Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných domluvili změny ve vládě. Radek John bude vicepremiérem pro boj proti korupci, na vnitru ho nahradí Jan Kubice. | foto: ČTK

Nedělejme ze sebe idioty aneb jak vládní strany našly cestu z krize

  • 515
Na základě svědectví účastníků zrekonstruovala MF DNES pětihodinové jednání v Kramářově vile, kde se koalice dohodla na řešení vládní krize. ODS, TOP 09 a VV se tam dohadovaly, "koho za koho". Dohoda skončila výměnou ministrů vnitra, dopravy a zřízením postu pro předsedu VV Radka Johna.

Desátá hodina večerní minula, losos s bramborem k večeři je už dávno snědený, ale odstupující ministr dopravy Vít Bárta (VV) se na jednání koaličních špiček v Kramářově vile stále tváří neústupně. Jako by k současné vládní krizi nepřispěl především jeho plán na propojení byznysu s politikou.

"Ještě dvakrát třikrát se sejdeme a dohoda bude na světě," říká Bárta partnerům z ODS a TOP 09 po více než třech hodinách jednání o rekonstrukci vlády.

Vtom bouchnou saze v šéfovi poslanců TOP 09 Petru Gazdíkovi i v předsedovi strany Karlu Schwarzenbergovi. "Nebudeme ze sebe před veřejností dělat idioty neschopné se dohodnout," vyjede na Bártu Gazdík.

A kníže Schwarzenberg to ještě vyostří. Prohlásí, že pokud se koalice nedohodne do konce pondělní noci, TOP 09 odchází z vlády. Tak vypadal zlomový okamžik pondělního jednání. Za hodinu byla dohoda na světě.

VV: Směníme Johna za Pospíšila

Jak jednání přesně probíhalo? Je pondělí sedm hodin večer a do premiérské vily s úchvatným výhledem na Prahu se sjíždějí dvě skupiny lidí. Do jedné místnosti usedá dvanáct špiček vládní koalice (čtyři z každé strany), do druhé pak nejužší vedení ODS, které má premiérovi Petru Nečasovi "krýt záda" a s nímž bude během večera konzultovat své kroky.

"Náš návrh zní: Ministrem vnitra bude nestraník nominovaný ODS, my vybereme nestranického ministra spravedlnosti," říká místopředsedkyně VV Karolína Peake, jen co koaliční vyjednavači usednou ke stolu. Obětovat ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila je však pro ODS nepřijatelné.

Premiér zkouší otevřít téma nového ministra vnitra. Přednese jména šesti svých kandidátů: náměstka ministra obrany Jiřího Šedivého, náměstka ministra zahraničí Jiřího Schneidera, advokáta Vladimíra Jirouska, soudců Jaroslava Bureše a Jana Sváčka a nakonec jméno bývalého policisty Jana Kubiceho.

Věci veřejné opět kontrují: My chceme, aby byl ministrem vnitra Petr Mlsna z ministerstva spravedlnosti. A jednání je na mrtvém bodě. Vyjednavači ODS Nečas, Vondra, Tluchoř a Mencl se jdou poradit za dveře. Za tři čtvrtě hodiny přicházejí s dalšími třemi jmény na ministra, véčkům se ani jedno nelíbí.

A co Vondra?

Politici jsou ve slepé uličce a zase obracejí list: Vyřešme nejprve, co bude s ministrem školství Josefem Dobešem. VV trvají na tom, že jestli má jít z vlády on, ať jde pryč i ministr zemědělství za ODS Ivan Fuksa. Vtom odchází za dveře Schwarzenberg s premiérem Nečasem.

Předseda TOP 09, který celý večer vystupuje jako "smiřovač" rozhádaných koaličních partnerů, přichází s překvapivým tahem: mezi čtyřma očima žádá Nečase, aby nechal Dobeše ve vládě. Výměnou za to, že VV přestanou ODS mluvit do obsazení ministerstva vnitra.

Je jedenáct večer a ODS přichází s komplexním návrhem: na vnitro půjde Jan Kubice, Dobeš zůstává ve vládě, Radek John bude novým vicepremiérem pro boj s korupcí. Véčka se však ještě nevzdávají. "A co bude s Alexandrem Vondrou?" vtahují do hry ministra obrany ODS zatíženého skandálem ProMoPro.

Slovo si bere duo Kalousek - Schwarzenberg. "Promiňte, to s vládní krizí nesouvisí, ať si Vondru vyřeší pan premiér," naléhají na VV lídři TOP 09, kteří ještě nedávno sami žádali hlavu ministra obrany.

19. dubna 2011

Zástupci VV odcházejí do vedlejší místnosti a dlouze telefonují. Lídři ODS vtipkují, že se Bárta možná potřebuje poradit s prezidentem Klausem. Okolo půlnoci je kompromis na světě. Novináři po pěti hodinách čekání před domem vstupují dovnitř a v 0:20 premiér Petr Nečas předčítá dohodu, která zachránila život jeho vládě. Aspoň pro tentokrát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue