OBRAZEM: Rusko oslavilo Den vítězství přehlídkou za stamiliony

  • 27
Rusko opět oslavilo výročí válečného vítězství nad nacistickým Německem s pompou a rozmachem, které státní rozpočet přišly na jeden a půl miliardy rublů. Každoroční vojenské přehlídky však vedení země obhajuje především "výchovným efektem" z ukázky bojeschopnosti ozbrojených sil.

Při šestašedesátém výročí vítězství v druhé světové válce pochodovalo po Rudém náměstí na 20 tisíc vojáků, skoro dvakrát více než loni. Ale na rozdíl od "jubilejního" roku chyběly čestné jednotky zemí Severoatlantické aliance. Do kroku hrál pochodujícím jednotkám vojenský orchestr složený z 1 500 členů.

Defilé ukončila více než stovka kusů vojenské techniky, včetně strategických raket Topol-M na mobilních podvozcích, systémů protivzdušné obrany S-400, tanků T-90, taktické raket Iskander M, raketometů Smerč či protiletadlových kompletů Pancir-S a raket Buk-M2.

Přehlídku ukončil přelet pětice vrtulníků Mi-8, jinak letectvo chybělo. Podle ministerstva obrany je vzdušná přehlídka tak náročná záležitost, že zůstane vyhrazena jen kulatějším výročím konce druhé světové války.

Rusové si připomněli Den vítězství velkolepou vojenskou přehlídkou. (9. května 2011)
Rusové si připomněli Den vítězství velkolepou vojenskou přehlídkou. (9. května 2011)
Rusové si připomněli Den vítězství velkolepou vojenskou přehlídkou. (9. května 2011)

Prezident Dmitrij Medveděv v krátkém projevu poděkoval válečným veteránům, kteří ubránili svou zem a osvobodili svět od nacismu, a ujistil, že hrdinství předků budou ctít i další generace. "Svoboda lidí, čest země a mír v rodném domě je drahý každému a dělá z nás jednotný a silný národ," řekl.

Nejsou to vyhozené peníze, brání oslavy Medveděv

Přehlídka v Moskvě včetně nácviku stála státní a městskou pokladnu podle tisku nejméně 600 milionů rublů (přes 360 milionů korun). Celkem ministerstvo obrany na přehlídky v metropoli a ve dvou desítkách dalších měst vynaložilo 1,5 miliardy rublů (přes 900 milionů Kč).

Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin sledují přehlídku ke Dni vítězství. (9. května 2011)
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin sledují přehlídku ke Dni vítězství. (9. května 2011)

Prezident Medveděv však v předvečer oslav odmítl úvahy, že jde o vyhozené peníze, které by bylo lepší rozdat válečným veteránům. Ukázka bojeschopné armády má podle něj obrovský výchovný význam. "Je to symbol, že jsme silná země," prohlásil.

Proč až 9. května?

Skutečnost, že Rusko slaví válečné vítězství o den později za Evropou, se vysvětluje tím, že Německo podepsalo kapitulaci v noci 8. května, kdy v Moskvě byl vzhledem k časovému rozdílu už 9. květen.

Den vítězství patří v Rusku k nejvýznamnějším svátkům. Slaví se však nejen na státní úrovni, ale prakticky každá rodina vzpomíná na své padlé a na své válečné hrdiny.

Mnozí Rusové si připínají na oblečení a upevňují na auta černooranžové stužky v barvách válečného vyznamenání. Nápad vznikl před šesti lety a mezitím se natolik rozšířil, že noční kluby lákají publikum na tance striptérek, oděných jen do vlasteneckými stužek.

Veterán druhé světové války Viktor Šepeljov tančí během oslav Dne vítězství. (9. května 2011)
Váleční veteráni během přehlídky ke Dni vítězství. (9. května 2011)
86letý veterán druhé světové války Moses Mokvin stojí na Rudém náměstí po skončení velkolepé vojenské přehlídky ke Dni vítězství. (9. května 2011)

Větší chvály v médiích se dostalo obyvatelům sibiřské vsi Ploskoje, kteří sami vybrali na dosud chybějící pomník padlým rodákům, 60 tisíc rublů (asi 36 tisíc korun). Stačilo to na prostou mramorovou desku. Za války bylo ze vsi povoláno do armády 80 mužů, třetina obyvatel obce, domů se vrátil jediný.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue