PLÁC A KONEC. Přátelský pozdrav plácnutím dlaní mezi brankáři Michalem Neuvirthem z Washingtonu a Dwaynem Rolosonem z Tampy Bay symbolizuje konec zápasové série, kterou tým českého brankáře prohrál 0:4. | foto: AP

Krejčí opět bodoval proti Philadelphii, Tampa Bay vyřadila Washington

• 28
Už ve třetím zápase za sebou vsítil gól Bostonu v sérii play-off NHL proti Philadelphii český útočník David Krejčí. Ve středu podpořil výhru Bruins 5:1 i dvěma asistencemi. Naopak končí jeho krajan brankář Michal Neuvirth, protože Tampa Bay vyřadila favorizovaný Washington hladce 4:0 na zápasy.

V sedmi startech úvodního kola play-off proti Montrealu vyprodukoval centr David Krejčí jen jediný bod. V následných třech konfrontacích s Philadelphií si však šternberský rodák vylepšil produktivitu celkově osmi body (4+4).

ZA MÝMI ZÁDY? Filadelfský brankář Brian Boucher je vzteklý. Hráči Bostonu Nathan Horton a David Krejčí (č. 46) mu za zády vpašovávají další gól do sítě.

Elitní centr Bostonu se tak výrazně zasloužil, že jeho tým vede v semifinále Východní konference už 3:0 na zápasy a je na nejlepší cestě napodobit Tampu Bay.

Krejčí při jasné třetí výhře jednou skóroval a u dalších dvou branek asistoval. Podobně jako český útočník si tři body do statistiky ze zápasu odnesl obránce Zdeno Chára. Slovenský reprezentant zaznamenal bilanci 2+1, za což byl jmenován nejlepším hráčem utkání.

"Trochu to dnes oslavíme, ale už zítra se budeme opět připravovat na páteční utkání. Philadelphia se ještě rozhodně nevzdá," řekl novinářům útočník Patrice Bergeron, jehož Bruins loni v semifinále konference nad stejným soupeřem rovněž vedli 3:0, nakonec však po historickém obratu šla dál Philadelphia.

Tampa Bay završila překvapení na úkor Washingtonu

V předešlých čtyřech ročnících NHL pokaždé Washington slavil triumf ve své Jihovýchodní divizi a vždy vstupoval do play-off jako jeden z favoritů. Kapitán Alexandr Ovečkin nicméně svůj tým během dané éry dovedl k postupu pouze ve dvou sériích. O tom, že se žalostná bilance nezlepší, rozhodla Tampa Bay, která Capitals vyřadila v semifinále Východní konference hladce 4:0 na zápasy.

ZVLÁDNEME TO. Směs radosti a soustředění na hru ve tváři střelce dvou branek Seana Bergenheima z Tampy Bay jasně říká: jdeme za svým cílem a Washington vyřadíme.

Poslední krok udělali Lightning k velké radosti svých fanoušků ve vyprodané aréně St. Pete Times Forum výsledkem 5:3. První hvězdou byl vyhlášen dvougólový forvard Sean Bergenheim, jenž se překvapivě stal hrdinou celé série. Českému brankáři Michalu Neuvirthovi totiž nasázel ve čtyřech startech stejný počet branek.

Tampa Bay postoupila do finále konference poprvé od ročníku 2004, kdy nakonec slavila svůj jediný Stanley Cup v klubové historii. Z tehdejšího kádru jsou aktuálně v týmu už jen tři hráči. Útočníci Vincent Lecavalier, Martin St.Louis a obránce Pavel Kubina. Posledně jmenovaný reprezentant českého hokeje však vinou zranění vynechal už tři utkání, na finále konference by ale měl být opět k dispozici.

"Měli jsme velký hlad po vítězství. Soupeř však chtěl rovněž slavit. Někdo to prohrát prostě musí. Nevím, co víc k tomu momentálně říct," hledal těžko slova zklamaný Ovečkin. Pokusí se stejně jako loni spravit si náladu na mistrovství světa?

KDE SE STALA CHYBA? Hráči Washingtonu prohráli všechny čtyři zápasy série s Tampou Bay a na konci toho posledního si Matt Bradley, Boyd Gordon a Matt Hendricks (zleva), každý po svém, říkají, jak se to mohlo stát.

San Jose udolalo Detroit i na jeho ledě

INSTINKT. Hokejista by neměl mít jen čich na góly a zaujetí správného místa, ale taky musí předvídat pohyb soupeře. Jiří Hudler z Detroitu dobře zareagoval na nápřah Marka-Edouarda Vlasice ze San Jose, jinak by dostal přes nos.

Po dvou domácích triumfech hokejisté San Jose dokázali zvítězit v semifinále Západní konference rovněž i na ledě svého soupeře z Detroitu. O výhře Sharks 4:3 v prodloužení rozhodl mladý útočník Devin Setoguchi, jenž se stal teprve pátým hráčem klubové historie s hattrickem ze zápasu play-off.

Setoguchi završil své střelecké představení v 70. minutě po asistenci kapitána Joea Thorntona. "Je to smolná porážka. Zejména, když jsme ještě ve třetí třetině vedli. Soupeř ale vyrovnal a rozhodl v prodloužení, ve kterém jsme nevyužili přesilovku," komentoval průběh utkání domácí kapitán Nicklas Lidström.

Red Wingsvedli 2:1 a 3:2. V 56. minutě si ale vynutil nastavení obránce Dan Boyle a následně vše dokonal zmiňovaný muž zápasu Setoguchi.

Výsledky 2.kola play-off NHL

Semifinále Východní konference:
Boston - Philadelphia 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
1. a 59. Chára (na druhou Krejčí), 2. Krejčí, 34. Paille, 36. Horton (Krejčí) - 37. Meszároš. Střely na branku: 28:38. Diváci: 17 565. Stav série: 3:0.

Tampa Bay - Washington 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
25. a 33. Bergenheim, 13. Malone, 46. Bergeron, 57. St. Louis - 19. Sturm, 34. Erskine, 58. Carlson. Střely na branku: 37:36. Diváci: 20 835. Konečný stav série: 4:0. Neuvirth (W) odchytal 58 minut, z 37 střel inkasoval pět gólů a úspěšnost zásahů měl 86,5 procenta.

Semifinále Západní konference:
Detroit - San Jose 3:4 v prodl. (1:1, 2:1, 0:1 - 0:1)
20. Lidström, 34. Eaves, 39. Dacjuk - 13., 35. a 70. Setoguchi, 56. Boyle. Střely na branku: 41:38. Diváci: 20 066. Stav série: 0:3.