SKOK STRANOU. Ať dělal Michal Neuvirth co chtěl, ať se vrhal po pucích se sebevětším úsilím, třikrát inkasoval a porážce Washingtonu ve druhém zápase série play-off s Tampou Bay nezabránil. | foto: AP

Tampa Bay a San Jose slaví další výhry, na Neuvirtha vyzrál Lecavalier

• 4
Překvapivý vývoj nabírá semifinále Východní konference play-off NHL mezi Washingtonem a Tampou Bay, která na ledě svého divizního rivala uspěla i podruhé. O výhře Lightning 3:2 v prodloužení rozhodl svou druhou trefou zápasu Vincent Lecavalier. Ve druhém duelu si San Jose zopakovalo výhru 2:1 nad Detroitem.

Stejně jako v zahajovacím duelu série čelil i v neděli brankář Washingtonu Michal Neuvirth 23 střeleckým pokusům Tampy Bay, která jej shodně ve třech případech překonala.

Před dvěma dny to hokejistům Lightning vyšlo ještě v řádné hrací době, v neděli se radovali až v prodloužení. V jeho sedmé minutě se podruhé v utkání prosadil kapitán Lecavalier.

NA ZUBY MI NEKOUKEJ. Důležitější je, jaké mám ruce. Hodně šikovné. A byly to právě ruce Vincenta Lecavalliera, které nasměrovaly puk do washingtonské sítě v prodloužení, takže spoluhráč Teddy Purcell mohl přijet zblízka pogratulovat.

Přestože měl Washington jasnou střeleckou převahu 37:23, neustále jen dotahoval soupeře. Tampu poslal poprvé do vedení Lecavalier v 20. minutě, kdy ranou bez přípravy z pravého kruhu nedal během přesilovky Neuvirthovi šanci zasáhnout. Capitals srovnali krok až v 35. minutě zásluhou Brookse Laicha.

Na startu třetího dějství ovšem hosty podruhé poslal do trháku Martin St. Louis, jehož nahození před branku si nešťastně srazil do sítě bránící Mike Green. Stav 1:2 svítil na ukazateli skóre v aréně Verizon Center až do 59. minuty, kdy Washington s odvolaným Neuvirthem na střídačce jako správný kapitán zachránil Alexandr Ovečkin.

V následném prodloužení ale domácí hrubě chybovali při střídání a výsledkem byl rozhodující zásah aktivního Lecavaliera. Tampa Bay tak vede v sérii 2:0 na zápasy, přestože do odvety nemohla nasadit zkušené borce Simona Gagneho ani Pavla Kubinu. Oba hokejisty vyřadila zranění z duelu číslo 1.

"Uhráli jsme dvě šťastné výhry. Po přesunu na domácí led se nám snad podaří je ještě více zatlačit," řekl novinářům Lecavalier, jehož před Ovečkinem a Dwaynem Rolosonem (35 zákroků) vyhlásili první hvězdou střetnutí.

San Jose vybojovalo druhou výhru nad Detroitem

Stejně jako loni, kdy se oba celky rovněž potkaly v Semifinále Západní konference a postup po hladké výhře 4:1 na zápasy slavili Sharks, hokejisté San Jose zdolali Detroit v obou zahajovacích dílech série.

POLOHA ROZPLÁCLÉ ŽÁBY. Hokejovým brankářům se rozhodně nepředepisuje, jak mají zabránit cestě puku do branky. Když to dokážou v takové pozici jako Jimmy Howard z Detroitu, nikdo nemůže nic namítat.

Pokaždé tomu tak bylo po výsledku 2:1. Jediným rozdílem je, že úvodní střetnutí našlo vítěze až v prodloužení a odvetu Sharks dotáhli do úspěšného konce v řádné hrací době. Rozhodly o tom trefy svátečních střelců.

Skóre otevřel v 5. minutě při přesilovce obránce Ian White a na 2:0 se stav posunul až v 42. minutě, kdy z pravého křídla udeřil Niclas Wallin. Domácí brankář Antti Niemi držel čisté konto až do 54. minuty, kdy jej v přesilovce pokořil Henrik Zetterberg. Více ovšem Detroit ze svého závěrečného tlaku nevytěžil.

"Byly to dva těsné zápasy, které dokázal zlomit ve svůj prospěch soupeř," řekl obránce Nicklas Lidström. To kouč Red Wings Mike Babcock byl kritičtější: "Nebyli jsme dostatečně dobří. Soupeř vyhrál víc soubojů, z čehož pramenilo, že byl častěji u puku."

Nejlepším hráčem zápasu zámořští novináři vyhlásili brankáře San Jose Niemiho, jenž kryl 33 ran Detroitu. Post druhé a třetí hvězdy pak obsadili střelci gólů domácích White a Wallin.

ZAZPÍVÁME SI? Jose Thornton má coby kapitán San Jose autoritu, i proto, že disponuje silným hlasem. Uším hráčů Detroitu však zní nelibě, vždyť podruhé s jeho týmem v play-off prohráli.

Výsledky 2. kola play-off NHL

Semifinále Západní konference
San Jose - Detroit 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
5. I. White, 42. Wallin - 54. Zetterberg. Střely na branku: 37:34. Diváci: 17 562. Stav série: 2:0.

Semifinále Východní konference
Washington - Tampa Bay 2:3 v prodloužení (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)
35. Laich, 59. Ovečkin - 20. a 67. Lecavalier, 48. St. Louis. Střely na branku: 37:23. Diváci: 18 398. Stav série: 0:2.  Brankář domácích Neuvirth kryl 20 střel a úspěšnost zásahů měl 86,96 procenta.