Ústecký Vít Vrtělka (vlevo) v souboji s protihráčem. (Ilustrační foto)

Ústecký Vít Vrtělka (vlevo) v souboji s protihráčem. (Ilustrační foto) | foto: ČTK

Ústí - Příbram 0:3, domácí důležitý duel o záchranu nezvládli

• 8
Fotbalisté Ústí nad Labem takřka jistě sestoupí zpátky do druhé ligy. Prakticky je k tomu odsoudila prohra 0:3 v souboji "o šest bodů" s Příbramí, která si naopak díky zisku tří bodů vrátila před Brno na 14. místo.

O vítězství Příbrami rozhodli dvěma góly ke konci prvního poločasu Wágner s Koukalem a v úplném závěru upravil na 3:0 Papšys.

Ústí se už ve čtvrtek dozvědělo, že nedostalo od svazu profesionální licenci nutnou pro působení v příštím ročníku první a druhé ligy a tentokrát utrpělo ránu i přímo na hřišti.

Ústečané v Teplicích přitom už tradičně nehráli špatný fotbal, od začátku se snažili tvořit hru a dostávali se i do šancí, ale s nimi si poradit už neuměli. Ve 14. minutě se zjevil za obranou Krbeček a z první vypálil šajtlí k tyči, jenže brankář Hruška míč stihl vyškrábnout.

Ústecká bázlivost v šestnáctce byla ještě víc vidět o čtyři minuty později, kdy osamocený Lamešič pohrdl luxusním centrem od Martykána a zbrklou střelou dal jenom další šanci na příjemné protažení Hruškovi.

Utkání Ústí nad Labem versus Příbram ve videoreportáži

Právě výkony brankářů se záhy ukázaly jako klíčové. Zatímco Hruška dokázal těžkým reflexivním zákrokem zlikvidovat i hlavičku Krbečka, ústecký Vorel už takovou oporou nebyl. Vše začalo pět minut před poločasem.

Příbram už předtím hrozila z brejků a při jednom takovém se Klesa dostal už skoro do zámezí, ale rozhodčí ho nechali odcentrovat a Wágner z malého vápna v pohodě hlavičkoval do sítě.

To pro domácí nebyla poslední rána. Ve 44. minutě si postavil příbramský Koukal míč k trestnému kopu z dobrých 35 metrů, ale i skoro od postranní čáry zamířil do horního růžku neomylně a Vorel stojící u protější tyče neměl nárok.

Zatímco první poločas nabídl zajímavý fotbal se spoustou zmarněných šancí, který nevypadal jako zápas týmů z chvostu tabulky, druhá část už mnoho nebezpečných akcí nenabídla. Příbram se zatáhla před vlastní vápno a nechala Ústí se trápit marným dobýváním, zatímco sama vyrážela do otevřené ústecké obrany.

V 86. minutě mohl výhru Příbrami definitivně pojistit Wágner, který si našel na malém vápně centr z levé strany a po jeho ráně se vydal míč na cestu mezi břevnem a brankovou čárou, ale rozhodčí nakonec situaci jako gól nevyhodnotili.

Tým zpod Brd to už ale mrzet nemuselo, protože Ústí dohrávalo v naprosté křeči a stejně ještě jednou inkasovalo. Přečíslení ve třetí minutě nastavení zakončil ránou pod břevno ze dvou metrů Papšys.

"Věděli jsme, že pokud chceme hrát ještě nějakou roli, musíme tu udělat výsledek," řekl po zápase novinářům zastupující kouč František Kopač. "Vrátili jsme se do pozice, jako to bylo před víkendem, ale v hlavách hráčů to je," dodal.

Zda je záchraně blíž Brno nebo Příbram, to se Kopačovi moc odhadovat nechce. "Ale člověk by nebyl na svém místě, kdyby nevěřil v záchranu svého mužstva. S Brnem hrajeme doma, to by snad mohlo pomoct," prohlásil.

Značný díl zásluh na výhře si odnesl brankář Hruška. "Podržel nás, chytil dvě tři tutovky, a to nám pomohlo, abychom se pak sami prosadili gólově," dodal ostřílený kouč a srovnával výkon týmu s minulým zápasem s Jabloncem, prvním po trenérských změnách.

"Dneska bylo mužstvo trošku svázané tou důležitostí, hráči si tolik nevěřili a z nervozity pramenily nepřesnosti," přiznal. Přesto nakonec Příbram odjíždí zvesela, i proto, že protrhla střelecké trápení a třemi góly zdvojnásobila svou jarní střeleckou bilanci.

Zato Ústečané odcházeli ze hřiště snad ještě zkroušenější, než když sestupovaly jiné týmy. "Jsem velmi zklamaný. O poločase jsem udělal trochu haló v kabina, a i když jsem věřil, že můžeme otočit, se to nepovedlo. Jsem z toho konsternovaný,

Příbram je s námi výkonnostně srovnatelná, ale někteří hráči prostě nepodali ligový výkon," prohlásil ústecký kouč Svatopluk Habanec. "Pokusíme se udělat ještě nějaký bod, aby se na tabulku dalo dívat, ale ten sestup už je jasný," dodal.