Prvomájové policejní manévry zabránily násilnostem v Brně, jinde byl klid

  • 1986
Oslavy 1. máje v Brně přivedly do ulic i přes tisíc pravicových radikálů a jejich odpůrců. Policie dokázala udržet oba tábory od sebe a zabránila větším problémům. Celkem zadržela osm lidí. V Praze tradičně narušil setkání komunistům aktivista Jan Šinágl. Anarchistů se sešlo jen několik desítek.

Na Malinovského náměstí v Brně dorazilo na nakonec na pět set pravicových radikálů. "Je to krása, tolik lidí," liboval si po příchodu šéf DSSS Tomáš Vandas. Po proslovech začalo jednání o to, kudy povede trasa jejich pochodu. Nakonec extrémisté prošli plánovanou trasu v opačném směru, jen křižovatce ulic Cejla a Koliště, kterou blokovali jejich odpůrci, se museli vyhnout.

Prvomájové oslavy jsme sledovali online

Na stejném náměstí, ale u Domu umění se ve 12:30 konala bohoslužba proti násilí. Přestože organizátoři vyzývali účastníky, aby se po jejím konci rozešli, část z nich se přidala k těm, kteří blokovali ohlášený pochod radikálů.

Park v centru Brna zabralo 300 radikálů

Odpůrci se postavili na začátek ulice Cejl a křičeli "blokujeme" nebo "neprojdou." Mezi přítomnými byli i Romové, kteří se sešli už dopoledne u Muzea Romské kultury. Objevili se i bývalí ministři  Ondřej Liška nebo Michael Kocáb.

Na oba tábory dohlíželo na sedm set policistů. Těm se přes několik pokusů o proniknutí podařilo udržet  obě skupiny od sebe. Zadrželi osm lidí. Jeden musel podat vysvětlení, proč má u sebe plynovou pistoli, druhý měl "závadný" proslov. Další měli na oblečení nebo transparentech zakázané symboly a tři neuposlechly výzev policie.

Policie nasadila stovky svých lidí z Brna i okolí. Například ze Zlínského kraje přijelo 37 těžkooděnců. Podle místních byli prakticky na každém rohu v centru města. Nad hlavami lidí pak létal vrtulník.

Komunisty tradičně pozlobil aktivista Šinágl

Mezi prvními oslavili 1. máj komunisté. V Praze se sešli na Výstavišti u Křižíkovy fontány. Za zvuků tradiční dechovky se s příznivci pozdravil například Milouš Jakeš nebo Jiří Dolejš. Předseda KSČM Vojtěch Filip na komunistické oslavě 1. máje vyzval k protestům proti vládě.

Na pražské Výstaviště přišlo podle odhadů asi 500 příznivců KSČM. "Hrála dechovka, na stáncích prodejci nabízeli například korálky. Lidé si připíjeli pivem či slivovicí a zdravili se čest práci," shrnul atmosféru akce redaktor, který byl na místě.

Mítink tradičně narušil protestem proti KSČM aktivista Jan Šinágl.  Při projevu Filipa vystoupil na pódium a ukázal vlajku, která měla z jedné strany hákový kříž a ze druhé srp a kladivo.

Na Střeleckém ostrově se nejprve v 9:30 sešli sociální demokraté, které o hodinu později vystřídali anarchisté. Na místo jich dorazilo jednadvacet. 

Anarchisté ale na svých stránkách upozorňovali, že plánují akce po menších skupinkách. Ohlášeny jsou nejméně na deseti místech.  V poledne se mají všichni sejít na Císařské louce, kde začne tradiční anarchistický May Day festival. Pořadatelé slibují kromě hudebních vystoupení rovněž divadlo, přednášky, workshopy a promítání filmů.

Spory očekávali lidé i na prvomájových oslavách v Sokolově, kde se na náměstí chystali slavit katolíci a komunisté.  Radnice vyhověla komunistům, protože svou akci ohlásili dříve. "Myslím, že letos dojde k bitce," prorokoval Štefan Kanaloš. Komunisti a katolíci, to jsou podle něho dva různé světy, oheň a voda. (více zde)

Nakonec se ale oslavy obešly bez problémů. "Právě jsme se vrátili z končících oslav. Dohlíželi jsme na ně spolu s policií, a nemuseli jsme řešit žádné problémy,"  řekla iDNES.cz v poledne strážnice městské policie.

Ve Zlíně se vrátily k oslavám 1. máje u Baťovy vily. K  ní přišlo několik stovek, možná až tisíc lidí. Vila je celá otevřena pro veřejnost. Právě Baťa v roce 1924 totiž uspořádal oslavy 1. máje. Konaly se právě v jeho vile a na její zahradě. Teprve později se oslavy přesunuly do továren a města jako takového. (více zde)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video