VV se rozpadají. Trestní oznámení dala i šéfka klubu Kočí

Věci veřejné jsou v krizi. Stranu chce podle informací MF DNES opustit šest poslanců. Chybí tak jediný přeběhlík, aby premiér Nečas udržel koaliční většinu. Zároveň padlo druhé trestní oznámení kvůli penězům od faktického lídra VV Víta Bárty. Po Škárkovi jej podala poslankyně Kristýna Kočí, která prý také dostala peníze za loajalitu.

"Ve středu odpoledne přijalo státní zastupitelství ještě jedno trestní oznámení v podobných intencích, jako je trestní oznámení pana Škárky," řekla MF DNES Štěpánka Zenklová, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze.

Škárka a krize VV

Trestní oznámení podala šéfka poslaneckého klubu Kristýna Kočí, která sumu od Bárty odevzdala státnímu zastupitelství. Na dotazy zatím nereaguje. Ráno se soukromě setkala s premiérem a šéfem ODS Petrem Nečasem, s nímž diskutovala o turbulentní situaci ve Věcech veřejných.

Dva zdroje z VV potvrdily, že důkazem opět má být obálka s penězi za loajalitu od Víta Bárty. "Vím o tom a jde o významně vyšší částku, než dostal pan Škárka," řekl další poslanec VV Stanislav Huml. Údajně to bylo půl milionu.

Před 14. hodinou zasedlo Bártovo křídlo VV, aby se poradilo, co se stranickými rebely.  Předseda VV Radek John označil jednání Kočí za pokus o vnitrostranický puč.

Pokud chtějí ODS a TOP 09 udržet koaliční většinu, potřebují sedm přeběhlíků. Podle vysoce postaveného zdroje MF DNES z vládní koalice projevilo ochotu podpořit obměněnou vládu již šest poslanců VV.

Jaroslav Škárka podal jako první trestní oznámení ve středu, a to kvůli podezření z korupce, sledování jeho osoby, pomluv, sledování politiků na Praze 1 a podivných praktik strany VV při zajišťování loajality poslanců. I on tvrdí, že od Bárty dostával peníze za loajalitu.

Bárta to popřel. "Před svědkem přiznal finanční potíže, půjčil jsem mu, stejně jako jiní," uvedl ministr dopravy. Škárkovi po volbách prý půjčoval i na oblečení a finanční pomoc nabídl i jiným poslancům.

Škárka předal policii 170 tisíc korun, obálku, na níž jsou Bártovy otisky, a různé dokumenty. "Případ převzala protikorupční policie. Zatím nemám žádnou zprávu, že by byly zahájeny úkony trestního řízení. Jak dlouho může vyšetřování trvat, nedokážu odhadnout. Bude záležet na tom, jak rychle se nám podaří získávat důkazy," řekla iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

"Věc vyšetřujeme, zatím nemám zprávu, že by bylo zahájeno trestní řízení, " řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Vyšetřování může trvat dlouho

Podobné případy policie v minulosti vyšetřovala vždy nejméně několik měsíců, někdy i roky. Korupční kauzu Kořistka odložilo Nejvyšší státní zastupitelství v dubnu 2006, devatenáct měsíců po zahájení vyšetřování.

Prověřit, zda se premiér Petr Nečas směl setkávat s policejním prezidentem Oldřichem Martinů, trvalo policii dva měsíce. Stejně dlouho policie zjišťovala, zda Nečas a John nechybovali v kauze Drobil.

Jednou z nejdéle vyšetřovaných korupčních kauz je nákup stíhaček Gripen, kterým se policie zabývá už od roku 2002.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue