Technici z Fukušimy stoupli do radioaktivní vody, dva jsou v nemocnici

  • 171
Tři pracovníci poničené japonské jaderné elektrárny Fukušima byli vystaveni silné radiaci. V reaktoru 3 pokládali elektrické kabely a šlápli do kontaminované vody. Dva z nich skončili v nemocnici, uvedl japonský úřad pro jadernou bezpečnost.

"Trojice byla vystavena ozáření o intenzitě 170 až 180 milisievertů. Dvojice hospitalizovaných je zasažena na nohou," upřesnil Hidehiko Nišijama z japonského úřadu pro jadernou bezpečnost (NISA).

Mluvčí japonské vlády Jukio Edano vysvětlil, že technici si stoupli do vody kontaminované radiací. "Nastala nepředvídatelná situace," řekl s tím, že úřady "vysvětlí ostatním pracovníkům, aby nedělali tutéž chybu".

Desítky techniků a inženýrů se v jaderném zařízení Fukušima na severovýchodě ostrova Honšú snaží už skoro dva týdny odstranit škody napáchané silným zemětřesením a následnou vlnou tsunami. Živly zasáhly Japonsko 11. března.

Přírodní katastrofa stála život přes devět tisíc lidí, tisíce dalších se stále ještě pohřešují v troskách poničených vesnic několika prefektur. A k nejpostiženějším oblastem patří i prefektura Fukušima se stejnojmennou jadernou elektrárnou.

Nápor silných otřesů zařízení vydrželo bez úhony, poškodila je až tsunami, která místy dosahovala deseti metrů. Fukušima přišla o dodávky elektřiny a v reaktorech se začaly přehřívat palivové tyče. Odborníci se snaží zabránit jejich roztavení už třináct dnů, bez přestávky je kropí mořskou vodou.

Zkáza po zemětřesení a tsunami ve městě Otsuči v prefektuře Iwate (22. března 2011)
Provozovatel jaderné elektrárny Tepco zveřejnila záběr poškozeného zařízení (23. března 2011)
Japonec podstupuje v evakuačním centru zkoušku na radiaci (22. března 2011)

Největší problémy trápí reaktor číslo 3, ten také jako jediný funguje na smíšené palivo obsahující kromě uranu i plutonium, tzv. mox (mixed-oxide). Což budí obavy - uměle vytvářené plutonium je vysoce toxický prvek, který je smrtelný už v malém množství.

Elektrárna den co den na čas evakuuje zbývající zaměstnance, kteří se snaží zabránit jaderné katastrofě. Také ve středu provozovatel zařízení, společnost Tepco, na čas odvezla všechny pracovníky kvůli vyšší radioaktivitě a dýmu. O několik hodin později se technická obsluha vrátila. Podle agentury DPA technici pracovali na opravě čerpadel, na jejichž provozu závisí fungování chladicího systému elektrárny.

Další otřesy v Tokiu

V hlavním městě Tokiu mezitím zaznamenali další zemětřesení o síle kolem pěti stupňů. Otřesy byly patrné, obešly se však bez škod. Na druhou stranu se metropolí šíří obavy ze zvýšené radioaktivity. Poté, co úřady varovaly před zvýšenou radioaktivitou v městském vodovodu, lidé vykoupili zásoby balené vody. Radioaktivita ve vodovodním systému se prý už vrátila k normálu.

Japonec z prefektury Čiba si nese balenou vodu. Úřady varovaly, aby lidé v Tokiu nedávali dětem pít kvůli zvýšené radiaci vodu z kohoutků (23. března 2011)
Japonci nakupují zeleninu ve městě Sendaj (19. března 2011)
Japonka v Tokiu protestuje proti jaderným elektrárnám (20. března 2011)

Do Tokia přesto vyjely nákladní vozy s půllitrovými lahvemi s vodou, které z rozhodnutí radnice zřízenci rozdávají rodinám s dětmi. Každá rodina má nárok na tři litry balené vody na jedno dítě. Celkem město rozváží 240 tisíc lahví s vodou, informovala ČTK.

Meteorologové očekávají západní vítr

Podle meteorologů dnes západním směrem vanul vítr, který případné radioaktivní částice odnesl nad neobydlené oblasti Tichomoří. Nepatrně zvýšená radiace hrozí jen sousedním jižním Kurilám.

Měřitelnou koncentraci dvou radioaktivních prvků dnes v mořské vodě ve vzdálenosti asi 30 kilometrů od pobřeží objevili podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) japonští vědci.

Ve světě se ale objevují obavy ze zvýšené radioaktivity. Na Islandu experti průběžně zjišťují úroveň radioaktivity v ovzduší a uklidňují obyvatelstvo, že naměřené hodnoty jsou nepatrným zlomkem úrovně naměřené po explozi jaderného reaktoru v Černobylu před 25 lety.

Také český Státní úřad pro jadernou bezpečnost na internetu ujišťuje, že "současná radiační situace na území České republiky je zcela normální a nevyžaduje přijetí žádných omezujících opatření pro obyvatelstvo".

Rusko ve čtvrtek zakázalo dovoz potravin ze čtyř japonských prefektur v blízkosti Fukušimy 1. Obdobné opatření vyhlásily ve středu Spojené státy. Zákaz dovozu vybraných druhů japonských potravin vyhlásily také Francie, Austrálie či Singapur. Filipíny dnes zakázaly dovoz čokolády. EU zpřísnila kontroly potravin dovezených z Japonska.

Podle agentury AFP ruské úřady zaznamenaly radiaci na jedné z lodí, které se vrátily z Japonska. Některé německé společnosti kvůli obavám ze záření nevplovají do přístavů poblíž Tokia.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue