Bárta šel do politiky kvůli zakázkám, vyplývá z jeho tajného plánu

Neformální šéf Věcí veřejných Vít Bárta se rozhodl jít do politiky, aby získal ekonomickou moc. V roce 2008 sepsal pětiletou koncepci, jak svých cílů může dosáhnout. Interní dokument získala MF DNES. Ministr dopravy plánoval i koalici VV s ODS na pražském magistrátu.

Škárka a krize VV

Bárta si svoje spolupracovníky - nejbližší manažery z bezpečnostní agentury ABL - svolal na tajné jednání v říjnu 2008 do hotelu Chateau Mcely. Předložil jim strategii, podle které se měli řídit až do roku 2014.

"Musíme směřovat k posilování ekonomické a sekundárně politické moci," uvedl Bárta, tehdy jako generální ředitel ABL. A vysvětlil, že velké zakázky získávají vždy ti "nejlepší" - tedy firmy s největším obratem a počtem zaměstnanců.

"Propojení ekonomické a politické moci potvrzují statistiky, že 40 procent zakázek v EU pro soukromé bezpečnostní agentury je zadáváno veřejným sektorem," oznámil před třemi lety Bárta na tajné poradě. A dodal: "Z toho vyplývá, že nemůžeme oddělovat ekonomickou a­ politickou moc."

Bárta při vysvětlování strategie poodkryl i něco ze svých podnikatelských metod. "Je třeba si přiznat, že my jako top management se chováme stejně jako dosavadní elity a společenský systém minimálně nepodporujeme - například děláme maximum pro minimalizaci daňové zátěže, korumpujeme, podporujeme protekcionalismus," uvedl.

Redakční blog: Jak dlouho MF DNES pracovala na odhalení Bárty

Dva roky poté dostal svou stranu Věci veřejné do parlamentu a sám usedl do křesla ministra dopravy. A manažeři ABL, jimž plán předestřel, obsadili posty ve státní správě i jako náměstci ministrů.

Texty v MF DNES

Stáhněte si všechny články odhalující pravou tvář Víta Bárty

Připomeňme si, že Bárta od samého začátku, kdy se objevil na politické scéně, naopak tvrdil, že mu nejde o byznys, a na důkaz toho prodal svůj podíl v ABL bratrovi.

Hlavní stratég VV Bárta, který šel do voleb s hesly "vyžeňme dinosaury, zastavme korupci a klientelismus", si před třemi lety jasně nalajnoval, jak chce cílů dosáhnout: "Musíme vytvořit nejsilnější soukromou bezpečnostní službu v zemi. Musíme dosáhnout dominantního postavení na trhu a posilovat vlastní pseudokonkurenční firmy. A rozvíjet nové kategorie zákazníků ve veřejné správě (zdravotnictví, školství, státní úřady, samospráva, sociální služby)," popisoval. To byly ekonomické cíle.

Pak vyjmenoval další, nazvané ekonomicko-politické: "Rozvoj komplexního bezpečnostního servisu pro ekonomické elity."

A jaké si dal politické cíle? "Vybudování koalice s ODS na magistrátu s VV v roce 2010. Ovládnutí radnice Prahy 1 a Prahy 5 v roce 2010. Rozvoj vztahů s politiky ČSSD... A v roce 2014 získání 30 procent ODS v Praze, nebo Věci veřejné získají 30 procent rady magistrátu," napsal.

Úryvky z tajného Bártova plánu

Ukázka z šestistránkového dokumentu z října 2008. Jde o část nazvanou Strategie 2009-2014, kde Bárta popisuje své plány. Redakce nechala původní slova i zkratky.

Vize:
Jednotné budování stabilní ekonomické a politické moci.

Ekonomické cíle:
- vytvoření nejsilnější SBS v ČR, dosažení dominantního postavení na trhu; posilování vlastních pseudokonkurenčních firem
- rozvoj nových kategorií zákazníků v oblasti veřejné správy (zdravotnictví, školství, státní úřady, samospráva, sociální služby)

Ekonomicko-politické cíle:
- rozvoj komplexního bezpečnostního servisu pro ekonomické elity (Chrenek, Babiš, Praha, JaT, Fox...)
- produkování projektů státních zakázek (soukromé věznice, přebírání zaměstnanců v oblasti bezpečnosti)

Politické cíle:
- vybudování koalice s ODS na magistrátu s VV v­roce 2010
- ovládnutí radnice P1 a P5 v roce 2010
- rozvoj vztahů s politiky ČSSD pro jejich vládu v roce 2010
- ovládnutí ODS P1 a P5 do roku 2012 (2014)
- 2014 získání 30 % ODS Praha, nebo 30 % rady magistrátu VV

Prostředky:
- ABL, ekonomická základna moci v následujících letech vedená k maximální samostatnosti a depersonifikaci VB!!! NEPRODÁVAT
- VV, vlastní politická mocenská základna

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video