DOSÁHNU TAM? Brankář Tottenhamu Heurelho Gomes se natahuje po střele Franka Lamparda z Chelsea. | foto: AP

• 7
Že je Heurelho Gomes špičkový fotbalový brankář? Slova trenéra Harryho Redknappa fanouškům fotbalistů Tottenhamu Hotspur musí znít už jako nemístný žert. Zvlášť po Gomesově dalším a tradičním kiksu, který v londýnském derby na Chelsea vedl k porážce 1:2.

Pravda, v závěru poločasu po Lampardově střele míč celým objemem brankovou čáru nepřešel, gól na 1:1 tak neměl platit.

Ale pokud by Gomes nespáchal další ze svých "kousků", vůbec by ke kontroverznímu rozhodnutí sudích nedošlo.

"Nevím, co se stalo. Myslel jsem si, že měl míč pod kontrolou, že ho chytil," poznamenal kouč Redknapp.

Co se stalo? Lampard napřáhl z 25 metrů, nepříliš nebezpečná, nepříliš prudká rána letěla do středu branky na Gomese. Ten zkušeně poklekl, střelu ztlumil rukama a chystal se míč ukrýt pod tělem. Ale ouha. Míč mu propadl a šoural se do branky.

Brazilský gólman se kiks snažil napravit, po míči máchl svou obrovskou rukou a zastavil ho ve chvíli, kdy se jen milimetry dotýkal čáry. Pak pro Tottenham přišla další osudná chyba, pomezní sudí napověděl hlavnímu a ten uznal gól. Gól do šatny.

Tottenham pak v samém závěru přišel i o remízu, minutu před koncem inkasoval na 1:2 pro změnu z ofsajdu. Po porážce vypadl z elitní pětky a zřejmě tak nedosáhne ani na postup do Evropské ligy, natož do Ligy mistrů.

Viníkem je i Gomes.

Britská média spočítala, že jen za posledních šest měsíců mužstvo pětkrát potopil. V říjnu v Lize mistrů na Interu Milán dostal už v osmé minutě červenou kartu za faul a Eto´o dal z penalty na 2:0. Po půlhodině byl stav 4:0. Nakonec oslabený Tottenham i díky dvěma gólům Balea v nastavení uhrál výsledek 3:4.

Další kuriozitu s podpisem Gomese zažili fanoušci vzápětí v Premier League na Manchesteru United. Blížil se konec, jeho tým prohrával 0:1, když hráč soupeře Nani upadl v pokutovém území. A když ležel na trávníku, zastavil míč rukou.

Jenže rozhodčí neodpískal ani penaltu, ani přímý kop za úmyslné hraní rukou. Nejspíš nechal výhodu, když viděl, že se míče zmocnil Gomes. Ten po pár vteřinách a pár kroků od Naniho znenadání míč položil na zem a chtěl rozehrát přímý kop. Ale jak mohl, když nebyla hra přerušena? Pokud je míč ve hřišti, hru může přerušit jen rozhodčí, což se nestalo. Nani po chvíli vstal, doběhl k míči a pohodlně skóroval do prázdné branky. Gól sudí uznal.

V prosinci proti Chelsea sice v nastavení zlikvidoval Drogbovi penaltu, ale tím jen napravil předchozí přehmat. Tottenham vedl 1:0, ale střídající Drogba v 70. minutě vypálil z úhlu do Gomese, ten míč vyrazil nad sebe a do sítě. A i penaltu svým faulem zavinil.

Před pár dny se mu fanoušci soupeře vysmívali a příznivci jeho klubu ho proklínali při čtvrtfinále Ligy mistrů s Realem Madrid. Pustil střelu Cristiana Ronalda ze 30 metrů, přitom míč letěl takřka přímo na něj. Gomes ho už měl v rukavicích, najednou mu však vyklouzl a přes jeho hlavu doskákal do sítě.

A v sobotu svůj tým potopil proti Chelsea.

Kouč Redknapp však na Gomese nedá dopustit. "Stojíme za ním a věříme mu. To on potřebuje, aby mužstvu odváděl skvělé služby. Je to vynikající brankář."