Za Kaddáfího prý bojují i kolumbijské snajperky z FARC

  • 254
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí si prý najal zkušené snajperky z kolumbijské povstalecké organizace FARC. Po zuby ozbrojené bojovnice za den na severoafrickém bojovém poli dostávají tisíc dolarů, napsal britský list The Daily Telegraph s odvoláním na libyjské rebely.

To, že osmašedesátiletý plukovník Muammar Kaddáfí ani v nejmenším nepodceňuje zástupkyně něžného pohlaví, dokládá i sestava jeho osobní stráže. Život libyjského vůdce chrání elitní zabijácká jednotka čtyřiceti žen, kterým se přezdívá amazonky. (více o "něžném" komandu zde)

Proto nepřekvapí, že dlouholetý vůdce severoafrického státu údajně nepohrdl speciálně vycvičenými povstalkyněmi z marxistické organizace Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), která od počátku 60. let minulého století zápolí s vládními silami ve své zemi.

Amazonky
Muammar Kaddáfí se svojí osobní strážkyní, jednou z amazonek
Kaddáfího osobní strážkyně při jeho návštěvě v Itálii

Jihoamerické žoldnéřky si prý denně přijdou na tisíc dolarů (necelých 17 tisíc korun) a jsou velmi profesionální. Dosud se nepodařilo žádnou zranit ani zajmout, napsal britský list The Daily Telegraph s odvoláním na svědky ze západolibyjského města Misuráta, které částečně ovládají libyjští rebelové.

Z třetího největšího města Libye je už více než měsíc kolbiště, na němž se vládní síly přetahují s povstalci o moc. Chvíli se daří Kaddáfího mužům, chvíli rebelům. Ve čtvrtek si střety v Misurátě vyžádaly nejméně 23 lidských životů.

Dlouholeté vazby Libye a FARC

List připomíná dlouholeté vazby Kaddáfího režimu na kolumbijské povstalce. Před třemi lety se důkazy o provázání skupiny na libyjského vůdce objevily v počítači velitele FARC Raúla Reyese, kterého zabili kolumbijští vojáci.

"Soudruhu plukovníku Muammare Kaddáfí", začínal kupříkladu Reyesův dopis ze září 2000, v němž kolumbijský velitel žádal o půjčku sta milionů dolarů na nákup zbraní. Vazby potvrdil i kolumbijský prezident Juan Manuel Santos v nedávném rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel. "Je jasné, že (FARC) jsou pořád napojeni na Kaddáfího," řekl s tím, že plukovník údajně organizaci nabídl 300 milionů dolarů. Neuvedl, zda ji kolumbijští povstalci obdrželi.

Každopádně libyjskému vůdci v boji o udržení moci v zemi, kterou řídí už skoro 42 let, pomáhají žoldnéři z různých koutů světa. Nejčastěji se zmiňují bojovníci ze zemí subsaharské Afriky. S protiletadlovou obranou ale Kaddáfímu údajně pomáhají i stovky zabijáků z Běloruska, kteří dobře znají libyjský arzenál. Velkou část vojenské techniky totiž tvoří zbraně ruského nebo ještě sovětského původu. (o běloruských žoldácích čtěte zde)

Středověké obléhání Misuráty

Libyjské vládní síly v pátek opět zaútočily na Misurátu, která je částečně v rukou rebelů. Podle posledních informací přitom zabily nejméně osm lidí. Představitelé USA, Francie a Británie ve společném komuniké "středověké obléhání" třetího největšího libyjského města odsoudili. Z Misuráty v pátek vyplula loď s 1200 asijskými a africkými migranty.

Pokračující boje u Adžedabíje si na straně povstalců vyžádaly nejméně jednu oběť. Kaddáfího síly jsou podle rebelů rozmístěny v poušti západně od města a je těžké je sledovat.

Libyjská státní televize uvedla, že letadla NATO udeřila v městech Azízíja a Syrta. Podle svědků, které citovala AFP, zasáhly letecké údery tanky Kaddáfího sil v oblasti u západního města Zíntán.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video