Japonští technici měří radioaktivitu v okolí jaderné elektrárny Fukušima (7. dubna 2011) | foto: AP

Radiace je v moři čím dál víc, přiznali odborníci z Fukušimy

  • 93
Radioaktivní znečistění moře u japonské elektrárny Fukušima stále stoupá. Nejnovější vzorky vody ukázaly, že norma byla překročena 2800krát. Přiznala to společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje.

V úterý přitom hodnota radioaktivního jódu vystoupala nad limit jen 600krát, ve středu tisíckrát, píše agentura DPA. Poslední měření ale ukázalo extrémní hodnoty.

Aby se zabránilo dalšímu šíření radioaktivní vody do Pacifiku, buduje TEPCO bariéru z oceli. Podařilo se utěsnit i otvor v reaktoru 2, kterým voda proudila. Už dříve ji zastavovali tekutým sklem.

Technici do oceánu řízeně vypustili na devět tisíc tun radioaktivní vody, kterou už nebylo kde uskladnit. Plánují vypouštět ji z elektrárny až do neděle, uvedl Reuters. Odčerpávání mělo původně skončit už v sobotu, přerušilo ho ale čtvrteční zemětřesení. Celkem jí chtějí do moře vypustit 11 tisíc tun.

Kontaminace z poškozené elektrárny se obává Čína. Zvažuje proto vydat nařízení, které by zakázalo dovoz potravin z dvanácti oblastí Japonska. Zákaz by se vztahoval i na krmiva pro zvířata. Tokio ale ubezpečuje, že je všechno v pořádku.

Po zemětřesení z  11. března zůstává téměř 15 tisíc lidí nezvěstných, obětí je na 13 tisíc. Tsunami, kterou otřesy vyvolaly, poškodila i chladící systémy elektráren Fukušima. Odborníci tak již skoro měsíc pracují na odstranění následků katastrofy.

5. dubna 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue