Věrní prezidenta Pobřeží slonoviny zahnali vzpurného předchůdce do sklepa

  • 32
Příznivci vítěze prezidentských voleb v Pobřeží slonoviny Alassaneho Ouattary zaútočili na prezidentský palác v Abidžanu. Laurent Gbagbo, který se po prohraných volbách nechce vzdát moci, se před nimi i se svou rodinou schoval do sklepa a vyjednával prý podmínky, za nichž by opustil úřad. Informace o své rezignaci ale později popřel.

Mluvčí Ouattarovy vlády Patrick Achi nejdříve prohlásil, že Ouattarovy síly se zmocnily Gbagbovy rezidence. Později ale příznivci mezinárodně uznaného vítěze voleb uvedli, že palác pouze obklíčili. Laurent Gbagbo se dle OSN a armádních zdrojů před Ouattarovými věrnými schoval i s celou rodinou ve sklepě rezidence.

Odpoledne začaly přicházet z Pobřeží slonoviny také informace o tom, že Gbagbo, který se až dosud sveřepě držel i po prohraných volbách u moci, vyjednává podmínky, za nichž by prezidentský post opustil.

Ulice Abidžanu, kterým zmítají boje dvou prezidentů (1. dubna 2011)
Neidentifikovaný voják jde ulicí Abidžanu (4. dubna 2011)
Členové nebezpečné mládežnické milice věrné Laurentu Gbagbovi jdou ulicí předměstím Abidžanu (2. dubna 2011)

Podmínky za něj vyjednávají tři generálové, kteří výměnou žádají garance bezpečnosti pro Gbagba i jeho věrné, uvedla televize BBC na webu. Dle francouzské diplomacie jsou zainteresované strany blízko dohodě. "Jsme velmi blízko k tomu přesvědčit ho, aby se vzdal moci," pronesl francouzský ministr zahraničí Alain Juppe v Národním shromáždění v Paříži.

Spekulace o své kapitulaci však Gbagbo v telefonickém rozhovoru pro francouzskou televizi LCI ale později odmítl. Podle něj pokračují jednání zástupců armády o podmínkách kapitulace."Politické řešení ale ještě nebylo učiněno," řekl.

Francie v úterý vyzvala mezinárodně uznaného vítěze sporných prezidentských voleb v Pobřeží slonoviny Alassana Ouattaru, aby co nejdříve vytvořil vládu národní jednoty. Gbagbo by podle ní měl podepsat dokument, kterým uzná Ouattaru jako prezidenta země. To ale Gbagbo odmítl.

Do bojů se zapojila i Francie

Jednotky Francie se po boku modrých přileb z OSN do vleklého sporu dvou prezidentů na žádost Spojených národů zapojily v pondělí. Podle šéfa OSN nemají podporovat ani jednu stranu konfliktu, ale zajistit ochranu civilistů. Jejich síly v pondělí útočily na dvě vojenské základny v Abidžanu a v úterý se přiblížily ke Gbagbově rezidenci.

Příslušník sil OSN hlídá ulice Abidžanu, kterým zmítají boje dvou prezidentů (1. dubna 2011)

Akci OSN podpořil i americký prezident Barack Obama. "Aby toto násilí skončilo, musí bývalý prezident Gbagbo okamžitě odstoupit a nařídit těm, kdo za něj bojují, aby složili zbraně," uvedl šéf Bílého domu.

Svár dvou mužů už stál život stovky lidí

Ouattara porazil Gbagba v listopadových volbách, dosavadní prezident ale odmítl uznat porážku a vzdát se funkce. Ouattarovy jednotky minulé pondělí zahájily ofenzivu, při které se v průběhu tří dnů zmocnily prakticky celé země včetně její formální metropole Yamoussoukro. Se vstupem do největšího města Abidžanu však jejich tlak opadl.

Při násilnostech, které po volbách vypukly, zahynulo nejméně 460 lidí. Dalších 800 bylo podle původních zpráv Mezinárodního výboru Červeného kříže zabito minulý týden při střetech ve městě Duékoué. 

Šéfka úřadu OSN pro koordinaci humanitárních akcí Valerie Amosová sdělila, že udávanou bilanci nemůže potvrdit. Pracovníci OSN však v místech objevili masový hrob. "V tom hrobě už našli téměř dvě stě těl a našli také těla v dalších částech města," prohlásila.

Ouattarovy síly bilanci v Duékoué stanovily na 152 mrtvých. Místní mise OSN tvrdí, že Ouattarovy síly ve městě zabily 220 lidí a progbagbovské milice 110 lidí. Ouattara podíl svých jednotek na masakru odmítl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue