Do Fukušimy se dostane víc záchranářů, radiaci sníží větráky s filtry

  • 6
Japonští technici instalují vzduchové filtry v jaderné elektrárně Fukušima, kterou v březnu poškodilo ničivé tsunami. Bezpečnostní opatření by mělo snížit míru radiace v okolí reaktoru na jednu dvacetinu, a urychlit tak záchranné práce.

Japonská energetická společnost Tepco zveřejnila záběry z jaderné elektrárny Fukušima. Na záběrech, které pořídil speciální robot na konci dubna, je vidět první patro reaktoru 1.

Video inženýrům potvrdilo, že elektrické vedení v reaktoru je neporušené a nepozorovali ani úniky radioaktivní vody. Naměřená úroveň radioaktivity ale byla větší, než očekávali. Vlastník poškozené elektrárny prohlásil, že likvidace katastrofy potrvá nejméně rok.

Curuga

Japonské úřady pojaly v pondělí podezření na poruchu v jednom z reaktorů jaderné elektrárny Curuga na západním pobřeží země. Na problém s palivovými tyčemi poukázal vzestup koncentrace blíže nespecifikovaných látek v chladicí vodě reaktoru. Provozovatel elektrárny poté oznámil, že druhý reaktor elektrárny odstaví, aby bylo možné případ podrobněji prozkoumat.

zdroj: ČTK

Firma začala u reaktoru 1 budovat větráky se vzduchovými filtry, které by měly v průběhu několika dní snížit radioaktivitu v okolí reaktoru na jednu dvacetinu dosavadních hodnot. Podle listu The Wall Street Journal je reaktor 1 ze všech tří pochroumaných zařízení nejvíce poškozený, ale díky instalovaným filtrům by se mělo do záchranných prací zapojit více lidí.

Inženýři nadále do poškozených reaktorů vhánějí vodu, aby je ochladili, zesílený přívod vody do reaktoru by měl také odhalit případné trhliny v jejich pláštích. Japonští inženýři se domnívají, že ochranný obal je porušen u reaktoru 2, a chtějí ho proto ucpat cementem, aby zabránili únikům kontaminované vody.

Energetická společnost by chtěla tzv. "studeného vypnutí" elektrárny (teplota vody chladící palivo se dostane pod bod varu) dosáhnout během půl roku až devíti měsíců, experti to ale považují za příliš odvážný odhad. Provoz jaderného zařízení nicméně už nikdy obnoven nebude.

O případném návratu obyvatel do evakuované zóny kolem elektrárny by měl premiér Naoto Kan rozhodnout v lednu. Evakuovaná zóna se byla vytvořena v okruhu 20 kilometrů kolem elektrárny a lidé do ní smí vkročit jen se zvláštním povolením.

Chladící systémy v jaderné elektrárně vzdálené 240 kilometrů severně od japonské metropole vyřadilo z provozu tsunami, které pobřeží země vycházejícího slunce zpustošilo 11. března. Obří vlnu vyvolalo zemětřesení o síle 9,0 stupně. Je to nejhorší japonská přírodní katastrofa od druhé světové války. Záchranáři dosud nalezli těla 14 700 obětí, dalších 11 tisíc lidí se stále pohřešuje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue