Japonci mají první snímky z poničených reaktorů ve Fukušimě

  • 155
Během víkendu získali vědci první obrázky z poškozené atomové elektrárny Fukušima. Vděčí za ně robotům, které do Japonska zapůjčila firma vyrábějící je pro americkou armádu.

Podle tiskového prohlášení společnosti Tepco, která elektrárnu provozuje, se zapůjčení roboti podívali do tří nejpostiženějších reaktorových budov. 

Pořídili nejen první fotografické záběry z vnitřku budov od úderu tsunami, ale změřili také úrovně radiace. Podle Tepco se naměřené hodnoty v budovách reaktorů 1 a 3 pohybovaly od 10 do 57 tisícin sievertu za hodinu. Kupodivu nižší hodnoty byly v budově reaktoru 2, ze kterého nejen uniká nejvíce vody, navíc silně radioaktivní. 

Prokleté fukušimské vody

Největší problémy v současné době ve Fukušimě způsobuje stále radioaktivní voda unikající z reaktoru 2.

Kapalina už neuniká do moře, ale její množství v příkopech kolem bloku 2 se nedaří příliš regulovat. Důvod je stále stejný: "horem" technici reaktory chladí několika tunami za hodinu a "dolem" je musejí odčerpávat. Zatím se jim to nedaří o mnoho rychleji, než lijí vodu do reaktoru 2.

V tuto chvíli je podle odhadu Tepco v celém areálu zhruba 50 tisíc tun velmi radioaktivní vody, která by se neměla dostat do moře.

Kdyby v těchto prostorách pracovali dělníci, už po necelých pěti hodinách by dostali maximální za rok povolenou dávku 250 tisícin sievertu. Na Fukušimě by museli minimálně na rok skončit. Běžná dávka z přirozeně se vyskytující radioaktivity v prostředí bývá několik málo tisícin sievertu za rok. 

Roboti se pohybovali v přízemí budov reaktorů 1 a 3. Nedostali se do samotného jádra reaktoru, které je podle všeho stále hermeticky uzavřené, ale pouze do okrajových prostor. Potvrdilo se totiž, že jejich pohyb bude v prostředí plném úlomků suti a dalšího odpadu velmi náročný. 

Roboti při průzkumu jednoho z fukušimských reaktorů

O den později se také roboti poprvé dostali do reaktoru 2, který je zřejmě nejvážněji poškozený. Výprava se bohužel ukázala být nečekaně obtížnou a v důsledku i krátkou. Na vině ovšem není vysoká radiace. Naměřené hodnoty se pohybovaly zhruba do deseti tisícin sievertu za hodinu.

Roboty zastavila "slepota". Hned po vstupu do okrajových částí budovy zaznamenaly stroje prudký nárůst teploty na zhruba 40° Celsia a také vzdušné vlhkosti na 94 až 99 procent. Jejich kamerám se tak okamžitě zamlžily čočky a operátoři je neměli jak řídit. Po několika minutách se tak roboti znovu vrátili na "start".

TEPCO v tuto chvíli podle vlastního prohlášení prý nemá připravené žádné řešení nečekaného problému. A poslat lidi do reaktoru je i přes zřejmě poměrně nízkou hodnotu radiace příliš riskantní. Panují obavy, že pára by mohla být toxická. Navíc stroje pronikly do reaktoru na tak malou vzdálenost, že na naměřené radiační hodnoty nelze zcela spoléhat.

Dar od přítele Sama

Roboti, které Tepco nasadilo, jsou výrobkem společnosti iRobot. Výrobky používají američtí vojáci v Iráku například při likvidaci výbušných nástrah. 

Společnost iRobot vyslala po zemětřesení a havárii Fukušimy do Japonska čtyři stroje. Dva z nich byly typu Warrior (Bojovník). Ve Fukušimě ovšem byly nasazeny dva kusy menšího typu Packbot.

Všechny stroje jsou vybaveny kamerou a detektorem radiace. Umí si také otevírat (nezamčené) dveře. Za běžných okolností se oba typy ovládají radiovým signálem, ale ve Fukušimě se na něj nechtějí spoléhat. Aby bylo spojení opravdu spolehlivé, dostali roboti dlouhý optický kabel a řízení probíhá po něm.