Do budovy ČT vtrhli ozbrojenci vojenské policie (11. března 2011) | foto: ČT

Prověrka zásahu v ČT byla nedůsledná, ozval se šéf žalobců Zeman

  • 5
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kritizuje své podřízené, že zanedbali prověření ozbrojeného zásahu v České televizi. Konkrétně mu vadí kontrola kroků státního zástupce z Prahy, který žádal o povolení k prohlídce kanceláře ČT. Zeman proto nařídil opětovné prošetření.

Systém státního zastupitelství je velmi složitý, Zeman proto nemůže přímo prověřit postup žalobce, který prohlídku ČT navrhl. To smí podle zákona udělat jen jeho nadřízená, pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová. Ta jej shledala jako správný a vinu za ozbrojený zásah přičetla vojenské policii.

Činnost Hercegové kontroloval v rámci dohledu vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. Ani ten neměl žádné výtky. "Samotný návrh na vydání příkazu k prohlídce nebytových prostor byl řádně odůvodněn a také tak byl soudcem akceptován," uvedl Rampula.

Pavel Zeman

Zeman může prověřit až postup Rampuly. To učinil a označil jej za nedostatečný. "Nejvyšší státní zastupitelství dospělo k závěru, že dohled vykonaný Vrchním státním zastupitelstvím v Praze byl nedůsledný, neúplný, a proto i neúčinný. Nejvyšší státní zastupitelství proto uložilo Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby byl dohled do 15. dubna doplněn," uvedla Zemanova mluvčí Helena Markusová.

Rampula se podle ní vůbec nezabýval tím, zda zasahující žalobce v návrhu na vydání příkazu k prohlídce kanceláří ČT dostatečně vymezil a odůvodnil rozsah věcí, které mají být zabaveny. Jinými slovy - zda nebyla formulace natolik široká, že dovolila vojenské policii v ČT "řádit". Což se také stalo - vojáci si z kanceláře Karla Rožánka odnesli sedm pytlů dokumentů, starší archivní kazety, diáře, vizitky a počítače dvou redaktorů.

Zásah v ČT

Vojenská policie ozbrojená samopaly obsadila budovu ČT v pátek 11. března krátce před sedmou večer. Vojáci v kuklách, s automatickými puškami a neprůstřelnými vestami vtrhli do kanceláře redaktora Karla Rožánka a hledali dokument, který byl podle ministra obrany Alexandra Vondry odcizen z vojenské rozvědky ještě v době, kdy byl tajný. ČT tento dokument ukázala ve vysílání na začátku února. Vojáci dokument nenašli, odnesli si však množství dokumentů. Část poté vrátili.

V návrhu žalobce na prohlídku ČT je uvedeno, že "je nutno v rámci prohlídky jiných prostor zajistit nejen vlastní listinu, ale i všechny další listiny, datové nosiče či jiné věci, které by mohly objasnit, jakým způsobem a kým byl výtisk č. 2 získán". Rampula musí podle Zemana znovu prověřit, zda tato formulace nebyla příliš obecná.

"Vrchní státní zastupitelství neakcentovalo při posouzení postupu městského státního zastupitelství odůvodnění návrhu na provedení prohlídky z hlediska základních zásad trestního řízení a to především zásady přiměřenosti a zdrženlivosti. A to přesto, že prohlídkou bylo zasaženo právo na nedotknutelnost obydlí, ale i ústavně chráněné právo na svobodu projevu," upozornila Zemanova mluvčí Helena Markusová.

Rampula se podle ní při kontrole nezabýval ani otázkou, zda neměl být žalobce prohlídce osobně přítomen. "Z podkladových materiálů přitom vyplývá, že státní zástupce měl ještě před samotným provedením prohlídky informace o předchozím problémovém postupu orgánů vojenské policie," dodala Markusová. Narážela tak na to, že vojenští policisté protiprávně vtrhli do budovy ČT už den předtím, ačkoliv neměli povolení soudu.

11. března 2011

Množství zabavených dokumentů ostře kritizoval i soudce Kryštof Nový, který povolení vydal. "Vydal jsem povolení na zabavení jednoho listinného důkazu, případně něčeho, co s ním přímo úzce souvisdí - třeba jeho kopií či šanonu, v němž byl. A nikoliv k vystěhování celé kanceláře. Kladu si otázku, zda zasahující policisté projevili absolutní neznalost a ignoraci zákona, či zda úmyslně nezneužili příkaz soudu k prohlídce prostor kanceláře číslo 145," řekl MF DNES soudce Nový.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video