Kaddáfí bombardoval ropné nádrže v Misurátě, použil práškovací letadla

  • 199
Libyjské vládní síly v sobotu bombardovaly čtyři velké nádrže ropy v západolibyjském přístavu Misuráta. Obrovský oheň pak zasáhl i další čtyři zásobníky ropy. Městu nyní hrozí nedostatek pohonných hmot. K náletu použily Kaddáfího jednotky práškovací letadla, uvedli rebelové.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na povstalce. Misuráta je největším městem na západě Libye a je pod kontrolou povstalců, kteří se postavili proti Kaddáfího režimu.

Útoky jednotek Muammara Kaddáfího na Misurátu trvají několik týdnů. Město je obléháno ze všech stran a jedinou přístupovou cestou do něj je přístav. Vládní síly použily k útoku na ropné nádrže poblíže přístavu malá letadla obvykle užívaná k rozstřikování pesticidů, řekl mluvčí povstalců Ahmed Hassan. Dodal, že se rebelům nedaří požár vzniklý po náletu zkrotit.

Prohlásil také, že nyní bude město čelit dalšímu velkému problému – nedostatku pohonných hmot. "Tyhle zásobníky byly jediným zdrojem pro celé město a obsahovaly dost benzinu na čtvrt roku," vypočítal mluvčí rebelů.

NATO jsme varovali, neúspěšně

Povstalci prý ještě před útokem upozornili na vládní letadla Severoatlantickou alianci, jejíž letectvo v Libyi zajišťuje realizaci rezoluce Rady bezpečnosti OSN zaměřenou na ochranu civilistů před Kaddáfího režimem. NATO podle povstaleckých zdrojů ale nereagovalo.

Šéfové libyjských kmenů, kteří se v pátek sešli v Tripolisu, vyzvali k všeobecné amnestii, která by občanskou válku ukončila. Vydali deklaraci, v níž prohlásili, že chtějí "pracovat na zákonu o všeobecné amnestii, který bude zahrnovat všechny, kdo se zapojili do povstání a pozdvihli zbraně" proti Kaddáfímu. Povstalce označili za zrádce a zavázali se, že Kaddáfího neopustí.

Koncem dubna naopak šéfové nebo zástupci 61 kmenů prohlásili v deklaraci z bašty povstání v Benghází, že chtějí vybudovat jednotnou Libyi, jakmile diktátor Kaddáfí odejde.

Překračujete své pravomoci, kritizuje libyjská vláda spojence

Libyjská vláda v pátek kritizovala údajnou nelegálnost kroků, které činí země takzvané kontaktní skupiny k Libyi. Ty ve čtvrtek v Římě rozhodly o finanční pomoci přechodné vládě libyjské opozice, k níž má být použito i části Kaddáfího peněz zmrazených v zahraničí.

Dohady kolem zbraní

Libyjští povstalci v sobotu prohlásili, že jim Itálie přislíbila zbraně, které jim pomohou porazit síly věrné Muammaru Kaddáfímu. Itálie zprávu ale popřela. Povstalcům prý hodlá poskytnout jen obranné prostředky. Krok podle ní vychází z ujednání kontaktní skupiny pro Libyi, které minulý měsíc vzniklo v Dauhá.

Tento záměr však náměstek libyjského ministra zahraničí Chálid Káim označil za "pirátský čin" s poukazem na to, že Libye je z pohledu mezinárodního práva stále "svrchovaným státem".

 Odhaduje se, že v cizině je zmrazeno 60 miliard dolarů na kontech na jméno Kaddáfího nebo jeho příbuzných.

Po římské schůzce kontaktní skupiny, na níž byla zdůrazněna mimo jiné nutnost izolovat Kaddáfího režim, Paříž v pátek vypověděla 14 libyjských diplomatů. Francie v březnu jako vůbec první stát uznala za jediného zástupce libyjského lidu Přechodnou národní radu vytvořenou povstalci.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video