Rebelující poslanci ve Sněmovně - Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka, Stanislav Huml (7. dubna 2011) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Vládu nepodpoříme, říkají den před hlasováním o nedůvěře nezařazení poslanci

  • 683
Vládu v úterý při hlasování o nedůvěře nepodpoří tři nezařazení poslanci. Někdejší členové Věcí veřejných Stanislav Huml, Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka iDNES.cz sdělili, že zvednou ruku pro návrh opozice.

"Chtěl bych, aby fungovala reformní vláda, nicméně změny ve složení kabinetu jsou také nedostatečné a spíše komické, proto vládu nemůžu podpořit," sdělil nezařazený poslanec Jaroslav Škárka.

Rozložení politických sil

Počet poslanců ve Sněmovně

ODS 53
TOP 09 41
VV 21
ČSSD 56
KSČM 26
Nezařazení poslanci 3

Podobně argumentuje poslankyně Kristýna Kočí. "Ačkoliv jsem přesvědčena o nutnosti reforem, není možné vládu podpořit, když v ní zůstávají představitelé strany, která porušuje základní principy právního státu," míní Kočí. "Nedokážu si představit, že vicepremiérem pro boj s korupcí by byl člověk, který věděl o korupci ve vlastní straně a nijak to neřešil," dodala na adresu Radka Johna.

Opozice může počítat také s hlasem třetího nezařazeného poslance Stanislava Humla. "Budu pro vyslovení nedůvěry. Proč, to řeknu až fóru," uvedl Huml.

O svolání schůze s jediným bodem, jímž je vyslovení nedůvěry, požádala před týdnem ČSSD. Návrh podpořil poslanecký klub a později také jednohlasně předsednictvo strany. ČSSD počítá s tím, že nedůvěru vládě vysloví všech 56 poslanců této strany. K nim se přidají také komunisté.

Spolu se třemi nezařazenými poslanci, kteří byli ještě před několika týdny členy poslaneckého klubu Věcí veřejných, ale může mít tábor odpůrců současného kabinetu jen 85 hlasů. K vyslovení nedůvěry je jich potřeba 101.

19. dubna 2011

Nejslabším článkem koaličního řetězce mohou být v úterý Věci veřejné. Jejich klub v týdnu sice uvedl, že vládu podpoří, klade si ale podmínky. Do konce června chce shodu na zdravotní a důchodové reformě, a to i v detailech. Premiér musí také dostát svým prohlášením a výrazněji obměnit ministry.

Věci veřejné již dříve žádaly odchod ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a zemědělství Ivana Fuksy (ODS).

Hlasovat o nedůvěře vládě budou poslanci v úterý od 14:30 na 17. schůzi Sněmovny. Opozice se vládu neúspěšně pokusila sesadit již dříve. Hlasování o nedůvěře vyvolala ČSSD v prosinci kvůli skandálu na Státním fondu životního prostředí. Pro nedůvěru hlasovalo 80 poslanců, proti 113. Ostatní nebyli přítomni.

Vyslovili byste nedůvěru vládě Petra Nečase?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 16. května 2011. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 13003
NE
NE 8319

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue