Vyloučená poslankyně Věcí veřejných Kristýna Kočí našla ve svém bytě štěnici. Podle expertů podobná zařízení "slyší" velmi dobře. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Profesionál by takovou štěnici do bytu Kočí nedal, míní odborník

  • 976
Odposlouchávací zařízení, které v bytě vyloučené poslankyně Věcí veřejných Kristýny Kočí našla její ochranka, má sice velmi citlivý mikrofon, ale profesionál by ho nepoužil. Alespoň to tvrdí odborníci na bezpečnost, podle nichž by štěnice vydržela v chodu nanejvýš dva týdny.

Objevená štěnice má velmi citlivý mikrofon schopný zachytit slova na druhé straně místnosti. Fakt, že byla v bytě Kočí umístěna za skříní, její výkon podle experta neomezilo. Běžně se prodává v kombinaci s alarmem. V případě jeho spuštění zavolá majitel na "štěnici" a poslechne si, zda v bytě někdo není.

Nevýhodou tohoto zařízení naopak je, že baterie vydrží nabitá jen omezenou dobu. Používá totiž běžnou "katalogovou" baterii, která ve vyčkávacím režimu vydrží na jedno nabití 14 dní. Při plném provozu pak jen osm hodin. Na druhou stranu - špeh má možnost voláním dobu nahrávání řídit.

Odborníci na bezpečnost jsou však přesvědčeni, že kdyby chtěl Kočí odposlouchávat profesionál, použil by dokonalejší štěnice - připojené rovnou na elektrickou síť, aby se nemusel k poslankyni opakovaně vloupávat a vyměňovat baterii.

"Profesionální a mnohem dražší štěnice se připne na zdroj, třeba zásuvku, lustr či telefon, a mají tedy neomezenou dobu odposlechu a lepší snímací dosah," řekl MF DNES někdejší elitní policista.

"Ať si v ložnici uklidí"

Kdo štěnici do bytu dal, je stále záhadou. A sama Kočí o tom odmítá spekulovat. Věci veřejné, které ji za trestní oznámení na Bártu vyloučily, odmítají, že by s tím měly cokoliv společného.

"Ptám se, co důležitého pro zemi se mohlo odehrávat v ložnici Kočí. Ať si tam uklidí," bagatelizovala nález místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová.

Samotná štěnice je velká jen pár centimetrů a vypadá jako "vykuchaný" mobil - čip, anténa, baterie, mikrofon a SIM karta.

11. dubna 2011

"Jedná se o štěnici, která pro přenos signálu využívá síť GSM, díky níž má v podstatě neomezený dosah. Jednoduše si lze představit, že se jedná o jednosměrný miniaturní mobilní telefon se zesílenou citlivostí mikrofonu," řekl MF DNES expert na špionážní techniku, který právě tyto štěnice prodává. Ale komu, to zveřejnit nechce.

Operátor by mohl poskytnout důležité informace

Špeh musí vložit do přístroje aktivní SIM kartu, schovat ji v místnosti své "oběti" a zavolat na ni. Odposlech poté běží prostřednictvím běžného hovoru. Ukončí se prostým zavěšením telefonu.

Policie má šanci, že příjemce nahrávky zjistí. Tento druh štěnice totiž při "hovoru" přenáší zvuk do dalšího zařízení, které obsahuje také SIM kartu. To zvuk nahrává. A operátor má povinnost policii předat informace o tom, jaká čísla na štěnici volala - tedy aktivovala nahrávání v bytě poslankyně Kočí.

Operátor rovněž může zjistit, na jakých místech se nacházelo zařízení, které na štěnici volalo a nahrávalo z ní zvuk.

"V tuto chvíli zkoumá záznamové zařízení znalec, aby zjistil, zda bylo aktivní či zda to nebyla atrapa. Zároveň jsme včera ještě jednou prohledali byt poslankyně Kočí, nic dalšího jsme ale nenašli," říká mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Nález štěnice vyšetřuje speciální tým detektivů. Tentýž, který prověřuje podezření, že ministr dopravy za Věci veřejné a exmajitel detektivní agentury ABL Vít Bárta korumpoval poslance. Na policii to vypověděla právě Kočí a někdejší místopředseda VV Jaroslav Škárka. Bárta to popírá s tím, že to byly půjčky.

Trestní oznámení na Bártu a nalezená štěnice u Kočí by tedy mohly mít souvislost. Ale taky ne. Nelze vyloučit, že zařízení bylo v bytě už v době, kdy se do něj Kočí nastěhovala. Nebo že jí ho tam kdosi podstrčil, aby ji vyděsil či znemožnil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video