Hlasování o nedůvěře může být po Velikonocích, slyšel Klaus od Sobotky

  • 502
Prezident Václav Klaus se setkal s předsedou nejsilnější opoziční strany Bohuslavem Sobotkou. Podle předsedy ČSSD by mohlo proběhnout hlasování o vyslovení nedůvěry vládě už po Velikonocích. Pokud kabinet padne, požaduje Sobotka vypsání předčasných voleb.

"Pana prezidenta jsem seznámil s aktuálním stanoviskem ČSSD k vládní krizi. Současná koalice ztratila morální právo k tomu, aby vedla tuto zemi," řekl po setkání Bohuslav Sobotka.

Poslanci ČSSD ve čtvrtek v Novém Městě na Moravě přijali na výjezdním jednání klubu usnesení, ve které podpořili záměr strany vyvolat ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vlády. Návrh musí ještě v pátek schválit předsednictvo, které zasedne v 17 hodin.

Sobotka uvedl, že strana by o svolání mimořádné schůze měla vedení Sněmovny požádat v pondělí. O nedůvěře vládě se bude hlasovat po Velikonocích.

"S panem prezidentem jsme se shodli, že opozice má právo vyvolat hlasování o nedůvěře vládě," dodal Sobotka.

Samotná ČSSD ale nemá ve Sněmovně dostatek hlasů, aby vládu "potopila", čehož si je vědoma. "Bude to věc rozhodnutí jednotlivých poslanců na půdě Sněmovny. Samozřejmě bude záležet na tom, jestli vládní koalice vydrží pohromadě, či zda se rozpadne. Je důležité, že tento návrh podpoří sociální demokracie," uvedl Sobotka.

O schůzku s prezidentem požádal Sobotka ve čtvrtek po poslaneckého klubu. "Mám poprvé možnost vidět se s panem předsedou od doby, kdy byl zvolen, a pohovořit s ním o situaci o vládě," řekl před zhruba hodinovým jednáním prezident Václav Klaus.

Vládu sestavovat nechceme, přednost mají volby, míní šéf ČSSD

Pokud by současnou vládní krizi kabinet Petra Nečase neustál, může prezident pověřit sestavením nové vlády právě ČSSD. Ta je vítězem posledních voleb do Sněmovny, jejich výsledky ale přebila trojkoalice ve složení ODS, TOP 09 a VV, která se nyní zmítá v krizi.

Podle Sobotky ale na takovou variantu řešení krize v pátek nedošla řeč. Navíc ČSSD považuje stále za prioritu vypsání předčasných voleb.

"S šestapadesáti poslanci nelze napravit chyby reforem Nečasovy a Topolánkovy vlády. K tomu potřebujeme mít možnost měnit zákony a k tomu potřebujeme více poslanců," řekl iDNES.cz ještě před schůzkou na Hradě Sobotka.

Vládu sestavenou ČSSD odmítl také statutární místopředseda strany Michal Hašek: "Žádné vládní dobrodružství s účastí ČSSD nepřipadá v úvahu. V současném rozložení sil v Poslanecké sněmovně to nedovoluje vznik stabilní důvěryhodné vlády, proto raději nové volby."

Paroubek s poslanci ČSSD ve čtvrtek nejednal

Osamocený po čtvrtečním jednání zůstal návrh poslance za ČSSD Jiřího Paroubka, aby strana podpořila menšinovou vládu ODS a TOP 09. "Jiří Paroubek se ve čtvrtek omluvil z jednání poslaneckého klubu. Na jednání se neobjevily žádné názory, které by jeho stanovisko podporovaly. Je to jeho individuální názor," dodal Sobotka.

Koaliční krizi vyvolala aféra VV s údajným uplácením vlastních poslanců ministrem dopravy Vítem Bártou (VV), média také zveřejnila Bártův pětiletý plán, ve kterém plánoval získat politickou moc k prosazení vlastních ekonomických zájmů. Skandál rozdmýchala o pár dnů později nahraná slova poslankyně Kristýny Kočí o tom, že obvinění Bárty z úplatků plánovala tři čtvrtě roku.

Koalice nyní hledá ze skandálů východisko. Ve čtvrtek si proto na Hrad pozval Klaus předsedy tří politických stran - Petra Nečase, Karla Schwarzenberga a Radka Johna. Podle Klause se mu dostalo ujištění, že chtějí pokračovat v dosavadním modelu vládní koalice.

Ve čtvrtek odpoledne koaliční špičky dospěly k sedmi variantám řešení nejvážnější krize od vzniku nynější vlády. Po projednání ve stranických orgánech se mají znovu sejít v pondělí.

14. dubna 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue