Letecký pohled na jaderný komplex Fukušima Dai-či (archivní snímek ze září 2010)

Letecký pohled na jaderný komplex Fukušima Dai-či (archivní snímek ze září 2010) | foto: Yomiuri Shimbun - Masamine KawaguchiAP

Z Fukušimy uniká radioaktivita, v moři 1 250krát překročila limity

  • 1023
Hodnota radioaktivního jódu v moři u japonské elektrárny Fukušima 1 250krát překročila normální stav. Radioaktivní látka zřejmě prosakuje do vody přímo z elektrárny. S odkazem na japonské zdroje to uvedla televize CNN.

Dramatický nárůst radiace ukázaly testy vody v okolí poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Monitorovací stanice umístěná 330 metrů od pobřeží naměřila hodnoty radioaktivního jódu 1 250 krát vyšší, než je bezpečnostní limit. O den dříve přitom hlásila "jen" 104krát vyšší úroveň radioaktivity.

Čína bude jaderné elektrárny stavět dál

Fukušima ji neodradí

Vysoké hodnoty naznačují, že zřejmě dochází k prosakování radioaktivních látek do moře přímo z elektrárny. Možnost poškození jádra jednoho ze šesti reaktorů v sobotu připustila také společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje.

Podle ní je nepravděpodobné, že zvýšenou radiaci způsobil například déšť. Úřady však zatím s určitostí neví, co tak velký nárůst způsobilo.

Podle japonských úřadů by pití znečištěné vody mohlo být nebezpečné a mohlo by potenciálně způsobit rakovinu. Dopad na mořské živočichy a rostliny by však měl být minimální.

"Jestliže vypijete půl litru vody s takovou koncentrací jódu, dostanete naráz dávku ve výši ročního limitu, jaký můžete absorbovat. Je to poměrně vysoká úroveň," řekl mluvčí úřadu pro jadernou bezpečnost Hidehiko Nišijama.

Sbírka Adry na pomoc Japonsku

* Povinné údaje:
Číslo účtu veřejné sbírky: 40284028/0300
Variabilní symbol: 3944
(pro sbírku iDNES.cz)

* Údaje nutné pro soutěž o odznak Věry Čáslavské:
Specifický symbol:
rodné číslo
Zpráva pro příjemce: jméno a příjmení

Věra Čáslavská se zlatým odznakem za absolutní vítězství na olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu.

Dodal nicméně, že se množství radioaktivního jódu může rapidně snížit. Jednak díky jeho zředění v oceánu, ale i díky mořským řasám a živočichům, kteří radioaktivní látky absorbují.

Fukušimu budou chladit sladkou vodou

Mezinárodní agentura pro atomovou energii uvádí, že radioaktivní jód se nachází zhruba ve vzdálenosti do 30 kilometrů od pobřeží. Společnost TEPCO připustila možnost poškození jádra jednoho ze šesti reaktorů elektrárny.

Energetická společnost oznámila, že k chlazení poškozených reaktorů se bude nyní používat sladká voda místo mořské. Zejména američtí experti vyjadřovali obavy, že mořská voda by mohla při vypařování zanechávat solné usazeniny na palivových tyčích.

Situace přímo v troskách poškozené jaderné elektrárny se ale dále nezhoršuje, uvedl vládní mluvčí Jukio Edano. Není podle něj ovšem v daném okamžiku ještě možné říci přesně, kdy bude jaderná krize zažehnána. Alespoň jeden drobný pokrok byl ale zaznamenán: v kontrolní místnosti druhého reaktoru se znovu rozsvítila světla. Osvětlení tak bylo obnoveno už ve třech ze šesti kontrolních místnostech.

Záchranáři se nyní snaží odstranit radioaktivní vodu uniklou v několika reaktorových blocích. Pak mají pokračovat práce na obnově kabelových rozvodů chladicího systému. Reaktorové bloky 1 až 3 záchranáři znovu zvenčí ochlazovali vodou, aby zabránili přehřátí.

Od začátku krize v elektrárně bylo ozářeno 17 jejích pracovníků. Registrovány byly ale jen ty případy, u nichž naměřené radiační zasažení překročilo maximální přípustnou roční dávku pro zaměstnance jaderných elektráren.

Likvidace následky katastrofy ztěžuje sníh

Počet úředně registrovaných obětí zemětřesení a tsunami z 11. března přesáhl už 10 tisíc, pohřešováno je dalších více než 17.440 lidí. Přes 240 tisíc lidí je od katastrofy v nouzových ubytovnách. Odklízecí práce v oblasti katastrofy na severozápadě ostrova Honšú znemožňuje sněžení a teploty kolem bodu mrazu.

Lidi vyhnané z domovů zemětřesením a tsunami a ubytované v nouzovém útulku ve městě Kita v prefektuře Ibaraki v sobotu navštívila komisařka Evropské unie pro mezinárodní spolupráci a humanitární pomoc Kristalina Georgievová. Postiženým přivezla 70 tun matrací, spacích pytlů a přikrývek, které poskytly Dánsko, Litva a Nizozemsko.

25. března 2011

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video