Japonec podstupuje v evakuačním centru zkoušku na radiaci (22. března 2011) | foto: AP

Do Číny přiletěli Japonci s vysokou radiací. Do Tokia se bojí německé lodě

  • 253
Japonské úřady už potvrdily deset tisíc obětí nedávného zemětřesení a tsunami. Dalších nejméně 17 440 lidí se stále pohřešuje. Čína mezitím ohlásila, že do jejího přístavu vplula japonská obchodní loď s vyšší hladinou radiace a v pátek ráno přiletěli dva Japonci s vysokými hodnotami radiace.

Čínský imigrační úřad sice nesdělil, jak dva cestovatele s vysokými hodnotami radiace ve městě Wu-si odhalil, nicméně potvrdil, že oba Japonce už prohlédli lékaři a oba jsou v nemocnici. Odborníci u nich naměřili radiaci vysoko nad limitem, píše agentura Reuters. Přesná čísla k dispozici ale nejsou. Čínské úřady mezitím uklidnily obyvatele tím, že dvojice nepředstavuje hrozbu pro okolí.

Je prasklina v reaktoru?

Japonský premiér Naoto Kan v pátek prohlásil, že situace ve Fukušimě je i nadále velmi vážná a nepředvídatelná. Pracovníci japonské jaderné bezpečnostní agentury se obávají, že na nádrži paliva třetího reaktoru může být prasklina. Tím by se zvýšila pravděpodobnost vážnějšího znečištění životního prostředí, upozorňuje agentura AP. Stejná agentura ovšem o několik hodin později uvedla, že nic nenasvědčuje, že by tomu tak skutečně bylo. Radiace může prý unikat jinak.
Provozovatel elektrárny firma TEPCO v pátek oznámila, že do reaktorů 1 a 3 začala pumpovat sladkou vodu. Reaktor číslo 2 se jí dočká v nejbližší budoucnosti. Tento proces umožní pracovníkům elektrárny omezit a časem zcela zastavit chlazení palivových tyčí mořskou vodou, kterou používají prakticky od začátku jaderné havárie. Jinou vodu totiž k dispozici po ničivém tsunami neměli, mořská voda ale reaktory nenávratně ničí.

Oba Japonci žili v pásmu od 200 až 350 kilometrů od poškozené jaderné elektrárny. Jejich oblečení a zavazadla byla zničena, uvedl úřad. Případ Japonců s vysokou radioaktivitou ohlásil minulý týden i Tchaj-wan.

Peking kromě toho nahlásil, že do přístavu Sia-men vplula japonská obchodní loď s "abnormální" hladinou radiace. Jak vysoké hodnoty u plavidla odborníci naměřili, zatím není jasné.

Až dosud naměřili odborníci vysokou hladinu radiace pouze u pracovníků jaderné elektrárny Fukušima, kde se už dva týdny snaží zabránit přehřívání reaktorů, připomíná agentura.

Ve čtvrtek tři z nich byli vystaveni silné radiaci, v nejvíce poničeném reaktoru 3 šlápli do kontaminované vody. Technikům se zatím podařilo zcela zabezpečit dva reaktory, u dalších čtyř stále pracují na zprovoznění chladicích zařízení.

To, že situace ve Fukušimě zůstává i nadále vážná, přiznal i japonský premiér Naoto Kan. "Situace je nadále velmi nepředvídatelná. Pracujeme na tom, aby se nezhoršovala. Musíme být nanejvýš ostražití," uvedl šéf japonské vlády. "Stále nejsme v pozici, která by nás opravňovala k optimismu," konstatoval.

Obyvatelé oblastí postižených tsunami v obavě před možným ozářením sami vyhledávají v Japonsku odborníky, aby se dali kvůli radiaci vyšetřit. Ale kromě pracovníků jaderných elektráren u nikoho vážná úroveň ozáření zjištěna nebyla.

Sbírka Adry na pomoc Japonsku

* Povinné údaje:
Číslo účtu veřejné sbírky: 40284028/0300
Variabilní symbol: 3944
(pro sbírku iDNES.cz)

* Údaje nutné pro soutěž o odznak Věry Čáslavské:
Specifický symbol:
rodné číslo
Zpráva pro příjemce: jméno a příjmení

Humanitární organizace ADRA pomáhá lidem v Japonsku, které zasáhlo zemětřesení a následné tsunami

Úřady nicméně už krátce po zemětřesení distribuovaly preventivně jodové pastilky, které mají účinky radiace neutralizovat. Ve světě také panují obavy z jídla a další asijské země zakazují dovoz některých japonských produktů, jednou z nich je právě Čína.

Němečtí námořníci se vyhýbají Tokiu

Japonské ministerstvo dopravy se mezitím snaží ztlumit rostoucí obavy rejdařů z radiace a ujišťuje je, že hodnoty v přístavech nepřevyšují bezpečnou hranici.

Přístavům kolem Tokia se totiž rozhodly vyhnout nejméně dvě německé loďařské společnosti. A Japonci se obávají řetězové reakce, která by mohla vést k nedostatku zboží.

Po zemětřesení a následném tsunami z 11. března zůstává 240 tisíc lidí v nouzových ubytovnách. Jenom z oblasti v okruhu 20 kilometrů kolem elektrárny bylo dosud evakuováno více než 170 tisíc lidí. Zatímco se z Tokia dočasně stahují některé ambasády - do středy jich bylo 25 - osazenstvo českého velvyslanectví v Tokiu zatím zůstává na místě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue