Americký prezident Barack Obama sleduje operaci proti bin Ládinovi. (1. května 2011)

Americký prezident Barack Obama sleduje operaci proti bin Ládinovi. (1. května 2011) | foto: AP

Obama rozhodl, že nezveřejní fotku mrtvého Usámy bin Ládina

  • 828
Americký prezident Barack Obama rozhodl, že nezveřejní fotografii mrtvého Usámy bin Ládina, kterého v noci na pondělí zabilo americké komando v pákistánském Abbottábádu. Snímky prý byly hrozivé. Američané teroristu střelili nad levé oko. Bílý dům se obával negativních reakcí veřejnosti.

"Prezident Obama se rozhodl snímky nezveřejnit po konzultaci s národním bezpečnostním týmem," řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney na brífinku pro novináře. Americký prezident to krátce předtím oznámil v rozhovoru pro televizní stanici CBS. Mnozí jeho rozhodnutí přivítali, kupříkladu republikánský poslanec Mike Rogers.

"Představte si, jak by Američané reagovali, kdyby al-Káida zabila nějakého našeho vojáka či armádního velitele a zveřejnila fotografii jeho těla na internetu," řekl republikán. "Usáma bin Ládin není trofej - je mrtvý, nyní se spíše zaměřme na pokračování boje, dokud nebude al-Káida úplně zničena," dodal.

O smrti Usámy bin Ládina psaly všechny noviny na světě. Na snímku pákistánský...
Reklama v New Yorku na zvláštní vydání magazinu Time (3. května 2011)
Pákistánští vojáci hlídají Usámův dům v Abbottábádu. (3. května 2011)

Některé však prezident zřejmě zklamal, mimo jiné i šéfa CIA Leona Panettu, který zveřejnění fotografií považoval za takřka nezbytné. "Ve výsledku je to tak, máme bin Ládina a já myslím, že bychom měli zbytku světa ukázat, že jsme ho dokázali dostat a zabít," řekl v úterý Panetta podle zpravodajského serveru msnbc.com.

Od chvíle, kdy světem prolétla zpráva o usmrcení nejhledanějšího muže světa Usámy bin Ládina, uplynuly necelé tři dny. Americké komando Navy SEALs šéfa al-Káidy zneškodnilo při čtyřicetiminutové akci v noci na pondělí v pákistánském Abbottábádu (více zde).

Absence důkazu vyvolala vlnu spekulací

Krátce poté Američané svrhli teroristovo tělo zabalené v bílém plátnu do Arabského moře. Učinili tak v souladu s islámskými tradicemi, podle nichž má být tělo muslima pohřbeno do 24 hodin. Dosud se ale na veřejnosti neobjevil žádný snímek mrtvého bin Ládina. A absence důkazu vyvolala vlnu spekulací.

Fotografie z akce přitom údajně jsou. V úterý média informovala o tom, že americká administrativa vyhoví stále většímu tlaku doma i ve světě a nějaké snímky zabitého bin Ládina nejspíš zveřejní. Nakonec však převážily ohledy na možné negativní ohlasy veřejnosti a americký prezident Barack Obama oznámil, že Spojené státy fotografie nezveřejní.

Riziko ze zveřejnění by podle mnohých převážilo možný prospěch. "Zastánci konspiračních teorií by fotografie stejně označili za pozměněné a tady vskutku existuje riziko, že by zveřejnění snímků sloužilo jen k pobouření veřejného mínění na Blízkém východě," uvedl Rogers.

V případě soudního sporu by snímky musely ven

Bývalý zaměstnanec amerického ministerstva spravedlnosti Daniel Metcalfe si však přesto myslí, že Bílý dům nakonec možná bude muset fotografie zveřejnit i proti své vůli. Je totiž podle něj pravděpodobné, že by prohrál v případě soudního sporu, v němž by se někdo snímků domáhal podle zákona o poskytování informací. Podle Metcalfa totiž zřejmě není příliš pevný důvod držet snímky tajné.

Obamova administrativa se v minulosti podobně snažila zadržovat videa a fotografie mučení v irácké věznici Abú Ghrajb. Soud jí však opakovaně přikázal snímky zveřejnit, připomněla ČTK. Případ se ale nestačil dostat k Nejvyššímu soudu, protože Kongres přijal speciální zákon bránící publikaci záznamů. Na snímky mrtvého bin Ládina se však nevztahuje.

Schvalujete, že Američané odmítají zveřejnit fotky mrtvého Usámy bin Ládina?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 26. května 2011. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 9902
NE
NE 4894

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video