Nálety NATO omylem zasáhly pozice rebelů u města Briga (7. dubna 2011)

Nálety NATO omylem zasáhly pozice rebelů u města Briga (7. dubna 2011) | foto: AP

Libyjští povstalci se označí oranžovou, aby se nestali terčem náletů

  • 456
Severoatlantická aliance se odmítla omluvit za čtvrteční incident, při kterém omylem bombardovala pozice rebelů u města Briga. Podle představitelů NATO piloti netušili, že povstalci používají tanky. Rebelové se proto s Aliancí dohodli, že svá vozidla označí oranžovou barvou.

Podle zástupce velitele spojeneckých operací admirála Russella Hardinga byla ve čtvrtek situace mezi městy Briga a Adžedabíja velmi proměnlivá a vozidla neustále postupovala a ustupovala.

Podle Hardinga byly Kaddáfího tanky, které v minulosti útočily na město Misuráta na západě země, ve čtvrtek opět v pohybu. Aliance si až do tohoto okamžiku prý nebyla vědoma toho, že by tanky používali také povstalci.

"Naším úkolem je ochrana civilistů, ať už před Kaddáfího jednotkami nebo povstalci," prohlásil podle BBC Harding na tiskové konferenci v Neapoli. Letadla NATO podle něj v minulých 48 hodinách podnikla 318 letů a zaútočila na 23 cílů.

Libyjští povstalci u města Adžedábíjá (7. dubna 2011)
Raketomet libyjských povstalců (7. dubna 2011)
Nálety NATO omylem zasáhly pozice rebelů u města Briga (7. dubna 2011)

Rebelové zasažení spojeneckými nálety se ve čtvrtek pohybovali v tancích, transportérech a náklaďácích s raketomety mezi města Adžedabíja a Briga. Podle povstalců při náletu zahynuli nejméně čtyři lidé, jeden ze svědků náletu uvedl, že viděl nejméně čtyři rakety.

Na bojišti je situace nepřehledná. Civilisté od čtvrtka prchají z Adžedabíje, k níž se podle zpráv z téhož dne blíží Kaddáfího vojáci. Město ovládla panika a dnes byly jeho ulice prázdné. Podle dnešních informací z tábora povstalců je fronta stále mezi Adžedabíjou a Brigou. Města jsou od sebe vzdálena 80 kilometrů.

Povstalci označili svá vozidla

Mluvčí povstalecké Přechodné národní rady prohlásil, že NATO o omluvu ani nežádal. Komunikace byla podle něj asi kvůli podmínkám v terénu přerušena a pozice povstalců tak pro Alianci nebyly dost jasné. Povstalci proto na výzvu NATO natřeli na své automobily oranžové znaky, aby je letci ze vzduchu rozeznali od Kaddáfího sil.

Mapa

kde se v Libyi bojuje

mapka - Kde se v Libyi bojuje

Poté, co se v pondělí z vojenských operací nad Libyí stáhla americká bojová letadla, rebelové kritizovali NATO, že pomoc jejich letadel v boji proti Kaddáfímu je příliš pomalá a nedostatečná. Podle ČTK v NATO roste znepokojení nad tím, že příliš mnoho rebelů považuje alianční letadla za cosi jako letectvo opozice.

Severoatlantická aliance se také ohradila proti názoru bývalého velitele spojenecké akce Cartera Hama, který ve čtvrtek prohlásil, že vývoj v severoafrickém státě se ocitl ve slepé uličce.

Mluvčí NATO Oana Lungescuová prohlásila, že mezinárodní koalici se daří při hledání politického řešení. "Víme, že čistě vojenské řešení neexistuje," prohlásila Lungescuová s tím, že příští týden je na programu jednání o Libyi v Kataru.

V Misurátě prý Kaddáfí pálí po dětech

Velmi špatná humanitární situace panuje podle UNICEF ve městě Misuráta obklíčeném Kaddáfího silami. Dochází tu voda a léky. Mezinárodní výbor Červeného kříže sem vyslal své pracovníky, aby ověřili zprávy o útocích na děti. Loď vyslaná Červeným křížem má k Misurátě doplout do 24 hodin.

Humanitární mise v Libyi by se mělo zúčastnit i Německo. Berlín od počátku s nálety nesouhlasil a Německo se v RB OSN zdrželo hlasování o rezoluci. Němečtí vojáci se prý budou podílet na zásobovacích misích a na evakuaci raněných.

Ruský deník Komsomolskaja Pravda oznámil, že libyjští povstalci zajali u Adžedábíje dva jeho reportéry. Redakce o nich zatím nemá žádné zprávy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video