Svému Šůšn jsem se zasmál, přiznal Řezáč. Teď chce pilovat angličtinu

• 29
V jednom závodě ho od vítězství dělilo 30 centimetrů, v dalším jen dvacet, v tom nejslavnějším - Vasově běhu - rozhodla o druhém místě Stanislava Řezáče desetina. Mohl by mluvit o prokletí, o smůle, přesto dálkový běžec na lyžích po dlouhé a náročné zimě tvrdí: "Byla to úspěšná sezona."

Centimetry, které rozhodovaly o šampionech, dnes Řezáče nemrzí. Víc už nezmohl, ve finiši pokaždé odvedl maximum.

"Ty těsné dojezdy jsou jako v cyklistice," říkal. "Před cílem je třeba dvoukilometrová rovina, jede se 35 - 40 kilometrů v hodině soupaž, rozhodne, kdo kdy správně přestoupí do druhé stopy."

Medailové výsledky sezony

vítězství: La Sgambeda 22 km, Dolomitenlauf 42 km, La Transjurassienne 40 km, Birkebeinerrennet 66 km

stříbro: König Ludwig Lauf 50 km, Finlandia 50 km, Vasaloppet 90 km

bronz: Jizerská 50 km, Marcialonga 70 km

celkové vítězství v seriálu Ski Classics, třetí ve FIS Marathon Cupu

Sedmatřicetiletý laufař týmu Patria Direct si ovšem vyrovnanou formou vyjel celkové vítězství ve Ski Classic Tour, premiérovém ročníku nového maratonského seriálu. Jako první Čech, jako první muž na světě.

A díky skvělým výsledkům si ho všimla i konkurence. "Nechtěl bys jezdit v našich barvách?" ptal se ho i slavný Nor Thomas Alsgaard, lídr formace United Bakeries.

Český individualista ovšem odmítl a dál se, navzdory věku, soustředí na svůj sen - vítězství v legendárním Vasaloppetu, brutální porci klasických kilometrů ve Švédsku.

"Letos jsem pro to udělal úplně všechno, nic jsem nepodcenil," dušoval se. "Rozhodují tam detaily, možná jsem mohl dát ještě jednu vrstvu vosku, dvakrát se napít a možná by ta setina byla pryč... Ale ten metr a půl od zlata je jako bych vyhrál."

Podívejte se na Řezáčův vtipný rozhovor ve třech jazycích.

24. března 2011

Nejlepší zážitek (i když s jednou kaňkou) si odvezl z norského Birkebeinerrennetu, nejobsazenějšího dálkového běhu, do kterého nastoupil. V předposledním laufu na 66 kilometrů sezony dominoval, jenže spíš než pro výkon v závodě si "slávu" získal jeho zhodnocením.

Na serveru YouTube jeho rozhovor ve třech jazycích zároveň vidělo už přes sto tisíc uživatelů. "I špatná reklama je reklama," hájil se Řezáč. "Dvanáct let cestuju po světě a všude jsem se domluvil. Po závodě jsem byl unavený, hlava byla vygumovaná."

Jak je na tom s angličtinou? Dokáže se zasmát i sám sobě? A co je to Šůšn - slovo, které nikdo nedokázal dešifrovat?

"Je to vesnička na trati závodu," vysvětlil Řezáč. "Nenaštvalo mě to, musím se tomu akorát zasmát. Je celkem dost lidí, kteří anglicky neumí. Já bych zase chtěl vidět všechny ty kritiky na lyžích. Ale budu na své angličtině pracovat!"