Armádní letouny za miliardy neprošly zkouškou, možná se vrátí Omnipolu

  • 443
Armádní letadla CASA za 3,5 miliardy korun neprošla vojskovými zkouškami a nesmějí do války. Selhal jim například systém výstrahy před raketami odpálenými ze země nebo protisrážkový systém. Dodavatel Omnipol má na opravu čas jen do konce dubna. Pokud to nestihne, armáda mu zřejmě stroje vrátí.

Dosud existovaly tři důvody, proč se domnívat, že byl nákup dopravních letounů CASA C-295 pro armádu nevýhodný.
 
1. Armáda tato letadla původně nechtěla, a to kvůli krátkému doletu a malé kapacitě. Přesto se je ministerstvo obrany za vedení Vlasty Parkanové (TOP 09) rozhodlo koupit.

2. Ministerstvo nevypsalo na jejich pořízení soutěž. Možná proto zaplatilo víc, než muselo. Česko kvůli tomu žaluje Evropská komise.

3. Česko nakoupilo tři letadla CASA za 3,577 miliardy korun. Další miliardu stojí servis. Původní nabídka na tři letadla přitom podle ministerstva byla jen 2,2 miliardy.

K těmto důvodům nyní přibyl čtvrtý. Letouny neprošly zkouškami a musí zůstat na zemi. Nefunguje jim ochranný systém, který je nutný k přepravě vojáků do nebezpečných oblastí, třeba Afghánistánu.

"Cílem vojskových zkoušek bylo prověřit funkčnost a provozuschopnost systému vlastní ochrany. Bohužel výsledek zkoušek je nevyhovující," přiznal náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Fakt, že letadla CASA neobstála u zkoušek, je už známý. MF DNES se však nyní seznámila se zprávou z prověrky. A z ní vyplývá, že potíže španělských strojů jsou rozsáhlejší, než se vědělo. Problémy mají i s navigací.

Při prvních testech ve španělské Seville například neobstál systém výstrahy před raketami odpálenými ze země. Tento systém je podle expertů klíčový pro nasazení v zemích, kde se válčí.

Problémy měl i další systém, který zajišťuje odpal klamných cílů. Ty mají od letounu odvést řízené střely.

Neobstál ani protisrážkový systém, který varuje letadlo při přiblížení s jiným strojem. Stejně tak soustava, která slouží k identifikaci vlastních letadel radarem.

Potíže má dále navigační systém. Podle zkušebních komisařů se při přistávání chová nevyzpytatelně, což může mít fatální následky.

Tři týdny na odstranění závad

Dodavatel, firma Omnipol, už sice mnoho nedostatků v průběhu zkoušek odstranil, podle velení armády to však nestačí. "Odhalili jsme nefunkčnost jednotlivých částí systému a podsystémů," řekla mluvčí armády Mira Třebická.

Omnipol má zbylé závady odstranit do konce dubna. Na řešení tak bude mít jen tři týdny. A to je podle odborníků málo. Armáda nechce komentovat, zda je Omnipol schopen potíže vyřešit. "Při zavádění jakékoli vojenské techniky do výzbroje počítáme s  tím, že se určité problémy vyskytnou," říká Třebická.

Ministerstvo obrany už však podle informací MF DNES připravuje varianty, jak postupovat v případě, že Omnipol závady včas neodstraní. Ve hře je i vrácení části letadel. Šéf Omnipolu Michal Hon nechtěl výsledky zkoušek podrobně komentovat s tím, že je ještě nedostal.

"Domnívám se však, že pokud se objevily závady či technické nedostatky, půjdou odstranit. Ochranný systém je vynikající funkční technika prozkoušená v řadě zemí, která plně poskytuje ochranu proti nejmodernějším zbraním protivníka," uvedl Hon. Poukazuje také na to, že letouny CASA úspěšně létají v mnoha zemích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video