Barack Obama během diskuse s členy svého bezpečnostního štábu (1. května 2011)

Barack Obama během diskuse s členy svého bezpečnostního štábu (1. května 2011) | foto: AP

Nejdřív pochybnosti, pak pokerová tvář. Obamovy tři dny s Usámou

  • 544
Barack Obama sice vydal rozkaz k lapení Usámy bin Ládina už v pátek ráno, až do nedělní noci ale na sobě nedal nic znát. Jedním z mála náznaků, že se chystá tajná operace, mohly být golfové boty v Bílém domě.

Pokerová tvář šéfa Bílého domu zaujala agenturu AP, která zpětně prozkoumala Obamovo chování o víkendu. Tedy v době, kdy o mimořádné vojenské operaci už věděl (a s ním hrstka zasvěcených).

Prezident na sobě nedal nic znát. Během výroční večeře s novináři dokonce žertoval na adresu realitního magnáta Donalda Trumpa, který zvažuje kandidaturu v příštích prezidentských volbách a Obamu si vzal už několikrát na paškál.

Barack Obama s Michelle nastupují do letounu, kterým odletěli na jih USA. Obama před tím schválil operaci k dopadení bin Ládina.

Barack Obama spěchá v golfových botách do Bílého domu k poslední poradě o bin Ládinovi. Tehdy to ještě nikdo netušil.

V pátek Obama naložil rodinu do prezidentského speciálu a vyrazil do Alabamy, poničené nedávnými tornády. Stavil se i na Mysu Canaveral na Floridě, odkud měl naposledy vzlétnout raketoplán Endeavour. V Kennedyho vesmírném centru se setkal s arizonskou kongresmankou Gabrielle Giffordsovou, manželkou velitele letu Marka Kellyho, kterou před časem střelil do hlavy atentátník.

Až v neděli se Barack Obama zachoval trochu jinak než obvykle. Místo běžných osmnácti jamek si jich během golfu zahrál jen devět. Reportéři, kteří si toho tehdy všimli, to ale přičítali špatnému počasí. A když pak spěchal do Bílého domu, nechal si na nohou golfové boty. Což také nedělá, připomněla agentura.

Pákistánští vojáci hlídají Usámův dům v Abbottábádu (3. května 2011).

Barack Obama si připravuje projev, v němž oznámil zabití Usámy bin Ládina (1. května 2011).

Trosky americké helikoptéry u Abbottábádu (1. května 2011)

Tehdy ještě nikoho nenapadlo, že by prezident mohl být z něčeho rozrušený. A že ve skutečnosti spěchá do pracovny, aby se zúčastnil poslední porady o Usámovi. O úspěšné operaci v Pákistánu mohl poprvé veřejně promluvit až v neděli v noci, když už byl šéf teroristické organizace al-Káida po smrti.

Jdeme do toho, nařídil Obama. Pochyboval ale celou noc

Tajnůstkaření a čekání na výsledek ale nebyly zdaleka tak obtížné, jako samotné rozhodnutí o operaci. Američané si totiž až do poslední chvíle nebyli stoprocentně jistí, že se ve sledovaném domě v Pákistánu bin Ládin skutečně skrývá.

Smrt Usámy

Ve čtvrtek prezident svolal zásadní setkání, během nějž s poradci zvažoval tři možnosti, jak postupovat. Během dvou hodin v přísně zabezpečené situační místnosti Bílého domu pečlivě zvažovali pro a proti operace na území Pákistánu.

Obamovi lidé kromě zásahu elitního komanda zvažovali i bombardování budovy. Někteří poradci doporučovali počkat na další informace, prezident ale nechtěl riskovat Usámův útěk. Podle CIA se pravděpodobnost Usámova pobytu v domě pohybovala mezi 60 a 80 procenty, napsal CNN.

Obamovi poradci se neshodli a prezident si vzal noc na rozmyšlenou. Podle CNN se šéf CIA Leon Panneta a Obama shodli, že bombardování není schůdná volba. Prezident chtěl mít v případě zásahu jistotu, že se v domě skutečně skrýval Usáma bin Ládin a k tomu bylo potřeba jeho tělo.

V pátek ráno, těsně před odletem do Alabamy, Obama malé skupince poradců řekl, že se rozhodl pro okamžitý zásah. "Jdeme do toho," řekl Obama svým poradcům, a spustil tak operaci, jejím výsledkem bylo zabití strůjce teroristických útoků z 11. září 2001.

Americký prezident Barack Obama sleduje operaci proti bin Ládinovi. (1. května...
Barack Obama a jeho bezpečnostní poradce Tom Donilon jendají o operaci proti Usámovi (1. května 2011)
Obama přijímá gratulace od šéfa armády Mike Mullena. Přihlíží šéf CIA Leon Panetta a ministryně zahraničí Hillary Clintonová (1. května 2011)

V neděli odpoledne sledoval operaci v přímém přenosu se svými nejbližšími spolupracovníky v Bílém domě. Na místě byla šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, ministr obrany Robert Gates, šéf armády Mike Mullen a Obamovi bezpečnostní poradci John Brennan a Tom Donilon.

Podle nejmenovaného zdroje byla nálada napjatá a prosycená nervozitou. "Dostali jsme ho, lidi," prohlásil prezident poté, co obdržel zprávu, že nejhledanější zločinec světa schytal kulku do hlavy.

2. května 2011

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video