Mike Campbell se zaměstnanci své farmy. | foto: Robin Hammond

Zemřel farmář, který se nebál odporovat despotovi Mugabemu

  • 20
Zimbabwský farmář Mike Campbell, který se nebál soudit s diktátorem Robertem Mugabem kvůli kontroverzní pozemkové reformě, minulý týden zemřel. Campbell proces s despotickým prezidentem před lety dokonce vyhrál. Nyní podlehl zraněním mozku, která mu v roce 2008 způsobili Mugabeho nohsledi, uvedla jeho rodina.

Právní boj sedmaosmdesátiletého Mikea Campbella a jeho rodiny proti zimbabwskému režimu proslavil po světě dokument nazvaný Mugabe a bílý Afričan, který loni uvedl i český festival humanitárních filmů Jeden svět.

Mike Campbell byl jedním z bílých farmářů, které postihla takzvaná pozemková reforma zimbabwského režimu z roku 2000, jejímž cílem bylo opětovné získání úrodné půdy zabrané bělochy v dobách kolonizace. Mugabe ovšem vyvlastněné farmy přerozděluje zásadně svým věrným a blízkým.

A byla to právě i tato reforma, která uvrhla Zimbabwe do bídy, v níž se nachází. Noví majitelé farem totiž často neměli o zemědělství ponětí, sektor zchátral a hospodářství značně utrpělo. Z původních asi čtyř tisíc farem dnes patří bílým farmářům asi jen tři sta.

11. dubna 2011

Farma Mount Carmel, která patřila Mikeu Campbellovi, byla jednou z těch, na niž si dělali věrní zimbabwského režimu zálusk. Campbell úrodný pozemek koupil od bílých kolonialistů ještě před tím, než Zimbabwe získalo nezávislost. Později od Mugabeho vlády ale získal jakýsi certifikát, že země o jeho farmu zájem nemá.

A dařilo se mu, z pěstování tabáku a kukuřice se stal prosperující podnik. Pak ale kolem farmy začali kroužit nohsledi Roberta Mugabeho nebo jeho strany ZANU-PF a podnikali časté výpady na Mount Carmel.

Mugabe a Zimbabwe

Robert Mugabe nastoupil do čela jedné z nejbohatších zemí v Africe v roce 1987. Někdejší bojovník za svobodu byl zprvu u svého lidu populární, postupně ale režim měnil na stále tužší diktaturu, až stát přivedl na pokraj katastrofy. Mugabe se nerozpakuje zastrašovat, věznit i bít opoziční politiky či vyvlastnit půdu bílých farmářů, kteří drželi ekonomiku země.

Po desetiletích Mugabeho vlády se země potýká s 90procentní nezaměstnaností, polovina obyvatel je závislá na zahraniční potravinové pomoci. Většina lidí musí vyžít z jednoho dolaru denně. Zemi navíc před dvěma roky zasáhla epidemie cholery, která si vyžádala tisíce mrtvých.

Mike Campbell se rozhodl proti zvůli režimu bojovat. Obrátil se proto na soudy, po neúspěchu u těch zimbabwských podal na Mugabeho žalobu u tribunálu Jihoafrického rozvojového společenství (SADC) v Namibii. Tam po několika měsících při vyhrál.

Rodinu odvezli, farma vyhořela

Rozsudek z roku 2008, v němž dal soudce Campbellovi za pravdu a prohlásil, že zimbabwská vláda svou pozemkovou reformou rasově diskriminovala bílé farmáře, však postarší farmář ani neslyšel.

Měl velké problémy se sluchem poté, co v červnu téhož roku Mugabeho milice zaútočily na farmářovu rodinu a brutálně je zbili. Campbell skončil s těžkými poraněními v nemocnici. A podle rodiny se už ze zranění nikdy zcela nevzpamatoval.

Zimbabwský režim navíc verdikt soudu ignoroval a v dubnu 2009 odvezl jakýsi gang Campbella i s jeho rodinou pryč z farmy. Rodina od té doby žila u přátel a příbuzných v hlavním městě Harare. Farma lehla popelem o pár měsíců později. "Musíte být pěkně vzdorovitý, abyste se u soudu postavil diktátorovi. Podepsat se vaším jménem je jako podepsat si rozsudek smrti," prohlásil už kdysi o svém tchánovi Ben Freeth.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue