Kaddáfího vojáci používají kazetovou munici, tvrdí lidskoprávní organizace

  • 441
Vojáci libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v noci na čtvrtek použili nejméně tři granáty s kazetovou municí. Alespoň to tvrdí organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch, která sídlí v New Yorku. Kazetovou munici kvůli její povaze odmítlo používat už přes sto zemí. Libye mezi ně nepatří.

Kazetová munice obsahuje stovky malých náloží, které se rozptýlí po větším území jako samostatná výbušná zařízení. Kontejnery s takzvanou submunicí lze na bojiště dopravovat raketami, dělostřeleckými granáty i leteckými bombami.

Jeden z ředitelů Human Rights Watch řekl, že je zděšen zjištěním, že libyjské jednotky používají podobné zbraně, zejména pak tím, že se je nerozpakují použít v rezidenčních čtvrtích.

Novináři během libyjskou vládou organizované cesty do Misuráta (15. dubna 2011)

"Představují obrovské riziko pro civilisty během útoků, kvůli jejich charakteru, ale i později, protože nebezpečné jsou i její nevybuchlé části," uvedl Steve Goose.

Organizace zabývající se dodržováním lidských práv dále uvedla, že není schopna říct, zda kazetová munice někoho v Libyi zranila. Některé její části ale dopadly jen 300 metrů od nemocnice v Misurátě.

Části kazetové munice, které pracovníci HRW v Libyi našli, byly vyrobeny ve Španělsku v roce 2007, tedy jeden rok před tím, než Madrid podepsal mezinárodní Úmluvu o kazetové munici. Tu podepsalo v roce 2008 přes sto zemí a distancovalo se tak od jejího používání.

Tripolis používání kazetové munice popírá

Kolona aut libyjských rebelů jede zřejmě na frontu (15. dubna 2011)

Libye tuto dohodu nepodepsala, stejně jako Spojené státy, Izrael, Rusko či Čína, podotkla televize BBC. Mluvčí Kaddáfího vlády Músá Ibrahim nicméně popřel, že by vládní jednotky tuto munici v Misurátě použily.

V sobotu ráno jednotky dlouholetého autokratického vládce dle agentury Reuters zaútočily na rebely asi stovkou raket Grad. Případné oběti nejsou zatím známy. "Dnes ráno (vládní síly) odpálily nejméně stovku raket Grad do průmyslové zóny (města). Žádné oběti nejsou hlášeny. Víme, že byl poškozen mlékárenský závod," prohlásil mluvčí povstalců.

Město Misuráta, která leží asi 200 kilometrů východně od Tripolisu, je největším městem na západě země, kde se dokázali povstalci usídlit. Kaddáfího jednotky město obléhají už půldruhého měsíce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue