Polystyren na stropě i příčky musely pryč. Proměna rodinu rozplakala

  • 56
Obývák nemoderní, jídelna rustikální, kuchyň nevyhovující. To vše v jediné místnosti, kterou opticky členily a zmenšovaly příčky. Takový pokoj čekal na proměnu designérů.

Bytový cihlový dům v Pardubicích nabízel až nezvykle velkou místnost pro kuchyň spojenou s obývákem. Maminka Romana a její dvě dcery, sedmnáctiletá Denisa a třináctiletá Andrea, měly sice v bytě s plochou 82 m2 dost prostoru, v kuchyni jim však chyběl.

Možná dobrý záměr spojit do jediného prostoru kuchyňskou, jídelní i obývací část zničila snaha po vymezení jednotlivých zón.To byl také jeden z hlavních důvodů, proč rodina požádala o pomoc designéry televizní show Jak se staví sen.

Ondřej Borovec a Marek Poddaný si v této proměně (Prima 7. května v 18:00) museli poradit s jejími představami o barevně výraznějším a hlavně veselejším interiéru i s problémy, kterých tu nebylo málo.

Původní kuchyň byla za příčkou, nenabízela příliš místa ani úložného prostoru.

Snaha nestačí

Úzkostlivě udržovaný a typicky "česky načančaný" interiér potřeboval vyčistit. Nikoli od nepořádku, ale od zbytečných vylepšení. Třeba od "okrasných" čtverců na stropě. "Polystyrenový strop je typickým nešvarem českých domácností, který určitě 'nefrčí'," vysvětloval Marek Poddaný, který tento problém zařadil mezi tři hlavní chyby.

Mohlo by vás zajímat

Sháníte nové bydlení? Z pestré nabídky bytů k prodeji i k pronájmu na Reality.iDNES.cz si určitě vyberete.

K nim patřily i nemoderní skládací dveře, které dělají při zavírání spoustu hluku. Poměrně velkorysý prostor byl však především zbytečně členěný příčkami. Po jejich likvidaci se srovnala podlaha pomocí stěrky, po stržení polysterenových čtverců se vyštukoval strop. Bylo také třeba natáhnout přívod plynu k ostrůvku s varnou plynovou deskou.

Při rekonstrukci zmizely i staré zárubně a skládací dveře, nahradily je jednoduché posuvné, které po otevření mohou uzavřít policovou niku.

Stoupačky a trubky k topení skryla předstěna z lamina, do níž zapustili autoři proměny osvětlené niky na knihy. Obdobně "odstranili" také kabely od LCD televize. Jednoduchý, ale účinný fígl v podobě zástěny doporučují všem, kdo touží po ploché televizi na stěnu.

Příborník i další nábytek si vyžádala dcera do budoucího bytu.

Bytová stěna sloužila jen pro vystavení pár kousků skla a porcelánu.

Kuchyni v bílém lesku a dezénu dřeva divoké švestky doplnily stůl s bílou deskou, židle z transparentního plastu a tvarově jednoduchá, ovšem rozkládací šedá pohovka.

Vysoké květníky a drobné doplňky ve výrazné fialové prostor oživily, ale jinak designéři použili nábytek a další vybavení především ve světlých přírodních barvách. A samozřejmě v bílé. "Pokud chcete získat nadčasový interiér, jsou světlé barvy, béžové či bílá, ideální. Doplňky ve výrazných barvách snadno vyměníte a může mít úplně jiný pokoj," radí Marek Poddaný.

Plastický velkoformátový obklad zdůrazňuje nasvětlení LED diodami.

Pohovka v obývací části je rozkládací.

Náklady

Stavební a jiné práce           63 100 Kč
Kuchyňská linka                   34 805 Kč
Spotřebiče                           78 040 Kč
Nábytek a vybavení             69 097 Kč
Svítidla a doplňky                14 100 Kč

Celkem                              259 143 Kč

Nadšení maminky a obou dcer bylo nelíčené, ukápla i nejedna slza. Dokonce nejvíce u té, která před proměnou vystupovala velmi sebejistě. Denisa se dokonce rozhodla, že z tak pěkně zařízeného bytu nemusí spěchat, že zůstane bydlet s maminkou a sestřičkou i nadále. Předtím byla totiž přesvědčená, že se z rodinného hnízda odstěhuje. I proto se starý nábytek tentokrát nevyhazoval, ale uložil, aby posloužil Denise do začátků.

Jídelní kout dostal moderní podobu.