„Vylili na mě kýbl nevoňavejch věcí,“ řekl po odstoupení z pozice ministra dopravy Vít Bárta. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Naštval jsem spoustu lidí a udělal chyby, vysvětluje svůj odchod Bárta

Faktický šéf Věcí veřejných Vít Bárta v pátek odstoupil z postu ministra dopravy, zároveň ale oznámil, že se i nadále bude ucházet o post předsedy Věcí veřejných. O svém odchodu tvrdí, že jej vyvolalo spiknutí zvenčí, ale také chyby a naštvanost některých lidí kvůli úsporám na ministerstvu dopravy.

Vládní krize

Premiér o Johnovi: Stejně by na něj došlo

Tři za tři: VV chtějí konec Kalouska, Vondry a Fuksy

Kočí mandát nesloží: Chci hájit program, říká

Prezident doufá: Snad má Nečas plán B

Výzva rebelů: Dejme vládě šanci

"Je jednoznačné, že někdo zvenčí měl zájem mě očernit, provést palácový převrat, že tři poslanci VV jsou bambulové, kteří nemají na to, aby zorganizovali takovýhle puč," řekl Vít Bárta Lidovým novinám v pátek odpoledne mezi oznámením své rezignace a jednáním koaliční K9.

Komentoval tak události, které vygradovaly slovy místopředsedy VV Jaroslava Škárky. Bártu obvinil, že mu platil desítky tisíc za loajalitu a podal trestní oznámení. Den na to další trestní oznámení podala někdejší šéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí. Z poslaneckého klubu po slovech Škárky odešel Stanislav Huml.

"Dnes vám k tomu umím říct jen to, že to je hrozná zrada. Někomu půjčíte peníze a on vás osočí z úplatku týden poté, co vás vyzve, ať jste předsedou strany. To jsou strašné věci," komentoval pro list jednání Kočí Bárta.

Poté, kdy deník MF DNES přinesl informace o dlouhodobých plánech Bárty ovládnout politiku ve prospěch jeho tehdejší firmy ABL, Bárta rezignoval. Lidovým novinám pak bývalý ministr řekl, že materiál MF DNES si musí ještě pečlivě přečíst, považuje ho ale za vytržený z kontextu.

Bártu zalil "kýbl "nevoňavejch věcí

Bárta také Lidovým novinám uvedl, že rezignoval, protože na něj někteří "vylili kýbl nevoňavejch věcí" a dokud se "nevysprchuje", byl by pro vládu zátěží.

Kočí: VV fungují jako sekta

Věci veřejné jí umožnily raketový start v politice. Tento týden jí přinesly i strmý pád. Někdejší šéfka poslaneckého klubu Kristýna Kočí už jako stranicky nezávislá poslankyně popsala MF DNES poměry, které ve VV panují.

"Je jasné, že jsem naštval a naštvávám spoustu lidí. Ať už tím, že jsem na dopravě ušetřil sedm miliard, ať už tím, že firmy dál nutím ke slevám, ať chci miliardu po firmě Skanska, deset nebo dvacet procent slevy po firmě Kapsch," dodal Bárta.

Podle něj je nyní důležité, aby na ministerstvu fungoval i nadále tým, který bude v úsporách pokračovat: "Klíčové teď je, že si Skanska, Kapsch či jakýkoliv jiný dodavatel ministerstva dopravy nesmí myslet, že ve chvíli, kdy já jsem odešel, už se neuplatňují reklamace, už se nepožadují slevy, najednou už se nemusíme zabývat tím, jak stavět levněji."

Bárta v rozhovoru přiznal, že za vývojem událostí vidí také vlastní chyby: "Spoustu věcí nebyl čas detailně vysvětlovat, to je moje velká chyba, že jsem se komunikaci s poslanci nevěnoval víc. Jiná věc je, že této napjaté atmosféry někdo zneužil a rozpoutal tam vášně."

Pokud VV zůstanou ve vládě a koalici, navrhnou za Bártu náhradníka

Premiér Petr Nečas v pátek oznámil, že je nyní nepřijatelné, aby ve vládě setrvali také ministr vnitra a předseda VV Radek John a školství Josef Dobeš. John má na ministerstvo vnitra podle slov Kočí formální vliv, Dobeš pracoval dříve pro bezpečnostní agenturu Víta Bárty ABL.

Věci veřejné ale na takové podmínky přistoupit nechtějí a v sobotu budou jednat o variantách řešení celé situace. Bárta v rozhovoru příliš nekomentoval, zda je přijatelné, aby VV přišly o post ministerstva vnitra. Dříve ho považoval za klíčový. "Teď nejsem v situaci, abych za Věci veřejné takové věci komentoval," řekl s tím, že za ministrem vnitra Johnem stojí. Dodal, že klub poslanců VV se dohodl, že na Bártovo místo navrhne náhradníka. Konkrétní jméno ale Bárta neuvedl. To, zda tomu tak bude, ale ukáží až víkendová jednání politiků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue