Japonci chodí pro zeleninu k hotelu a na webu hledají, kde prodávají jídlo

  • 19
Dvanáct dní po zemětřesení a tsunami v Japonsku zůstávají miliony lidí bez elektřiny, vody a často i teplého jídla. Natankovat v postižených oblastech benzin bez mnohahodinové fronty je takřka nemožné. Stejné je to s jídlem. Pokud si frontu nevystojíte, máte problém ho sehnat, popisuje obyvatelka Sendaje.

Situace v nejvíce postižených oblastech se zlepšuje jen velmi pomalu. Po svém návratu z jedné z nejvíce postižených obcí Minamisanriku to potvrdil i Filipe Ribeiro, generální ředitel organizace Lékaři bez hranic. "Situace se zlepšuje. Z pohledu obětí ale ne dostatečně," řekl telefonicky agentuře Bloomberg.

Japonské vládě se už sice podařilo zprůjezdnit skoro 90 procent poničených dálnic, bez energie a vody zůstává ale stále obrovské množství Japonců. Zhruba dva miliony lidí stále nemají vodu, odhaduje OSN. Podobně to je s elektrickou energií. A mnohde i s jídlem.

Pikolíky před hotelem nahradili prodejci zeleniny

"Pořád je tady nedostatek jídla. Když si nevystojíte dlouhé fronty, máte opravdu velký problém sehnat to, co potřebujete," líčila zubní asistentka Čika Sato, která se do Sendaje vrátila před pár dny.

Navzdory všem problémům se ale Japonci snaží své životy dát opět dohromady, popisuje ze Sendaje reportér amerického rádia NPR Jason Beaubien. V největším městě postižené oblasti podle něj zůstává zavřené třeba hlavní nádraží, stejně jako hotely.

Japonci nakupují zeleninu ve městě Sendaj (19. března 2011)
Prázdné regály s vodou v obchodě v Tokiu. Úřady varovaly, aby lidé v Tokiu nedávali dětem pít kvůli zvýšené radiaci vodu z kohoutků (23. března 2011)

Na druhou stranu se tam Japoncům podařilo zprovoznit metro, do ulic se vrátily taxíky a před parkovištěm jednoho z hotelů vyrostl provizorní trh s jídlem. Hotelové pikolíky tam prozatím nahradili prodejci zeleniny, masa a ryb, kteří hlasitě nabízejí, co jim zbylo.

Pro benzin na kole

"Hledali jsme na internetu místo, kde se jídlo prodává a našli tohle," popsala na trhu těžkosti se sháněním potravy Mami Wako. Jednoduché není ani natankovat benzin. Pokud vůbec mají čerpací stanice otevřeno, táhnou se k nim i několik bloků dlouhé fronty aut.

V koloně u benzinky postával i Takahiro Kikuči se svým bicyklem. Benzin v autě mu totiž došel úplně a nezbylo než se vypravit pro palivo do vozu s kanystrem připevněným na řidítkách kola. Když s ním reportér NPR hovořil, čekal už ve frontě dvě hodiny. A k pumpám bylo ještě pořádný kus cesty.

Nejdražší katastrofa v dějinách

Zemětřesení a tsunami způsobily škody až za 308 miliard dolarů

Kromě obtíží se zásobami energie a potravin ale postiženou oblast stále trápí mnohem tragičtější stránka nedávné katastrofy, a tím je stále rostoucí počet mrtvých a neustálá hrozba jaderné katastrofy z nedaleké elektrárny Fukušima. K mizerii Japonců přispívají i mrazy a občasné sněžení.

21. března 2011

Do dvou let mrtvé vykopeme a spálíme, řekl starosta

Kolem středečního poledne měli Japonci podle agentury Bloomberg napočítáno 9 408 obětí a 14 716 lidí úřady pohřešovaly. Přes 268 tisíc lidí přežívá v evakuačních centrech, kde mnohdy nemají teplé jídlo. Mnozí by se rádi vypravili do měst, aby mohli hledat příbuzné či přátele, ale kvůli nedostatku pohonných hmot je to pro ně nemožné.

Japonští vojáci pohřbívají oběti zemětřesení a tsunami ve městě Higašimatsušima v prefektuře Mijagi (23. března 2011)
Zkáza po zemětřesení a tsunami ve městě Otsuči v prefektuře Iwate (22. března 2011)

Japonci také kvůli nedostatku energií stále ještě nemohou oběti spalovat v krematoriích, jak je v zemi zvykem. Místo toho je pohřbívají do země a třeba ve městě Higašimatsušima v prefektuře Mijagi je podle starosty Hidea Abeho do dvou let znovu vykopou a spálí.

Nad utrpením navíc visí hrozba z Fukušimy

V podstatě se ale dá říct, že jedno z nejničivějších zemětřesení v novodobé historii země zastínila hrozba jaderné katastrofy z elektrárny Fukušima, kterou 11. března tsunami vážně poničilo. Není dne, aby ze zařízení nepřišly zprávy o přehřívání reaktorů či bazénů s vyhořelým palivem a mírných únicích radiace.

Farmář Keniči Hasegava z prefektury Fukušima vylívá do polí mléko. Úřady zakázaly prodej mléka z Fukušimy, zjistily v něm zvýšenou radiaci (23. března 2011)

Pracovníci elektrárny riskují v radioaktivním prostředí vlastní životy, aby uchránili zbytek země před mnohem horší katastrofou, než ji už postihla. Ve středu radiace opět vzrostla a technici museli na čas znovu záchranné práce přerušit. O něco později hodnoty začaly opět klesat.

Japonské úřady už nicméně zakázaly prodávat mléko a vybranou zeleninu z prefektury Fukušima a obávají se i vyšší radiace v moři u zařízení. Nově varovali obyvatele zhruba 250 kilometrů vzdáleného Tokia, že voda v kohoutcích je kvůli vyšší radioaktivitě nevhodná pro nejmenší děti (více o aktuální situaci zde).

Modrá značka - město Sendaj, červená - prefektura Fukušima

Modrá značka - město Sendaj, červená - prefektura Fukušima


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video