Předseda Strany zelených Ondřej Liška mluví k odpůrcům DSSS v Novém Bydžově. (12. března 2011) | foto: Patrik Banga, iDNES.cz

Starosta Bydžova lže a sympatizuje s extremisty, reaguje Liška na trestní oznámení

  • 3
Předseda Strany zelených Ondřej Liška ostře zkritizoval starostu Nového Bydžova Pavla Loudu. Podle něj lže a sympatizuje s pravicovými extremisty. Reaguje tím na trestní oznámení , které starosta v pátek na Lišku a Michaela Kocába podal kvůli jejich účasti na protestní akci v polovině března.

Předseda Strany zelených se s exministrem pro lidská práva Kocábem účastnili protestního pochodu a shromáždění proti příznivcům ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kteří 12. března procházeli Novým Bydžovem. Podle Loudy oba "vystavili místní lidi nebezpečí, zatímco se sami stáhli a utekli", když policie rozháněla demonstraci odpůrců pravicového extremismu.

"To je absolutní lež," odmítá Liška Loudův popis události. Politik uvádí, že upozorňoval velitele policejního zásahu na protiústavnost pochodu přívrženců krajní pravice a ten ho prý vyzval, ať to oznámí na nedaleké policejní stanici.

"Policie ale zneužila naší nepřítomnosti a krátce po našem odchodu s absolutně nepřiměřenou brutalitou zasáhli proti těm, kdo pokojně demonstrovali na obrany Ústavy ČR, zatímco o pár set metrů dál Vandas a jeho neonacisté tuto ústavu porušovali," tvrdí Liška. 

Pavel Louda

I když trestní oznámení Liška považuje za absurdní, tak mu nevadí. "Naopak to bude dobrá příležitost přímo do policejního protokolu zopakovat, jak se věci staly. Pan starosta Louda z toho nemůže logicky vzejít než ten, kdo lže, kdo si vymýšlí a kdo chová hluboké sympatie k pravicovému extremismu," říká bývalý ministr školství.

Z diskuze s Loudou si prý odnesl to, že starosta Nového Bydžova neznal zákon o shromažďování a na situaci nebyl připravený.

Kocáb momentálně pobývá v USA a o trestním oznámení nevěděl. Reagoval na něj se smíchem. "To snad nestojí za to komentovat. Žádný proslov jsem tam neměl, nikoho jsem tam k ničemu nenabádal, to je nesmysl. Jediné, co jsme udělali, že jsme šli na policejní stanici podat návrh na rozpuštění mítinku bývalé Dělnické strany," říká.

Zloděj křičí, chyťte zloděje, míní Stehlíková

Podle exministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové, která se akce účastnila po boku Lišky a Kocába, starosta odvádí pozornost od vlastního selhání. "Jako když zloděj křičí chyťte zloděje. Místo toho, aby ze svého pochybení vyvodil nějaké důsledky, snaží se trestními oznámeními získat populistické politické body," míní Stehlíková.

S Liškou a Kocábem prý starostu žádali, aby dal pokyn tajemnici města k rozpuštění shromáždění přívrženců DSSS. "Došlo k porušení ústavy, protože tam byl člověk s šálou zakázané Dělnické strany a shromáždění bylo svolané přes extremistické weby. Pan starosta ale nic neučinil," říká Stehlíková. Louda v pondělí uváděl, že podal trestní oznámení i na ni, v úterý to ale policie popřela.

12. března 2011

Do trestního oznámení ale Louda zahrnul také svolavatele zrušeného protestního pochodu odpůrců krajní pravice Drahomíra Radka Horvátha a husitskou farářku Michaelu Kajlíkovou, která zaštítila církevní pochod. 

"Řádně ohlášené shromáždění jsem v 11:10 rozpustil. Od této chvíle nabralo shromáždění jiný status a už jsem nebyl jeho svolavatelem.Takže nechápu, proč na mě starosta Louda podal trestní oznámení. Ač jsem to nechtěl dělat, okamžitě podám trestní oznámení na starostu za pomluvu," říká Horváth.

V sedmitisícovém Novém Bydžově se situace vyhrotila loni v listopadu po několika přepadeních a znásilnění mladé ženy. Petici žádající zajištění bezpečnosti podepsalo 3 257 lidí. Starosta Louda tehdy vydal prohlášení ostře kritizující Romy a vyhlásil sérii opatření proti problémovým obyvatelům.

Po skončení shromáždění DSSS skupina příznivců krajní pravice napadla několik místních Romů. Jeden skončil v nemocnici.
Policisté zatím obvinili 14 pravicových radikálů.

,