Vláda schválila změnu kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu

  • 7
Kompetence Nejvyššího kontrolního úřadu by se mohly v budoucnu podstatně rozšířit. Vláda souhlasila s návrhy změn ústavy a zákona, které umožňují, aby úřad v budoucnu kontroloval kromě státního majetku také hospodaření krajů, obcí, zdravotních pojišťoven nebo veřejných vysokých škol.

Návrh ministerstva spravedlnosti počítá také s tím, že úřad by měl nově pravomoc kontrolovat také hospodaření výzkumných institucí, České národní banky a veřejnoprávních médií. Právo prověřovat by se vztahovalo také na ručení za závazky nebo hospodaření s dluhopisy a dotacemi ze zahraničí.

"Návrh je racionální, protože majetek obcí a krajů je veřejným majetkem a nad nakládáním s ním je žádoucí mít kontrolu," řekl po jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že úřad by měl kontrolovat nakládání s majetkem a rozpočet organizací.

Vláda schválila i peníze na věznici

Vláda ve středu také navýšila příspěvek na výstavbu vězení v Afghánistánu. Před třemi roky rozhodla, že do země pošle v přepočtu 9,53 milionu korun. Nyní tamější ministerstvo spravedlnosti požádalo o dalších 1,64 milionu korun kvůli změně projektu vězení.
Vláda také schválila Národní program reforem, který souvisí se Strategií Evropa 2020 celé Evropské unie. Osmdesátistránkový materiál se zabývá celkem sedmi okruhy reformních kroků. Mimo jiné  vzděláváním, trhem práce nebo podporou vzdělávání.

Zdroj: ČTK

V případě pochybení by mohly kontrolované instituce dostat pokutu, Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) jim ale nebude moci uložit nápravu, která by zasahovala do jejich činnosti.

Od změny si vláda slibuje zúžení prostoru pro případnou korupci. Dosud NKÚ mohl kontrolovat jen nakládání se státním majetkem a plnění státního rozpočtu.

S rozšiřováním kompetencí dlouhodobě nesouhlasí Svaz měst a obcí a některé kraje. Podle nich by šlo o zásah do principu samostatné působnosti obcí a krajů.

"Posouzení účelnosti hospodaření přísluší pouze obyvatelům obce, tedy voličům. Jak může kontrolor posoudit, zda je účelné vydávat prostředky na opravu budovy malotřídní školy, když si obyvatelé přejí její zachování? A bude posuzovat, zda rozhodnutí zastupitelstva vybudovat z vlastního rozpočtu cyklostezku bylo účelné či nikoliv?" ptal se loni předseda svazu a europoslanec Oldřich Vlasák.

"Bude kontrolována zákonnost těchto kroků, nikoliv jejich efektivita," odmítá názory kritiků Nečas.

Proto, aby návrh, který posvětila vláda, začal platit, by musel parlament změnit jak zákon o NKÚ, tak Ústavu ČR. Druhá ze změn bude vyžadovat souhlas alespoň 120 poslanců. Pokud by změny poslanci, senátoři i prezident Václav Klaus posvětili, NKÚ by měl mít pravomoci navýšeny už od příštího roku.

Podobný návrh ústavní novely o rozšíření kompetencí NKÚ projednávala už bývalá Sněmovna. V předvolebním období jej ale dokázala loni podpořit pouze v prvním čtení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video