Pákistánští vojáci hlídkují u amerického konzulátu v Karáčí (5. květen 2011)

Pákistánští vojáci hlídkují u amerického konzulátu v Karáčí (5. květen 2011) | foto: AP

Už žádná komanda, Pákistán hrozí za další narušení suverenity odvetou

  • 96
Kdokoli od nynějška zasáhne na území Pákistánu, bude čelit odpovědi jeho armády. Oznámil to tajemník pákistánského ministerstva zahraničí tři dny poté, co americké komando zabilo severně od Islámábádu Usámu bin Ládina. Pákistánští islamisté svolávají kvůli smrti teroristy demonstraci.

"Cítíme, že nehoda či špatný odhad by vyústily v hroznou katastrofu. Nemůže být pochyb, že Pákistán má adekvátní kapacitu zajistit svou vlastní obranu," řekl tajemník pákistánského ministerstva zahraničí Salmán Bašír.

Byznys ze smrti bin Ládina

Obchodníci ho nažehlili i na dupačky

Diplomat hrozbu vyslovil jen pár dnů poté, co USA zneškodnily v Abbottábádu nejhledanějšího muže světa Usámu bin Ládina. Při přestřelce zahynul terorista a několik dalších lidí (více čtěte zde).

Pákistánci o akci amerického komanda Navy SEALs nevěděli. Spojené státy se obávaly, že by se akce nemusela podařit, kdyby o ní věděly i pákistánské bezpečnostní složky. Zpochybňování schopnosti Pákistánu vypořádat se s teroristickými skupinami na vlastním území Islámábád rozhořčilo.

To, zda byla akce amerických sil ilegální, musí podle Bašíra "posoudit historikové". Bašír ve svém vystoupení zdůraznil, že pákistánská rozvědka (ISI) nemá nic společného s al-Káidou. Právě z těchto obav Washington zásah tajil.

Američané doufají, že s pomocí dokumentů přijdou na stopu dalších členů al-Káidy (ilustrační snímek)

Dům Usámy bin Ládina v Abbottábádu (3. května 2011)

Novináři a vesničané postávají před domem v Abbottabádu, kde se šest let skrýval Usáma bin Ládin

"To je špatná hypotéza, lživé obvinění, v žádném případě nemůže mít platnost, je to facka Pákistáncům a hlavně ISI vzhledem k tomu, co dokázaly v boji proti terorismu," dodal Bašír. Ovšem ke spekulacím, že ISI s teroristou spolupracovala, vedl i fakt, že se Usáma bin Ládin nejméně několik měsíců skrýval jen několik metrů od nejvýznamnější vojenské akademie v Pákistánu.

Na vztazích mezi USA a Pákistánem se ale podle Bašíra fakticky nic nemění. "Uznáváme, že Spojené státy jsou důležitý přítel. V zásadě jdou vztahy Pákistánu a USA správným směrem," dodal.

Pákistánští islamisté svolali demonstraci

A nejen diplomaty. Nejvlivnější politická strana pákistánských islámských radikálů Džamáate islámí Pákistán (JIP) na pátek svolala demonstraci kvůli utajovanému zabití šéfa al-Káidy. Strana chce, aby Islámábád přestal spolupracovat s USA v boji proti terorismu.

"I kdyby zde někdy byla nějaká sympatie s Američany, rozplynula by se poté, co porušili naši suverenitu a nezávislost," prohlásil generální tajemník JIP Munavar Hasan a vyzval k masové, ale poklidné demonstraci proti vládě.

Protiamerické nálady nejsou mezi Pákistánci neobvyklé, přestože USA v posledních letech poskytly zemi pomoc za miliardy dolarů. Washington si kazí obrázek hlavně kvůli náletům amerických bezpilotních letadel nad kmenovými územími. Američané sice útočí na členy al-Káidy či stoupence radikálního hnutí Tálibán, jenže při náletech umírají i civilisté.

Hodně Pákistánců přesto odmítá i al-Káidu a její radikální výklad islámu. Politologové proto nepředpokládají, že by se na páteční demonstraci shromáždil tak velký dav, že by dokázal vládu přinutit ke změně politického kurzu. JIP není parlamentní stranou. Poslední volby v roce 2008 její představitelé bojkotovali.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue