Ilustrační snímek | foto: ADAC

Předjíždějte, jak chcete, dřív tam stejně nebudete

  • 1002
Předjížděním na okreskách se moc času neušetří, ukázal německý autoklub ADAC. Nehody, k nimž přitom dojde, navíc patří k těm nejtragičtějším. Neustálým tlačením se dopředu najedete v nejlepším případě nějakých deset procent času, odhalil test.

ADAC porovnal v reálném provozu poklidně jedoucí auta s netrpělivými předjížděči. 

Rychlík, který se před vás taktak vecpe před zatáčkou, aby uhnul čtyřicetitunovému kamionu v protisměru, si v konečném počítání moc nepomůže. Profesionálové z ADAC vyrazili na frekventované okresky kolem Mnichova.

Předjížděči

Podle ADAC jsou tři typy notoricky předjíždějících řidičů

  • Lidé, kteří se neradi nechají ovlivňovat ostatními, nesnášejí jízdu za někým jiným, a proto se snaží dostat do čela skupiny.
  • Zbytečně rychle jezdící řidiči, kteří si silnici pletou se závodní dráhou a svému okolí demonstrují nadřazenost nebo převahu svého auta.
  • Impulzivní lidé, kteří trpí vnitřním neklidem a cítí se být pod časovým tlakem.

Pokud nedočkavce nenajdete "rozvěšeného" po stromech podél silnice nebo zapíchnutého v příkopu, dojedete ho s velkou pravděpodobností svým klidným tempem v nejbližším městě na semaforu.

Některá auta, která tak pracně předjel, mezitím odbočila nebo zastavila a profrčet obcí příliš rychle se neodváží.

"Někdy neušetříte ani vteřinu, jindy maximálně pár minut," vzkazuje ADAC nedočkavcům. A mnohdy to platí i ve městech.

Testeři projeli šest různých silnic, v jednom Audi A4 byl "věčný předjížděč", ve druhém řidič kliďas. Průměrný náskok agresivnějšího z šoférů byl půldruhé minuty na úsecích s délkou kolem 20 kilometrů. Někdy dojela obě auta do cíle společně. Nejvíc najel agresivnější jízdou na dvacetikilometrovém úseku na kliďase dvě minuty.

Jako účinné "zdržovadlo", které předjížděče zpomalí, se podle očekávání ukázaly kamiony. Ty se totiž na okreskách velmi špatně předjíždějí.

Pro bezpečné předjetí kamionu totiž potřebujete podle ADACu volný rozhled na 500 až 600 metrů, na traktor má stačit 300 metrů.

Nesprávné předjíždění na českých silnicích

Za loňský rok je ve statistikách Policie ČR nesprávné předjíždění zaznamenáno jako hlavní příčina u 1 543 nehod, při kterých zemřelo 37 lidí.

V přehledu deseti nejčastějších příčin nehod řidičů motorových vozidel figuruje na devátém místě "jízda po nesprávné straně vozovky, vjetí do protisměru" (2 458 nehod). V přehledu nejtragičtějších příčin je na třetí místě s 87 usmrcenými.

"Kdo se tlačí pořád dopředu a předjíždí, neušetří víc než 10 procent času," vzkazuje ADAC. Předjíždění je zároveň velmi riskantní disciplínou, která vyžaduje velké zkušenosti řidiče, dobrý odhad situace a dostatek výkonu vozu. Vede také k překračování rychlostních limitů a ke zvýšenému nebezpečí nehody. Právě předjíždění způsobuje čelní nehody, při kterých se auta střetávají ve vysoké rychlosti, což mívá tragické následky. Při takových nehodách na německých silnicích ročně umírá až 400 lidí, uvádí ADAC.

Nevyplatí se to

Jezdit v Česku rychle se příliš nevyplatí ani na dálnici. Kromě toho, že si koledujete o pokutu, moc času neušetříte

Když pojedete z Prahy do Poděbrad stošedesátkou, dojedete tam jen o čtyři minuty dřív, než když pojedete maximální předpisovou stotřicítkou. Do Jablonce nad Nisou se člověk dodržující předpisy dostane z Prahy jen o sedm minut později než ten, kdo vyžene ručičku tachometru o poznání výš. Přitom právě nepřiměřená rychlost může za čtvrtinu všech nehod.

Porovnejte

50 km jedete rychlostí 130 km/h 23 minut

50 km ujedete rychlostí 160 km/h za 18,75 minuty

27. ledna 2011

,