Čtvrteční otřesy zabily tři Japonce, z reaktorů unikla radioaktivní voda

  • 54
Japonsko ve čtvrtek v noci zasáhlo nejsilnější zemětřesení od březnové katastrofy. Otřesy na severovýchodě země nepřežili tři lidé, nejméně 132 je zraněných. V jaderné elektrárně Oginawa zaznamenali menší únik slabě radioaktivní vody.

Zástupce japonské Agentury pro jadernou bezpečnost uvedl, že na konstrukci reaktoru odborníci zaznamenali několik anomálií, ale zdůraznil, že úroveň radioaktivity zdaleka nepřekračuje předepsaný limit.

Mluvčí elektrárenské společnosti Tohoku Electric Power upřesnil, že z nádrží na dezaktivaci paliva druhého reaktoru unikla voda. Technici ji objevili v několika patrech dalších jednotek, ale jen v nepatrném množství. 

Struktura elektrárny prý poškozena nebyla. Provozovatel odstavil zařízení už po katastrofálním zemětřesení z 11. března - palivo, které je v něm, však musí být neustále chlazeno.

Jaderná elektrárna Oginawa na snímku z 8. dubna

Japonské ostrovy postihlo po březnovém zemětřesení a vlně tsunami mnoho dalších následných otřesů, z nichž několik mělo i kolem sedmi stupňů. To čtvrteční však bylo nejsilnější. Podle agentury DPA po několika opravách stanovily úřady intenzitu otřesů na 7,4 stupně Richtera. Agentura AP uvádí nadále 7,1 stupně. V každém případě nové otřesy poničily množství domů a cest, hlásí televize CNN.

Čtvrteční otřesy způsobily také několik požárů a ve městě Sendaj narušily rozvod plynu. V prefekturách Aomori a Akita zůstaly až tři miliony domácností bez proudu, protože technici vypnuli několik termálních elektráren (více o čtvrtečních otřesech zde).

Japonci z města Sendaj evakuovaní po tsunami z 11. března poslouchají rádio se zprávami o dalším zemětřesení (8. dubna 2011)

Japonky z města Minamisanriku evakuované po tsunami z 11. března reagují na zprávy o dalším zemětřesení (8. dubna 2011)

Dle mluvčího hasičů Džuničiho Sawady kvůli zemětřesení zemřel v Išinomaki devětasedmdesátiletý muž - nepřežil šok. Třiašedesátileté ženě z města Jamagata přestal fungovat kyslíkový přístroj po výpadku elektřiny. A pětaosmdesátiletý Japonec zkolaboval a zemřel, když se snažil se svou rodinou dostat do jednoho z místních přístřeší pro lidi postižené březnovým tsunami.

Japonská policie uvedla, že dalších 132 lidí bylo zraněno, z nich 17 je ve vážném stavu. Ohnisko otřesů leželo podle amerického seismologického střediska USGS v hloubce kolem 40 kilometrů v prefektuře Mijagi, 66 kilometrů východně od města Sendaj, které zdevastovalo už zemětřesení z 11. března.

Následky čtvrtečního zemětřesení v Japonsku. Na snímku rozbité sklo v Sendaji (8. dubna 2011)

Poničená jaderná elektrárna Fukušima ležící ve stejnojmenné prefektuře neutrpěla novými otřesy žádné další škody, ujistil její provozovatel, společnost Tepco. Pracovníky sice kvůli otřesům na čas evakuovala, ale voda na chlazení palivových tyčí do reaktorů prý i nadále proudila.

Čtvrteční zemětřesení nakonec nezpůsobilo tsunami, ačkoliv před ním úřady varovaly. Právě mohutná přívalová vlna po devítistupňovém zemětřesení z 11. března má hlavní podíl na zkáze a tisícovkách obětí na severovýchodním pobřeží Japonska. Úřady už napočítaly 12 700 mrtvých a 14 700 lidí stále pohřešují.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video