Dánská stíhačka F-16 startuje k misi nad Libyí (24. března 2011)

Dánská stíhačka F-16 startuje k misi nad Libyí (24. března 2011) | foto: AP

Koalice proti Kaddáfímu roste, Emiráty přislíbily dvanáct stíhaček

  • 1208
Do mezinárodní vojenské operace proti silám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího vysílá letouny další arabská země, a to Spojené arabské emiráty. Sdělil to francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Upřesnil, že SAE posílí koalici o 12 vojenských letadel.

Podle televize al-Džazíra vzdušné síly Spojených arabských emirátů přislíbily pro patroly prosazující bezletovou zónu nad Libyí šest stíhaček F-16 a šest strojů Mirage. Kromě Spojených arabských emirátů už nad severoafrickou zemí po boku spojenců operuje Katar, který do akce vyslal dvě stíhačky a dva dopravní vojenské letouny.

Zapojení Spojených arabských emirátů představuje diplomatický úspěch pro mezinárodní koalici, která se snaží zásah proti osmašedesátiletému plukovníkovi obhájit na domácí scéně i před podezřívavými Araby. 

Spojenecké letecké a raketové údery proti vojenským cílům v Libyi pokračují sedmým dnem. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v noci na pátek řekla, že Kaddáfího síly byly zahnány, ale stále představují hrozbu pro libyjské obyvatele.

Podle vyjádření britského ministra obrany Liama Foxe letouny typu Tornado ve čtvrtek večer vypálily několik naváděných střel typu Brimstone na Kaddáfího transportéry, které ohrožovaly civilisty ve městě Adžedabíja.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve čtvrtek večer v Radě bezpečnosti Spojených národů prohlásil, že libyjské úřady nepřijaly žádné opatření ke splnění podmínek rezoluce číslo 1973, kterou na ochranu libyjských civilistů přijala RB OSN minulý týden. Podle něj slaví spojenecká operace při ochraně civilistů úspěchy.

Na základě rezoluce spojenci v čele se Spojenými státy , Francií a Británií prosazují od minulého víkendu bezletovou zónu nad Libyí, embargo na dovoz zbraní do této arabské země a vedou vzdušné údery proti Kaddáfího silám.

V Bruselu se rodí dohoda

Na převzetí velení nad bezletovou zónou v Libyi se dohodly špičky NATO, rozhodnutí by mohlo padnout v neděli. Aliance dosud jen dohlížela na dodržování zbrojního embarga. "Severoatlantická aliance schválila spouštěcí direktivu k bezletové zóně. Operace začne do 48 až 72 hodin," uvedl pro MF DNES velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

"Znovu budou jednat velvyslanci zemí NATO v neděli, kdy posoudí, eventuálně i schválí operační plán. NATO tak bude počátkem příštího týdne s to převzít úkoly koalice," upřesnil Povejšil.

Podle šéfa Aliance Anderse Fogha Rasmussena se na převzetí dohledu nad bezletovou zónou dohodlo všech 28 členů NATO včetně Turecka. Ankara v uplynulých dnech opakovaně vyjádřila znepokojení nad vzdušnými útoky a bránila zapojení Aliance do operace proti Kaddáfímu.

Z oficiálních vyjádření z Bruselu a Washingtonu zatím vyplývá, že NATO sice převezme od koalice v čele s USA odpovědnost za dodržování bezletové zóny, ale ponechá jí velení úderům proti pozemním cílům.

NATO předpokládá, že jeho letadla budou nad Libyí hlídkovat devadesát dní. Trvání mise ale může být operativně zkráceno nebo prodlouženo, uvedl nejmenovaný představitel Aliance. Do akce by se měly zapojit desítky aliančních letadel.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video