Premiér Petr Nečas (23. března 2011) | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Nečas: Kalousek není v pozici, aby navrhoval demisi ministra Vondry

  • 710
Premiér Petr Nečas doporučil z Bruselu svým koaličním partnerům, aby "zklidnili emoce". Ministru financí Miroslavu Kalouskovi na jeho slova volající po odchodu Alexandra Vondry vzkázal, že není v situaci, aby něco takového mohl navrhovat.

"S koaličními partnery jsem samozřejmě připraven jednat. Na druhé straně si nemyslím, zda ten či onen ministr, například pan ministr financí, je v situaci, aby mohl navrhovat demisi jiného ministra. Je prostě jedním ze čtrnácti ministrů a měl by se v prvé řadě věnovat svému resortu," vytkl koaličnímu partnerovi Nečas.

Premiér se ozval ze summitu v Bruselu poté, co se vyhrotila situace kolem kauz ministra obrany Alexandra Vondry a Miroslav Kalousek (TOP 09) novinářům řekl, že "má-li pan Vondra po tomto slově (řeči, kterou pronesl na svou obhajobu ve Sněmovně, pozn. red.) trochu cti v těle, podá rezignaci ještě dnes. Pokud tuto čest nenalezne, budeme spoléhat na čest pana premiéra."

Aféra ProMoPro

Udělejte si pořádek v dění, které ohrožuje ministra Vondru

Kalousek to řekl při čtvrtečním jednání Sněmovny. V jeho průběhu se ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) poprvé přihlásil ke spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření při českém předsednictví EU. V minulosti se totiž ukázalo, že si během něj firma ProMoPro přišla na stamiliony korun bez výběrového řízení. Konkrétní podíl na chybách ale opět odmítl.

K nespokojenosti TOP 09 se později přidaly také Věci veřejné. I ony volají po odstoupení ministra Vondry.

Nečas situaci v koalici, kterou poznamenala roztržka, označil za vážnou. "V prvé řadě bych všem doporučoval, aby zklidnili emoce, aby koalice dodržela principy koaliční spolupráce, to znamená, že se nehlasuje pro návrh schůze navržené opozicí," vzkázal vpodvečer Nečas z Bruselu. Odpovědi na to, zda se v koaličních jednáních postaví za Vondru, se Nečas vyhnul.

Možná i proto, že současný ministr obrany je politikem, který připravil Nečasovi vstup do čela ODS. V rámci obrození strany a odtržení od "kmotrů", kteří kazili ODS pověst, zajistil Nečasovi hlasy při volbě předsedy. Právě Vondra objížděl regiony a sháněl současnému předsedovi potřebné hlasy.

Vondra neodstoupí, bude bojovat jako u Waterloo

"V ústupu nám brání naše čest a hustý les za námi," řekl Vondra na otázku iDNES.cz, zda uvažuje o svém odstoupení. Těmito slovy citoval vévodu z Wellingtonu, který vedl vojska, jež porazila Napoleona u Waterloo.

Vondra dodal, že ostré reakce ho mrzí, protože svůj projev ve Sněmovně myslel upřímně a podle něj jím vysvětlil okolnosti kauzy, která souvisí s předsednictvím ČR EU.

"Politické odpovědnosti se nevyhýbám. Omluvil jsem se za způsob komunikace na počátku kauzy," dodal Vondra.

O tom, zda by měl Vondra odstoupit, zatím ODS mlčí. "K tomu se vyjadřovat nebudu," vzkázal šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř.

"Samozřejmě mě mrzely některé věty, které zazněly. Byl bych raději, kdyby své výhrady sdělovali přímo koaličním partnerům na koaličním jednání. Proto jim nebudu oplácet stejnou mincí a žádné odpovědi jim nebudu sdělovat prostřednictvím médií," dodal Tluchoř.

TOP 09 a VV spáchaly "bruselský atentát"

Do TOP 09 a VV se opřela poslankyně za ODS Jana Černochová. "Situaci, kdy v době nepřítomnosti premiéra Nečase vystupují naši koaliční partneři tak ostře, považuji minimálně za nekorektní," řekla iDNES.cz po jednání poslaneckého klubu. "Stává se to jakousi tradicí a možná to lze nazvat ne sarajevským, ale bruselským atentátem," dodala.

"Nezlobte se, ale já tuto věc komentovat nebudu, naordinoval jsem si bobříka mlčení," odmítá se vyjadřovat ke kauze ProMoPro a k otazníku nad dalším setrváním Vondry v křesle ministra poslanec za ODS Jan Vidím.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video