Turecká loď odvezla z Libye pod dohledem stíhaček stovky zraněných

  • 77
Z Libye míří k břehům Turecka humanitární loď, která má na palubě přibližně 460 zraněných z bojů mezi povstalci a jednotkami plukovníka Kaddáfího. Plavidlo doprovázené stíhačkami F-16 a bojovými fregatami nejdříve zachránilo 270 lidí z města Misuráta, další zraněné nabralo v Benghází.

Plavidlo se symbolickým jménem Ankara bylo dříve obyčejným trajektem pro přepravu automobilů, nyní slouží k humanitárním účelům a šíření diplomatického vlivu Turecka. Loď doprovázená dvěma tureckými fregatami a deseti stíhačkami F-16 vplula v neděli po čtyřdenním čekání do přístavu v Misurátě.

Město vzdálené asi 200 kilometrů východně od Tripolisu vzdoruje Kaddáfího jednotkám už několik týdnů a podle zpráv povstalců je zde zoufalá humanitární situace.  Podle ČTK měli Turci ke své humanitární misi svolení od libyjského diktátora.

Zranění Libyjci na palubě turecké lodi (4. dubna 2011)

Zranění Libyjci na palubě turecké lodi (4. dubna 2011)

Turecká loď Ankara v přístavu v Benghází (4. dubna 2011)

Turečtí zdravotníci, střežení svými po zuby ozbrojenými speciálními jednotkami, naložili zraněné a urychleně odpluli, protože na loď se snažily dostat i stovky egyptských dělníků toužících uniknout z ostřelovaného města.

Legitimita povstalců

Itálie po Francii a Kataru uzná povstaleckou Přechodnou národní radu jako jediného legitimního zástupce země, s nímž bude jednat o budoucnosti Libye.

Podle listu The New York Times vyjednávají Kaddáfího synové Sajf Islám a Saadí údajně se souhlasem otce o předání moci. Zemi by řídil Sajf. Přechodná národní rada ale s takovýmto scénářem pod taktovkou Kaddáfího klanu nesouhlasí.

"Nemáme žádnou vodu, žádnou elektřinu ani léky. Všude jsou rozmístěni odstřelovači," vylíčil zpravodajovi BBC situaci v Misurátě Ibrahím al-Arádí, jeden ze zraněných na lodi. Řada lidí na palubě prý má amputované končetiny.

"Krev mučedníků byla prolita za svobodu," vítali turecké plavidlo v Benghází. Loď v baště rebelů nabrala dalších 190 zraněných a pak zamířila do tureckého pobřežního města Çeşme, kde by se Libyjci měli ze svých zranění zotavovat v dobře vybavené a moderní nemocnici.

Boje se zasekly u Brigy

Tureckou humanitární misi lze do jisté míry vnímat také jako další diplomatickou iniciativu Ankary v libyjském konfliktu. Turci dlouho blokovali zapojení NATO do střežení bezletové zóny a dále dumají, jak využít povstání proti Kaddáfího režimu k získání bodů na mezinárodní scéně.

Příležitost k tomu dostane při návštěvě libyjského ministra pro evropské záležitosti Abdala Atí Ubajdího, který v neděli v Řecku naznačil, že by Tripolis chtěl s povstalci uzavřít příměří.

Mapa

kde se bojuje v Libyi

mapka - Kde se v Libyi bojuje

Americký list The New York Times dokonce informoval, že Kaddáfího syn Sajf Islám navrhuje odchod svého otce a přechod k ústavní demokracii. Nepíše ale, zda osmašedesátiletý Kaddáfí s tímto scénářem souhlasí.

Podle ČTK se proti plánu mohou postavit další vládcovi synové Chámis a Mutasim Bilál, kteří jsou považováni za zastánce tvrdé linie. "Kaddáfí a jeho synové před veškerým diplomatickým jednáním musí odejít," odmítl tuto myšlenku také mluvčí povstalecké Přechodné národní rady

Bojová linie se nyní pohybuje u města Briga, kde se Kaddáfího jednotky opevnily u budovy místní univerzity a s rebely si vyměňují dělostřeleckou palbu a salvy z raketometů. Povstalecká prozatímní vláda v Benghází žádá NATO o další nálety na Kaddáfího pozice, dodávky zbraní a výcvik vojáků.

Povstalci tvrdí, že se snaží své jednotky profesionalizovat, na cestě k místům bojů jsou silniční zátarasy, přes které se nyní už nikdo bez minimálního vojenského výcviku nedostane. V pátek letouny NATO zaútočily na konvoj povstalců, kteří stříleli do vzduchu. Při náletu zahynulo nejméně třináct lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue