Topolánek zaútočil na Nečasovu vládu. VV je pro něj sekta a virus

  • 406
Za nebezpečnou sektu a virus, který není kompatibilní s vládou vedenou ODS, označil expremiér Mirek Topolánek vládní Věci veřejné. Tvrdě zaútočil na koalici, v níž je šéf ODS Petr Nečas s VV. "Vláda s Bártovou ABL-VV je horší než opoziční smlouva," prohlásil Topolánek při setkání politiků ODS ke dvacátému výročí založení strany.

Přidaná hodnota Věcí veřejných v koalici není podle Topolánka ani nulová, ale záporná. Expremiér zpochybnil dohodu, kterou ODS udělala o pokračování koalice s Věcmi veřejnými, které důsledně spojoval s bezpečnostní agenturou ABL, kterou vlastní Matěj Bárta, bratr bývalého ministra dopravy Víta Bárty.

"Nemůžeme si namlouvat, že krize je vyřešena. Horší věci teprve přijdou," varoval Topolánek před pokračujícím vládnutím s Věcmi veřejnými.

Vít Bárta

Po bouřlivé vládní krizi se Nečasova ODS s TOP 09 a VV dohodla prakticky jen na kosmetických změnách ve vládě. Bártu nahradil dosavadní náměstek a státní tajemník ministerstva dopravy Radek Šmerda, jemuž Bárta plně důvěřuje. Radka Johna v čele ministerstva vnitra vystřídal bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice a John bude jen vicepremiérem pro boj s korupcí bez mocného ministerstva za zády.

Podle Topolánka si ODS v minulosti chybně myslela, že největší nebezpečí pro ni představuje sociální demokracie a "Grosstapo", jak Topolánek označil policii pod vedením bývalého ministra vnitra a expředsedy ČSSD Stanislava Grosse. Výrazně větším nebezpečím pro ODS je však podle bývalého premiéra ABL a "Bartapo".

Topolánek odjel, aby se vyhnul setkání s Klausem

Topolánek dokonce naznačil, že fízlování a šmírování agentury úzce spojené s Věcmi veřejnými má analogii s bývalou komunistickou StB. "VV - VB - StB," popsal, jak vnímá koaličního partnera občanských demokratů. Zároveň důrazně popřel, že by byl součástí puče uvnitř strany proti Nečasovi a jeho koalici.

Klaus: K vládní krizi přispěl mocenský souboj v ODS

Stranu těžce poškodil

Premiér Petr Nečas na dotaz iDNES.cz, jak vnímal Topolánkův projev a zda to nebyl i útok na něj, nejen na Věci veřejné, odvětil vyhýbavě: "Žijeme ve svobodné zemi a každý má právo na svůj názor."

Ceny Franze Kafky - Přemysl Sobotka (Praha, 26. října 2010)

"Nemá žádnou politickou zodpovědnost, tak si to může dovolit. Byl to útok na koalici, na premiéra a vlastně na nás všechny," řekl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Hned po svém projevu k občanským demokratům Topolánek z pražského Žofína odjel, aby se na oslavě ke dvacátému výročí založení strany osobně nesetkal s prezidentem Václavem Klausem. Zakladatel ODS také nestál o to, aby se s bývalým premiérem vůbec potkal. Klaus dorazil na Žofín krátce po odjezdu Topolánka.

Vztahy Topolánka a Klause nejsou ideální už od nástupu Topolánka do čela ODS v roce 2002, kdy Klause k jeho nelibosti v čele ODS nahradil. Legendární byla esemeska, kterou Klausovi přes rameno nafotil bulvární fotograf a zachytil, jak píše "prázdný a falešný Topol..."

"Kompliment" Klausovi poslal Topolánek naposledy před pár dny, kdy ho označil za technologa moci a v rozhovoru pro LN mluvil o jeho byzantském stylu vládnutí. Prezident se zase opřel do Topolánkova spojence, šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře, když řekl, že je to tluchořovská klika, která chce shodit dohodu stran vládní koalice o změnách v kabinetu Petra Nečase.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video