palác v Cannes dostává tradiční hvězdnou fazónu.

Přípravy na festival vrcholí, filmový palác v Cannes dostává tradiční hvězdnou fazónu. | foto: AP

Cannes uvidí sedm českých filmů a neplánovaně i novinku vězně Panahího

  • 0
Sedmero českých filmů a snímků s českou účastí se představí na letošním mezinárodním filmovém festivalu ve francouzském Cannes. Organizátoři přehlídky, jež začíná 11. května, také nově oznámili, že uvedou film proslulého vězněného íránského filmaře Džafara Panahího.

V oficiální části programu 64. ročníku festivalu zastupují Českou republiku dva tituly - studentský krátký film Cagey Tigers a koprodukční Les bien-aimés (Milovaní) francouzského režiséra Christopha Honoré, v němž jednu z rolí hraje Miloš Forman. Snímek, na jehož vzniku se podílela česká společnost Negativ, celý festival zakončí.

Dagmar Havlová, Eva Holubová ve filmu Odcházení (2011)
Z filmu Milovaní: Miloš Forman, Catherine Deneuveová a Chiara Mastroianniová
Z filmu Nickyho rodina

České stopy v Cannes: (zleva) filmy Odcházení, Milovaní a Nickyho rodina

Kromě toho se má na filmovém trhu Marché du Film promítat a nabízet k prodeji i pět dalších děl tuzemských tvůrců. O přízeň distributorů se bude ucházet Havlovo Odcházení, natočené podle jeho stejnojmenné divadelní hry.

Působivý záznam osobní zkušenosti z dob komunistického Československa nabídne snímek Osmdesát dopisů Václava Kadrnky a světoznámé akce na záchranu Židů během nacistické okupace Československa organizované Nicholasem Wintonem se dotýká polodokumentární film Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče.

20. ledna 2011

Z českých dějin čerpá i další do Cannes mířící snímek, Lidice Petra Nikolaeva. Posledním zástupcem ČR v Cannes má být nejnovější film režiséra Martina Šulíka Cigán, vyprávějící příběh chlapce, jenž se po smrti otce pokouší překročit hranice romské osady a zlepšit život sourozenců.

Odvážní Íránci

Prázdné místo nechal Panahí i na letošním Berlinale.

Organizátoři festivalu dva dny před jeho startem také uvedli, že neplánovaně zařadí  dva filmy pronásledovaných Íránců. Snímek vězněného režiséra Džafara Panahího To není film bude představen na zvláštním promítání v pátek 20. května, titul Nashledanou z dílny dalšího íránského tvůrce Mohammada Rasalúfa, jenž je stejně jako Panahí ve vězení na šest let, v pátek 13. května. Zmíněné filmy byly podle organizátorů natočeny částečně ilegálně a odeslány do Cannes teprve nedávno.

Padesátiletý íránský režisér Panahí byl odsouzen 20. prosince k šesti letům vězení a 20 letům zákazu práce za to, že natáčel lidi protestující proti íránskému režimu. Panahí, který je v domácím vězení v Teheránu, se odvolal a čeká na rozhodnutí soudu. "Skutečnost, že žiju, a sen zachovat íránský film nás povzbuzuje k překročení současných omezení, kterým nyní podléháme," uvedl Panahí v prohlášení adresovaném festivalu 5. května.

Logo 64. ročníku festivalu v Cannes

Podle prezidenta festivalu Gilla Jacoba a uměleckého ředitele Thierryho Frémauxa je zaslání dvou filmů naráz odvážný skutek.

Džafar Panahí byl již několikrát pozván, aby zasedl v komisi festivalů v Cannes, Berlíně či Benátkách, ale žádného se nemohl zúčastnit. Stejně jako minulý rok bude letos prázdná židle v komisi symbolizovat absenci Panahího po celou dobu festivalu. Režisér rovněž dostane "Zlatý kočár", ocenění společnosti režisérů za "inovativní schopnosti, odvahu a nezávislé smýšlení" při jeho práci.