Claude Videgla z Příbrami (vpravo) a Petr Jiráček z Plzně.

Claude Videgla z Příbrami (vpravo) a Petr Jiráček z Plzně. | foto: Petr Eret, ČTK

Příbram - Plzeň 0:3, Horváth tentokrát penaltu s jistotou proměnil

• 76
V prologu 24. kola první fotbalové ligy se překvapení nekonalo. Favorizovaná Plzeň bez větší námahy zvítězila v Příbrami 3:0. Lídr tabulky byl po celý zápas fotbalovější, udržoval si herní a po přestávce i územní převahu.

O góly vítězů se už v 16. minutě postaral proměněnou penaltou Horváth, po přestávce přidali další trefy Jiráček a náhradník Ďuriš.

"Jsem spokojen. Myslím, že jsme odehráli velice dobré utkání. S Příbramí jsme se vždy trápili a já tuším, že jsem tady s Plzní ještě nevyhrál. Takže jsem rád, že se nám to poprvé podařilo," uvedl plzeňský kouč Pavel Vrba.

O žádnou dramatickou podívanou na příbramském stadionu nešlo. Sebevědomí hosté měli hru od začátku pod kontrolou, a jestliže už před vedoucím gólem nikam nepospíchali, tak po Horváthovu gólu jako by ještě o něco zvolnili.

Utkání Příbram versus Plzeň ve videoreportáži

Domácí se sice snažili o něco víc, ale jejich umění na obranu ligového lídra, v níž se na stoperu místo Neuwirtha objevil Ševinský, nestačilo. Buďto nepřesností ztratili míč už před plzeňskou šestnáctkou, nebo je hostující zadáci bezpečně odzbrojili.

Ale kdo ví, jak by se zápas vyvíjel, kdyby domácí Wágner po rohu už v 6. minutě z dobré pozice nepřestřelil.

Plzeňští fotbalisté byli i při svém polotempu v ofenzivě nebezpečnější, v domácí šestnáctce bylo často rušno, ale ani tady šance nepřicházely.

Až po čtvrthodině zápasu upadl Jiráček po souboji s domácím Videglou a sudí Matějek ukázal na značku pokutového kopu. A plzeňský kapitán Horváth na rozdíl od střely do tyče v minulém utkání s Jabloncem tentokrát penaltu bezpečně proměnil.

Až teprve televizní záznam odhalil, že Videgla se Jiráčka ani nedotkl...

Hostující kouč Vrba byl přesvědčen, že před penaltou šlo o faul. "Vypadalo to tak, že kontakt tam byl," řekl. Příbramský trenér Roman Nádvorník měl opačný názor. "Máme informace, že v televizi, když to ukazovali z několika záběrů, tak to penalta nebyla," uvedl.

Poté se dlouhé minuty nic nedělo. Příbramská snaha byla dál jalová, před domácí brankou se pak zablýsklo až těsně před přestávkou. Proniknuvší Kolář téměř od brankové čáry jemně odcentroval a Bakošovi chyběly centimetry, aby míč hlavou usměrnil do sítě.

Ve druhé půli nejprve domácí Klesa vyzkoušel přesnou střelou pozornost plzeňského gólmana Pavlíka, o chvíli později zase příbramský brankář Hruška měl co dělat s tvrdým pokusem lehkonohého Petržely.

Hosté si pak vynutili velkou územní převahu, po hodině zápasu minul domácí branku z vyložené pozice Jiráček.

Západočeši se gólové pojistky dočkali v 68. mintě, když si střeleckou reputaci napravil Jiráček. Jeho gólu předcházela Rajtoralova dělovka do břevna.

Domácí fotbalisté se až do konce utkání na vážnější odpor nezmohli, naopak osm minut před koncem ještě zvýšil na 3:0 pro hosty útočník Ďuriš, který byl v tu chvíli na hřišti jen tři minuty.

Nádvorník neskrýval po čtvrté porážce za sebou rozladění: "Vstoupili jsme do utkání dobře, bohužel to hodně ovlivnila penalta v 17. minutě. Přes dobrou hru se nám nepodařilo v prvním poločase vyrovnat, v druhém poločase se pak ukázala vysoká kvalita Plzně."

"Mají velice rychlý přechod do útoku a z jedné takové akce nás potrestali. Pak už bylo rozhodnuto," uvedl příbramský kouč, jehož pozici u týmu bude řešit klubové vedení.