Daniel Kolář z Plzně proniká přes jabloneckého Marka Jarolíma.

Daniel Kolář z Plzně proniká přes jabloneckého Marka Jarolíma. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Plzeň - Jablonec 1:1, selhání Horvátha a boj hostů o bod po vyloučení

• 175
Výhra by bývala znamenala, že mistrovský titul už by se mohl schovat v nedalekém plzeňském pivovaru, aby to měl při udělování do Štruncových sadů blíž. Domácí Viktoria ale v zápase 23. kola s Jabloncem jen remizovala, a tak dal třetí tým tabulky šanci Spartě, aby náskok lídra v pondělním derby snížila.

"Jsem rád, že jsme neprohráli, protože jsme narazili na tým, který má momentálně nejlepší formu ze všech. Chtěli jsme udržet náskok na Jablonec, což se povedlo," řekl po utkání plzeňský kouč Pavel Vrba.

Po půlhodině bylo jisté, co předchozí minuty naznačovaly: když se sejdou dva týmy, předvádějící jinak pohlednou nátlakovou hru, nemusí být jejich vzájemný duel ani pěkný na oko, ani plný šancí a vzruchu před brankami. To naštěstí změnil úvodní gól na konci první desetiminutovky druhého poločasu. Po něm se začal hrát jiný zápas.

Do té doby se toho před jabloneckou dělo víc, ale ona dvě břevna v rozmezí pěti sekund, na něž domácí hráči později žehrali jako na smůlu, nevyplynula ze hry. To první trefil Bakoš z přímého kopu a to druhé Bystroň částečně proto, že míč se k němu odrazil náhodně.

Utkání Plzeň versus Jablonec ve videoreportáži

Že by se navzájem týmy bály pouhé pověsti toho druhého? Plzeň se tuto nactiutrhačnou myšlenku pokusila vyvrátit až před koncem prvního poločasu, kdy poprvé vážně přimáčkla soupeře k jeho pokutovému území, ale podpora útoku nebyla dostatečně silná, nebo střely dostatečně přesné.

Pro diváka, jenž přišel nadychtěný v očekávání fotbalu jako řemen, byla důvodem zklamaně protáhnout obličej zejména účelová hra severočeského týmu. Bylo poznat, že od trenérů jeho hráči dobře věděli, jak se kazí tvořivý styl Viktorie, ale při tom jako by pozapomněli na styl vlastní.

Kdo s čím zachází, s tím také schází. Zvolená taktika se totiž musí plnit po všechny jednotlivé minuty zápasu. A hostům jedna taková utekla krátce po změně stran.

Plzeňští si vedení vysloužili dobrým nástupem. Jejich gól byl sice krkolomný, protože Horváth trefil z pokutového kopu jen tyč, ale radost přišla s Rezkovou dorážkou o zem.

Moment do videoarchivu kuriozit, ale možná, že za několik týdnů do zlatého sestřihu mistrovské plzeňské sezony...

Co bylo mnohem krásnější a více dokreslující plzeňskou snahu být doma pánem, byla předchozí rychlá brejková akce. Petržela vyslal dopředu Rezka, jenž po souboji s Benešem spadl. Dvojí trest pro hosty: zmíněná penalta a červená karta (po druhé žluté) jejich obránci.

"To ovlivnilo druhou půli. Musím ale hráčům vyseknout poklonu, jak si s oslabením poradili a šli za vyrovnáním. Až na závěr nebylo vidět, že je nás o jednoho méně," pochválil své hráče trenér hostů František Komňacký.

SKVĚLÝ VÝKON. Jablonci zachránil bod výbornými zákroky jednadvacetiletý brankář Roman Valeš.

Říká se, že mdlému zápasu pomůže gól. A Jablonec tuto starou pravdu potvrdil i v deseti. Rozžehnal se s taktikou na pozornou obranu, vzadu to už nechával trochu osudu, ale podle obecného rčení "risk je zisk" si zajistil vyrovnání.

Piták a Kovařík se pokusili propálit gólmana Pavlíka dutými střelami, z nichž ani jedna se přes úspěšný plzeňský blok moc daleko nedostala, ale když balon přiskočil k noze Lafatovi, nejlepší jarní ligový střelec už věděl, jak to zaonačit líp než spoluhráči.

Plzeň pak oslabeného soupeře přehrávala, vysloveně diváckým momentem byly hlavně Bakošovy nůžky v 66. minutě, ale míč po nich mířil přímo do náruče jabloneckého brankáře Valeše a za jeho zády se pak neocitl žádný další.

Ani když trenér Vrba posílil ofenzivní složku své sestavy. Ani když měli jeho střelci Petržela a Rezek střelecké pozice "ložené". Ani když se hosté v závěru bránili zoufale a z posledních sil.

"Vedení 1:0 proti deseti by se mělo udržet," litoval Vrba, ale zároveň hráče pochválil za závěrečný tlak. "Hodně se snažili. Byly tam šance, hlavně Rezek to tam měl, jak se říká, na lopatě."

"Sice nás podržel brankář a při závěrečném tlaku jsme měli i štěstí, ale snažili jsme se Plzni postavit jako rovný s rovným. Považuji ten bod za vydřený, ale zasloužený," řekl Komňacký.

Utkání, před nímž se sparťanská fanouškovská enkláva nemohla rozhodnout, komu fandit, tak nakonec nemělo vítěze, což je pro druhý tým ligové tabulky z Letné nakonec to nejnečitelnější rozuzlení. A pro hádanku jménem mistrovský titul rovněž.