Kočí měla v ložnici odposlech, u Humla ani Škárky štěnici nenašli

Soukromá bezpečnostní agentura, která už několik dní hlídá vyloučenou poslankyni VV Kristýnu Kočí, našla v její ložnici odposlouchávací zařízení. iDNES.cz to řekl další exposlanec VV Stanislav Huml. U něho v neděli štěnici nenašli. U Jaroslava Škárky, třetího rebela VV, hledala agentura v pondělí večer, na nic nenarazila.

"Firma, která Kristýnu hlídá už třetí den, také nabízí prohlídku bytu. Kristýna měla podezření, že je pod dohledem, tak jí prohledali celý byt a našli v ložnici asi dva metry od její postele sofistikované odposlouchávací zařízení," řekl iDNES.cz Huml.

Štěnice byla umístěna ve skříni, schovaná za obložením. Podle Humla, který ke Kočí do bytu přijel, objevila firma štěnici odpoledne. Pak zavolali policii. Ke Kočí dorazil i další z bývalých členů VV Jaroslav Škárka.

"Přijali jsme oznámení, které na místě policisté prověřují," řekl před 18. hodinou mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

"Případ si od pražských kriminalistů převzali detektivové z celorepublikových útvarů, kteří vyšetřují celou kauzu VV. Na místě probíhají základní vyšetřovací úkony. Na více informací je zatím příliš brzy," doplnila Hulana mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Odposlouchávací zařízení, které se našlo v bytě Kristýny Kočí (11.4. 2011)

Jaroslav Škárka a Stanislav Huml před bytem Kristýny Kočí (11.4. 2011)

"V bytě bydlím asi dva měsíce, patří ministerstvu pro místní rozvoj, (...)Jsem zděšená, že v mé ložnici naproti mé posteli se našlo něco takového. Na noc pojedu na neurčité místo a zvažuji i odjezd mimo ČR. Toto už je za hranou všeho, co jsem si dokázala představit," řekla iDNES.tv Kočí.

Humlův dům už prohledali, ke Škárkovi se chystají

Byt Kočí nebyl jediný, který bezpečnostní agentura prohledala. V neděli byla v Humlově domě. Po Kočí přišel na řadu Škárka. "Bezpečností agentura ke mně do domu právě jede," řekl před 19. hodinou iDNES.cz Škárka. Před 21. hodinou zaměstnanci agentury s kontrolou Škárkova bytu skončili s výsledkem: žádná štěnice.

Pondělní dění kolem vládní krize

Kočí, Huml, Škárka jsou tři bývalí členové VV. Kočí a Škárku se údajně pokusil podplatit Vít Bárta, faktický šéf strany. Oba na něj podali trestní oznámení. Bárta ale obvinění z podplácení odmítá. V obou případech prý šlo o přátelskou půjčku, kterou nabídl i dalším poslancům.

Kočí se o víkendu zmínila v médiích o tom, že má podezření, že ji někdo sleduje. Na policii se ale neobrátila, protože v ní prý nemá důvěru. Podle ní má na policii velký vliv právě Bárta, který údajně řídil kromě ministerstva dopravy i ministerstvo vnitra, v jehož čele stojí předseda VV Radek John.

"Jsem tím absolutně šokován. Je to potvrzení, že není možné pokračovat ve vládě s ABL," reagoval na informaci o štěnici šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Podle Karolíny Peake, které v čele poslaneckého klubu VV nahradila Kočí, se dost možná téma "štěnice" dostane i na jednání K9. "Je možné, že některý z koaličních partnerů tuto věc otevře, je to nepochybně věc závažná," řekla Peake na Rádiu Impuls.

Na podezření, že štěnice má něco společného s bezpečnostní agenturou ABL, reagovala Peake slovy: "Připadá mi to právě až moc logické, tato linka. (...) Představa, že jediný, kdo tady disponuje odposlouchávacím zařízením je Vít Bárta a ABL, je velmi směšná."

Štěnice je amatérská, říká odborník

Podle Jiřího Schmidta z bezpečnostní agentury Probin, která se zabývá ochranou proti odposlechům, je z fotografie štěnice patrné, že se jedná o bývalý mobilní telefon, který byl pravděpodobně před instalací upraven tak, aby automaticky zvedal veškeré příchozí hovory. Štěnice tedy není aktivní do té doby, než na ni někdo zavolá. Pak byl telefon zničen a použit byl jen gsm modul a baterie.

"Je velmi překvapivé, že tento prototyp nebyl připojen na zdroj elektrické energie. Tím je dána i jeho trvanlivost. Vyčkávat by mohl přibližně jeden měsíc, vysílat pak deset hodin. Na trhu se prodávají podstatně lépe vyvedené kousky," míní Schmidt. 

Policie může podle Schmidta zjistit, kdy a kde byla karta koupena, zda se používala i k jiným účelům či kdo na ni volal. "Většinu toho zjistí z databáze uložené u operátorů," dodal Schmidt s tím, že brzy to ale nezjistí. Ústavní soud totiž nedávno rozhodl, že operátoři a poskytovatelé internetu už nebudou muset preventivně uchovávat údaje o komunikaci.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue