Americký prezident Barack Obama, viceprezident Joe Biden, ministryně zahraničí...

Americký prezident Barack Obama, viceprezident Joe Biden, ministryně zahraničí Hillary Clintonová, šéf Pentagonu Robert Gates a další lidé sledují v takzvané Situation Room v Bílém domě operaci proti Usámu bin Ládinovi | foto: AP

Operaci sledoval i Obama. Občas bylo úplné ticho, prozradil poradce

  • 389
Hlavní poradce prezidenta Baracka Obamy pro boj s terorismem John Brennan prozradil, že sledovali operaci, která měla za cíl zneškodnit Usámu bin Ládina, společně s šéfem Bílého domu a to v reálném čase. V řídící místnosti často vládlo absolutní ticho, dodal poradce.

Brennan prozradil, že lidem v místnosti se nejvíce tajil dech, když se porouchala jedna z helikoptér a vojáci na místě museli nasadit plán B. "Minuty byly dlouhé jako dny," popsal atmosféru Brennan a rozhodnutí šéfa Bílého domu označil za jedno z nejodvážnějších. V místnosti totiž nepanovaly na akci jednotné názory.

Smrt bin Ládina

Brennan zároveň prohlásil, že Spojené státy byly při včerejším zásahu proti šéfovi al-Káidy připravené ho zajmout. Příliš ale s touto možností nepočítaly, protože bylo zřejmé, že se bude Usáma bin Ládin bránit. Podle Brennana bylo pro Baracka Obamu při volbě typu operace nejdůležitější bezpečí amerických vojáků.

Bin Ládin se choval jako zbabělec

Brennan na tiskové konferenci v Bílém domě naznačil, že se bin Ládin při přestřelce choval jako zbabělec. Pod palbou se schovával za ženu, kterou používal jako štít. "Podle mých informací to byla jeho manželka," potvrdil Brennan předchozí domněnky. Nedokázal však říci, jestli sám bin Ládin střílel.

Poradce Baracka Obamy reagoval i na spekulace, že Pákistánci o nápadném úkrytu nedaleko posádkového města Abbottábádu museli vědět. Označil za nepředstavitelné, že by nad nejhledanějším teroristou světa nějaké pákistánské složky nedržely ochrannou ruku. Zda měl vůdce al-Káidy uvnitř Pákistánu nějakou podporu z oficiálních míst však prý zatím není jasné.

Brennan také vysvětlil, že Pákistánci o chystané operaci dopředu nevěděli a celé místo zajistili až po odletu amerických vrtulníků. Ještě předtím ale stačili vojáci USA zajistit důkazy, které nyní Pentagon zkoumá. Potvrdil také, že Američané mají i další fotografie mrtvého Usámy bin Ládina, ale Bílý dům zatím nerozhodl, zda je zveřejní.

Národní bezpečnostní tým v čele s Barackem Obamou sleduje v takzvané Situation Room v Bílém domě dopadení Usámy bin Ládina

Hlavní poradce prezidenta Baracka Obamy pro boj s terorismem John Brennan

Satelitní snímek úkrytu (uprostřed), ve kterém se schovával vůdce al-Káidy Usáma bin Ládin

Usámu prozradila opatrnost

Útěk Usámy bin Ládina možná skončil kvůli tomu, že jeho rozlehlý úkryt neměl telefonní ani internetové spojení. Neobvyklý jev vyvolal zvědavost amerických agentů a po prozkoumání se rozhodli zaútočit.

autor: ČTK

Podrobnosti z pohřbu Usámy bin Ládina mezitím popsal i Pentagon. Ikonu světového terorismu Američané pohřbili v souladu s islámskými zvyklostmi do severní části Arabského moře. Obřad se konal na lodi USS Carl Winson a trval padesát minut, pak tělo sjelo po prkně do hlubin. Podle předběžných testů DNA byl zesnulým na 99,9 procent Usáma bin Ládin. (o testech DNA čtěte více zde

Jenže Spojené státy zdaleka nemají vyhráno. Podle Mikea Rogerse, šéfa výboru pro kontrolu zpravodajských služeb v americké Sněmovně reprezentantů, se v Pákistánu nadále nachází nejméně dvanáct čelných představitelů al-Káidy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue