VIDEO: Pošťáci se učí s rentgenem. V zásilce z ciziny našli i ještěrky

  • 169
Zásilky z ciziny čeká po příletu do Česka dlouhé kolečko. Pošta balíky třídí, rentgenuje, vyměřuje u nich clo i daň a někdy je otevírá. Třeba když mají být uvnitř hračky a ne pánské hodinky, jak se ukázalo u jedné ze zásilek při návštěvě reportérů iDNES.cz na vyclívací poště v Praze.

"V jednom balíku jsme objevili živé ještěrky, jindy jsme našli uhynulé želvy," popisuje bizarní objev vedoucí vyclívací pošty v pražské Plzeňské ulici Přemysl Šámal. Tato pobočka je jediným místem, kterým do Česka míří poštovní zásilky z ciziny. Poštou každý měsíc projde na sto tisíc zásilek, třetinu tvoří balíky.

Zaměstnanci pošty všechny balíky projedou rentgenem. Ten je stejný jako na letišti. Určený pracovník srovnává popis na zásilce a informace o zboží od odesílatele s tím, co vidí na monitoru. Ideální je, když tvar zabaleného předmětu i cena odpovídá popisu. Potom pracovníci pošty navrhnou clo, odešlou celníkům vystavené dokumenty a čekají... Pokud jde vše hladce, během desítek minut dostanou pokyn a zásilka může být odbavena.

Balíky jsou na poště o dva týdny déle. Nestíhá se

"Pošta přitom garantuje za to, co je uvnitř balíku," vysvětluje Miloš Čihák, vedoucí týmu České pošty, který se zabývá celní problematikou.

Ne pokaždé však jde všechno tak hladce. Může chybět nějaký dokument nutný pro vyclení, zboží nicméně odpovídá popisu. Pošta v takovém případě vyzve adresáta, ať doklady dodá. Musí například doložit dokumentaci k vyměření cla, nebo vysvětlit, proč zboží dováží.

Nejhorší případ je, když se předmět v zásilce nedá identifikovat a narůstá podezření, že tam odesílatel rafinovaně zabalil něco jiného, než uvedl v popisu. Podezřelou zásilku pak rozbaluje tým brigádníků, aby si zaměstnanci potvrdili, že je někdo chtěl obelstít. Adresátovi žádný postih nehrozí, protože je jen příjemcem zásilky.

V okamžiku, kdy má zásilka všechny potřebné dokumenty a razítka celníků, vypravuje se k doručení. Celý koloběh na poště v současnosti trvá neobvykle dlouho. Pošta má totiž od dubna, kdy začala za poplatek 180 Kč připravovat dokumenty pro celníky, skluz a nestíhá. Důvodem je i rozšíření limitu pro odvod DPH u zásilek z ciziny.

"Teď se u nás zásilky zdrží čtrnáct dní. Skluz je opravdu velký a máme s tím obrovský problém," přiznává Šámal (více o zdražení zásilek čtěte zde).

Dárky nejsou osvobozeny od cla

"Budova se nám stále plní zásilkami, proto počítám až se sto brigádníky a padesáti celními deklaranty," vysvětlil. Nyní pracuje na pobočce dvacet celních deklarantů. K náporu zřejmě přispívá i fakt, že koruna k dolaru v poslední době posiluje.

Lidé se snaží clu často vyhnout. Obecně rozšířená je například představa, že se nebude proclívat balík, na kterém je napsáno "gift", neboli dárek. I u darů se ale vyměřuje clo. Výjimkou je "zboží dovážené při příležitosti sňatku", tedy svatební dar. Takové zboží je nutné popsat, uvést jeho hodnotu a požádat o osvobození. Podobných výjimek je v zákoně celkem 41.

Pokud se celníkům zdá uvedená cena zboží nízká, chtějí po adresátovi, aby ji doložil. Například i výpisem z účtu nebo PayPalu. Když to neudělá, může celní správa uvedenou celní hodnotu zpochybnit a sama určit. "Dovozce má právo odvolání, může se to táhnout několik měsíců a skončit to u soudu," říká Miloš Čihák.

Jsou také případy, kdy se lidé snaží celníky obejít tím, že se s odesílatelem dohodnou, aby na zboží napsal jinou cenu.

,