Následky zemětřesení v Japonsku (14. dubna 2011)

Následky zemětřesení v Japonsku (14. dubna 2011) | foto: AP

Japonci zakázali pod hrozbou vězení vstup do zóny kolem Fukušimy

  • 118
Japonské úřady zákonem zakázaly vstup do dvacetikilometrové zóny okolo poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Lidé dostali doporučení opustit oblast už po zemětřesení, které zdecimovalo severovýchod Japonska v polovině března. Tehdy ale evakuace nebyla povinná.

"Elektrárna stále není stabilní," přiznal mluvčí japonské vlády Jukio Edano. "Žádáme obyvatele, aby nevstupovali do oblasti, protože to může ohrozit jejich bezpečnost. Jenže v zóně bohužel pořád někteří zůstávají," dodal mluvčí s tím, že vláda nyní zákaz vstupu nařídila. To, že evakuační zónu rozšíří, úřady naznačily už zkraje minulého týdne (více zde).

Pokud někdo zákaz poruší, může dostat pokutu 100 tisíc jenů (asi 20 tisíc korun) nebo skončit až na 30 dnů v žaláři. Vláda chce tímto způsobem chránit lidi před rizikem ozáření a také zabránit případnému rabování.

Jadernou elektrárnu Fukušima poškodilo silné zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály a následné tsunami, které severovýchodní část Japonska zasáhly 11. března. Technikům se dosud nepodařilo dostat zařízení zcela pod kontrolu a hrozí, že se roztaví palivové tyče v poničených reaktorech.

Vlna tsunami se blíží k jaderné elektrárně Fukušima (vlevo) a zaplavený areál jaderné elektrárny Fukušima (vpravo)
Ochránce zvířat krmí opuštěné psy ve městě Minami Soma (7. dubna 2011)
Japonští technici měří radioaktivitu v okolí jaderné elektrárny Fukušima (7. dubna 2011)

Úřady vyzvaly obyvatele, kteří bydlí do 20 kilometrů od elektrárny, k evakuaci záhy po explozích. Lidem žijícím v okruhu mezi dvaceti a třiceti kilometry poradily, aby raději nevycházeli z domovů. O něco později je také požádaly, aby oblast opustili.

Z okolí elektrárny odešlo na 80 tisíc lidí, kteří nalezli dočasné útočiště v azylových centrech, nejčastěji ve školách a sportovních halách. Podle BBC evakuovaní lidé budou moci krátce (asi na dvě hodiny) navštívit své domovy, aby si vzali to nejnutnější. Budou vybaveni ochranným oděvem a dozimetrem pro měření radiace. Pak se zóna uzavře. Na jak dlouho, zatím není jasné.

Ti, kteří mají své domy v pásmu do tří kilometrů, se pro věci vrátit nemohou, upřesnila ČTK. Úřady přesně nevědí, kolik lidí v okolí elektrárny zůstalo i po nehodě. Hovoří se o zhruba šedesáti rodinách. Teď budou muset odejít, ať chtějí, nebo ne.

Vlastník elektrárny, společnost Tepco, nedávno oznámila, že jaderná krize ve Fukušimě by mohla skončit do devíti měsíců. Tepco chce do tří měsíců snížit úniky radiace a reaktory pak zchladit během dalších tří až šesti měsíců (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue